x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Zázračný most: za půl roku dvojnásobná cena

22.12.2013 / František Prokop
O špatném stavu mostu v Brně-Řečkovicích na velmi frekventované výpadovce na Svitavy se ví již zhruba pět let. Ještě letos létě byla cena nutné rekonstrukce odhadována na 50 milionů korun. Nyní je to dvojnásobek. Plus další minimálně nestandardní kroky brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
 

Je pravdou, že se dlouhou dobu o špatném stavu mostu vědělo a prakticky nic se nedělo. Údajně kvůli problému s jedním z pozemků v okolí mostu. Je také pravdou, že se brněnský závod ŘSD pokoušel prosadit rekonstrukci mostu již více než rok. Bývalé vedení ŘSD trvalo při tak velkém rozsahu zakázky na otevřeném výběrovém řízení. Tedy aby o zakázku mohl soutěžit kdokoliv, kdo splňuje příslušné podmínky.
 
Zlom nastal letos v září. Tehdy Krajský úřad Jihomoravského kraje vydal havarijní výměr, podle něhož se most musí opravit do konce roku 2014. A protože vydání havarijního výměru mimo jiné znamená, že problém s pozemkem nebylo nutné řešit a místo veřejného tendru lze použít metodu jednacího řízení bez uveřejnění, brněnský závod ŘSD toho střelhbitě využil. Oslovil pět vybraných firem, přičemž klíč výběru je neznámý. A projektovaná cena rekonstrukce byla najednou dvojnásobná. Generální ředitel ŘSD Pavel Kočica, mimochodem ještě před čtvrtrokem šéf jedné brněnské projekční firmy, to zdůvodňuje nutností většího rozsahu oprav.
 
Budiž, to je možné. Není však bez zajímavosti, že tento neveřejný tendr byl vyhlášen 25.října, přičemž jeden z klíčových podkladů, diagnostiku ocelové nosné konstrukce, dostal zadavatel tendru od posuzovatele až 11.listopadu. Podle čeho tedy cenu stanovil? A nenaroste ještě více?

 
Zvláštnostem však není konec. Z pěti oslovených firem jedna na nabídku vůbec nereagovala. Opět poněkud zvláštní v době lítého boje o každou stavební zakázku. Nakonec zvítězila firma Super-Krete s nejlevnější nabídkou, která se ale prakticky rovnala ceně projektované. To vše v době, kdy vítězné nabídky podobných soutěží se pohybují i o třetinu pod projektovanými cenami. Viz soutěže na modernizaci jednotlivých úseků dálnice D1.
 
Ještě jedna zajímavost na závěr. Na mostě se již pracuje, probíhají přípravné práce. ŘSD to zdůvodňuje tím, že jinak nelze termín dokončení stihnout. Například je třeba přes zimu vyrobit ocelové nosníky. Podle jiných názorů však lze podobnou akci běžně stihnout za půl roku, čili byl dostatek času vypsat řádnou otevřenou soutěž. Takto zůstává nad celou akcí, i když právně naprosto průchodnou, jen pachuť velmi zvláštních pochybností.
 
 
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání