x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Největší dravci realitního byznysu

23.11.2013 / Milan Charvát
Mezi největší hráče realitního tuzemského byznysu bezesporu patří Petr Kellner, Radovan Vítek a skupina Penta. Aktuálním trendem na realitním trhu je nákup a výstavba kanceláří, hotelů i luxusních bytových komplexů. Pojďme se společně podívat, na jaké konkrétní projekty mají největší čeští byznysmeni zálusk. Všechny tyto realitní dravce spojuje jedno: dobře nakoupit a ještě lépe prodat.

Petr Kellner – PPF group
Tohoto obchodníka netřeba představovat. Mezi jeho velkou paletou pracovních aktivit jsou také mimo jiné reality, a ne zrovna v malé měřítku. Nevlastní jen tuzemské nemovitosti, ale také zahraniční. Je řeč o společnosti PPF Real Estate, jenž patří do skupiny PPF.

Mezi české projekty patří například Polyfunkční budova „LINE“. Budova nabídne prostory o rozloze přibližně 18 tisíc m2. Objekt je navržen tak, aby uspokojil náročné zájemce o moderní a praktické prostory pro podnikání v lokalitě pražských Dejvic. Stavba ve tvaru ledního medvěda by měla ladit s místním „kulaťákem“. Dalším českým projektem bude v pražských Holešovicích ArtGen Office Gallery, jež poskytne více než 26.000 m2 pronajímatelných ploch včetně prostor pro obchody a služby v přízemí budovy. V suterénu budou k dispozici parkovací stání přibližně pro 400 vozidel.

V zahraničí jde například o Nizozemsko a Německo, kde koupil kancelářské budovy za 230 milionů eur, tedy zhruba za 5,8 miliardy korun. A to tato částka nezahrnuje letos zahájenou výstavbu administrativního komplexu u Moskvy, která bude stát PPF jen v první fázi asi šest miliard korun.PPF velmi pečlivě vybírá své projekty a většinou vybírá právě ty, kde jsou jejich majitelé zatíženi věřitelskými závazky.

Radovan Vítek – CPI Group
Dalším velkým hráčem realitního tuzemského byznysu je bezesporu Radovan Vítek a jeho společnost CPI Group. Skupina působí na českém a slovenském realitním trhu od 90. let 20. století, dnes patří mezi nejvýznamnější investory v regionu střední Evropy. Svůj vybraný vkus na výhodný nákup nemovitostí již prokázal několikrát. Velké spektrum aktivit je čitelné,  od oblasti bydlení, kancelářských a maloobchodních nemovitostí, hotelového ubytování k nákupu průmyslových a logistických center.

CPI Group je mimo jiné dnes s 12 700 byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v ČR.

Mezi tuzemské projekty lze jmenovat například výstavbu rozsáhlého multifunkčního projektu Quadrio s kancelářemi, nákupní galerií a moderními byty. Lokalitou je pražská Národní třída, kde je již poměrně dlouho uzavřena stanice metra, celková investice by měla přesáhnout zhruba 2 miliardy korun a termín dokončení projektu je podzim 2014.

Příkladem zahraničních aktivit může být odkup pohledávky za čtyři miliardy korun od irské konsolidační agentury, díky níž získali hotelový komplex na francouzské Riviéře. Dalším krokem bylo ovládnutí developerských skupin Ablon a Orco. Tímto kouskem Vítek navýšil svá aktiva o přibližně 18 miliard korun.

Penta
Penta je investiční skupinou, jež byla založena v roce 1994. Skupina investuje především do oblastí retailu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu a bankovnictví. V oblasti realitního developmentu začala Penta investovat v roce 2005 a v současnosti realizuje projekty nejen v Česku a na Slovensku. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Limassolu, Amsterdamu a na ostrově Jersey.

Jedním z tuzemských projektů je aktuálně zkolaudované obchodní centrum na pražské Florenci - Florentinum. Budova dosahuje 49 tisíc m2 hrubé plochy kanceláří na 9 podlažích  s doplňkovou obchodní plochou okolo 7,5 tisíc m2. Developer se například zavázal zajistit vznik nového náměstí, zahrady, multifunkčního centra a rekonstrukce místní komunikace. Výše investice je zhruba 4 miliardy korun.

Dalším tuzemským projektem je právě započatá stavba administrativní budovy Aviatica v areálu bývalé Waltrovky v pražských Jinonicích. Dokončení stavby první budovy je plánované v pololetí 2015. Investice bude zhruba 1 miliarda korun. Koncept celé městské části, která bude obsahovat kromě administrativních budov také obytné domy, bude dosahovat investice 5 miliard korun. Celkem chce Aviatica nabídnout přes 27 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch.


Na zahraničních trzích je nyní Penta ve finále tendru polských drah na rekonstrukci a následné komerční využití Gdaňského nádraží ve Varšavě.
 
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Nejlepší podnikatelská konference roku už za pár dní v Praze!

MontyRich: Building Better Business

Článek

Start-up versus korporát

Aneb věřit mladým vizionářům či spoléhat na osvědčené

Článek

Tajemství efektivní pracovní porady aneb přestaňte ztrácet svůj čas

Bez efektivních porad nemůže byznys fungovat

Článek

Staňte se obchodníkem magazínu MontyRich!

Pojďte s námi měnit svět

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Hledali kvalitní maso, nakonec si pořídili vlastní řeznictví

Jak vášeň pro gastronomii přetavit ve fungující byznys

Článek

HR 2.0 aneb proč pečovat o zaměstnance svého

Vyšší spokojenost = vyšší produktivita

Článek
Další články z rubriky Podnikání