x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Ze školní lavice do Silicon Valley

27.08.2013 / Milan Charvát

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Vojta Ciml je zakladatelem softwaru, jenž umožňuje snadno zaznamenat přednášku a umístit ji online na webu. Mezi institucemi a školami se kterými spolupracuje je například ČVUT, Univerzita Karlova, Berkeley, Standford, Český rozhlas, DE.SIGN, Wikipedie či Česká astronomická společnost.


 
Kde vznikla myšlenka přednášky nahrávat?
 
Natáčeli jsme na kameru přednášky na ČVUT, ale nedaly se na nich přečíst promítané slajdy, zejména pokud obsahovaly podrobnější informace jako grafy a tak podobně. Vytvořili jsme tedy pro vlastní potřebu přehrávač videa a slajdů zároveň.
 
Co přináší Váš web http://slideslive.com/ a jak ho mohou studenti využít?
 
Na našem webu je zdarma ke shlédnutí přes 1300 přednášek od předních českých ale i světových odborníků (Jako jsou Dana Drábová, Jiří Grygar, Sheldon Lee Glashow). Pokud jste se nemohli dostavit na nějakou zajímavou přednášku, nebo pokud Vám při poslechu něco uniklo, můžete si jí nyní pustit ze záznamu. Snažíme se vnést nový standart kvality za použití všem dostupného nástroje jako je stažitelná aplikace.

Jaká je oblíbenost stránek a máte nějakou zpětnou vazbu od studentů?
 
Oblíbenost našich stránek je vysoká, velmi nás těší loajalita některých našich uživatelů. Zpětnou vazbu překavapivě nemáme pouze od studentů. Píší nám lidé všech věkových kategorií i zaměření, což nás jen utvrzuje v tom, že vzdělání se dá praktikovat v každém věku. Web navštíví více než dvacet pět tisíc lidí měsíčně.

Jak náročné bylo webové řešení vyvinout?
 
Samotný web, tedy to co lidé vidí není nic složitého, ani by to tak nemělo působit. Opravdovou práci dalo vytvořit klientskou aplikaci, která slidy nahrává a poté navrhnout matematicky postup, kterým se slidy video a audio synchronizují dohromady. To je část na kterou jsme pyšní, jelikož jsme místo rozpoznávání obrazu zvolili audio analýzu a dosahujeme tak velmi vysoké přesnosti
 
Kdo je součástí Vašeho týmu?
 
V současné době jsme 3 zakladatelé - Vojta Ciml, Tereza Horáková a Vojta Drbohlav. Vojta Drbohlav je náš CTO, schopný vyřešit prakticky jakýkoliv technický problém, Tereza Horáková designuje web a aplikaci, takže se divák cítí jakoby na přednášce byl a já programuji, ale nyní se více věnuji byznysu, zákaznické podpoře atd.... Dohromady jsme silný tým a můžeme se rychle posouvat dopředu.Ze studentského projektu vznikla soběstačná společnost, co je Vaší činností? 
 
K opravdu prosperující společnosti je ještě dlouhá cesta, nicméně se toho hodně učíme a rozhodně se nenudíme. Jsme start-up a příjmy zatím nepokryjí provoz společnosti. Jsem ale názoru, že každý by se měl snažit peníze vydělat a nespoléhat se jen na cizí, také my jsme dlouhou dobu bootstrapovali. Naší další činností jsou profesionální video záznamy. Jednodušše, pokud jste firma nebo konference a chcete mít perfektní záznamy z prezentace, spolu se slidy dostupné online, tak si nás můžete objednat a my vše zajistíme.
 
Spolupracujete se spoluzakladatelem firmy AVAST Software Eduardem Kučerou, v jakém smyslu?
 
Já bych to nenazýval spolupráci, nedávno jsme totiž podepsali převod obchodního podílu, takže se stáváme partneři. Eduard Kučera je pro nás strategický investor, který přináší nejen kapitál ale know-how ze světově úspěšného AVAST software. Jejich Antivir má přes 180 milionů uživatelů a to je globální zkušenost, kterou potřebujeme.
 
Do čeho konkrétně budete částku investovat?
 
Částku investujeme na další rozvoj a rozšiřování týmu. Např. nyní jsme obchodně v Kalifornii. Nabíráme zde nové uživatele a snažíme se dostat do podvědomí. Podle mně není nic špatného na tom začít lokálně, ale o úspěchu je potřeba přemýšlet určitě v globálním měřítku.
 
Jak finančně náročné je posunout projekt do takového stádia jako jste Vy nyní?
 
Neřekl bych, že je to něco finančně náročného. Dneska je spousta věcí zadarmo a nebo za velmi malé částky. Gmail máte, notebook pravděpodobně taky a webhosting seženete za pár korun. Největší vklad, který do toho dáváte je Váš čas, ten je nejdražší a ten Vám nikdo nevrátí. Proto dělejte jen to co vás baví a někam posune.

Plánujete studovat on-line výuku Silicon Valley, Standfordu či v Berkeley. Co konkrétně Vám tento plán přinese?
 
Silicon Valley a USA vůbec jsou v současnosti dějištěm probíhající revoluce ve vzdělávání. Na Stanfordu, Berkeley a v Bay area obecně je obrovská koncentrace lidí, kteří se online výukou a těmito tématy zabývají. Inovace je na samotném počátku a rozhodně u toho chceme být a přijít s vlastními myšlenkami.
 
Jaké plány máte se Slideslivem a jsou možnosti jak online vzdělávání inovovat?
 
Věřím, že naše inovace uspěje podobně jako Google když přišel s jedním univerzálním vyhledávacím políčkem. My jsme nyní na počátku, rádi bychom se ale přiblížili k myšlence „vzdělání hrou“
Představte si např. kurz, který se Vám poskládá na míru podle Vašich znalostí a zájmů, který můžete studovat tempem, jež Vám vyhovuje a ještě Vás to baví obdobně jako např. počítačové hry. Držte nám palce!
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Co se stane, když konečně přejdete od slov k činům?

Aneb příklad podnikatelky, která prodává cookies těsto ve svém newyorském obchodě.

Článek

Dobré myšlenky se rodí z relaxace, nikoli z tvrdé práce, tvrdí miliardář Ray Dalio

Cenné rady úspěšného investora

Článek

Knihy, díky kterým budete chytřejší aneb co doporučuje Bill Gates ke čtení

Nejbohatší muž planety se rád dělí o inspiraci

Článek

Jak si získat respekt svých zaměstnanců v šesti jednoduchých krocích

Jít příkladem a na nic si nehrát

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

DREAMJOB: Staňte se redaktorem internetového magazínu MontyRich

Pojďte s námi měnit svět

Článek

Jak vybrat toho nejlepšího kandidáta na pracovní pozici? Nastavte priority

Aneb vědět, co je pro vás nejdůležitější

Článek
Další články z rubriky Podnikání