David Matuška: Nadhled v podnikání jsem si vybudoval díky praxi v extrémních sportech

01.12.2014

Podnikatel a dobrodruh, který se se svým outdoorovým projektem Adrex.com spojujícím špičkové sportovce a úplné začátečníky ze všech koutů planety dokázal prosadit i v zahraničí. Vytvořil tak největší on-line outdoorový projekt současnosti. To vše díky svým podnikatelským zkušenostem a upřímné zálibě v extrémních sportech, kterým se věnuje již neuvěřitelných 15 let.

Zdroj fotografií: Archiv Davida Matušky

Byly to právě úspěchy v podnikání, které Davidu Matuškovi otevřely cestu ke splnění jeho dlouhodobého snu – založit mezinárodní outdoorový portál, kde si můžete přečíst nejen články o extrémních a adrenalinových sportech, ale také si navzájem vyměňovat zkušenosti a zážitky se stejně nadšenými lidmi. A tak vznikl web www.adrex.com, kde je to nejzajímavější o extrémních sportech prezentováno v šesti světových jazycích a zaměstnává 8 editorů z různých koutů světa. Skvělou zprávou také je, že se v roce 2015 chystá velká kampaň související s otevřením společnosti v USA. Spojení podnikatelských aktivit a koníčků je v tomto případě další investicí, která se Davidu Matuškovi povedla.

A právě o zajímavé kombinaci dvou světů – světu byznysu a sportu – si přečtěte v následujícím rozhovoru.

Můžete čtenářům hned na začátek prozradit, jak dlouho už se pohybujete ve světě financí a investic?

Občas mě to číslo samotného straší, ale už to bude 16 let.

Jak jste se k podnikání vůbec dostal? Toužil jste se už od útlého mládí věnovat byznysu a investicím?

Útlé mládí jsem prožíval ještě za bývalého režimu, takže moje sny byly o dost prozaičtější. Chtěl jsem cestovat, zažívat exotická dobrodružství, lézt po horách, létat do kosmu :-) Po škole jsem si ale uvědomil, že jinou variantu, než podnikání, vlastně ani nemám. Nedokážu si totiž představit dlouhodobé fungování pod nějakým nadřízeným. Jsem dost tvrdohlavý člověk a rád nesu plnou odpovědnost za svá rozhodnutí. Autority a vzory si musím sám vybrat, nemůže mi je někdo vnutit.

Měl jste někdy chuť s podnikáním "praštit" a pracovat v některém z méně náročnějších oborů?

Těch momentů bylo určitě několik, ale asi nejsilnější přišel uprostřed hor, kde jsem si uvědomil, za jak malichernými věcmi se člověk občas vlastně honí. Nebyl jsem schopen vrátit se zpět do své firmy a tvářit se, že mě všechny ty komplikace a problémy opravdu zajímají. Tento stav trval téměř tři roky, během kterých jsem de facto pověsil podnikání na hřebík.

Jaké rady byste dal začínajícím podnikatelům a manažerům, kteří mají vizi, že budou jednou také stát v čele nějaké společnosti?

Necítím se ještě ani tak starý, ani tak zkušený, abych uděloval rady. Můžu jen říct, co považuji za důležité ve svém podnikání. Každý by měl přesně znát svůj cíl, čeho a za jakou cenu chce dosáhnout a hlavně důvod proč. Nemyslím si totiž, že by peníze měly být jedinou a hlavní motivací začínajících podnikatelů.

Máte nějaké zaručené triky nebo způsoby, jak si odpočinout od práce a obnovit své síly?

Ještě nedávno bych bez váhání odpověděl teplo, moře a sport, ale dnes je situace trochu jiná. Po červnovém přírůstku do rodiny si jednoznačně nejlépe odpočinu se svým půlročním synem a je mi ve své podstatě jedno, při jaké aktivitě.

Všichni máme své osobní cíle a sny. Splnil jste si už svůj sen nebo na jeho splnění ještě pracujete?

Dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že všichni máme cíle a sny. Znám spoustu lidí, kterým se jejich sny a cíle během života vytratily jako pára nad hrncem a fungují vlastně už jen setrvačností. Svoje životy podřídili okolnostem a ztrátu snů vysvětlují takzvaným dospěním. A to je možná i odpověď na vaši otázku. Mým dlouhodobým cílem je zachovat si své sny a plány, které možná mohou některým lidem přijít jako nereálné nebo nesmyslné, ale pro mě jsou obrovským motorem a nevyčerpatelnou životní motivací.

Vím, že jste milovníkem outdoorových sportů a váš portál www.adrex.com je vyhledávanou inspirací pro všechny sportovce, jako jste vy. Je nějaké zvláštní spojení mezi tím, čím se živíte a sportem?

Díky svým řekněme extrémním koníčkům mám v podnikání určitý nadhled nad běžnými komplikacemi a snažím se řídit heslem, že když nejde o život, jde o... málo :-) Podnikání mi naopak umožnilo realizovat dlouhodobý sen o mezinárodním outdoorovém portálu, za kterým není schována žádná reklamní kampaň limonády nebo výrobce oblečení, a na kterém jsou extrémní sporty prezentovány s pokorou, kterou si bezesporu zaslouží.

Na vašich stránkách jsem narazila na Deset důvodů, proč sledovat právě www.adrex.com. Je fascinující, jak jednoduše a upřímně je zde vysvětleno, o čem doopravdy extrémní sporty jsou. Mohl byste toto desatero shrnout a přiblížit tak skutečnou podstatu těchto aktivit - poznávání sebe sama?

Shrnout desatero do několika vět nebude úplně jednoduché, ale pokusím se. Extrémní sporty nejsou o jednorázovém zážitku, o hledání adrenalinu, o nabubřelých akcích nebo o NEJ výkonech. Mají podstatně hlubší význam, ke kterému většina sportovců postupně dospívá. Je úplně jedno, na jaké úrovni je děláte, ale záleží na tom, co si z nich odnášíte do běžného života. Extrémní sporty jsou o poznávání sebe sama v prostředí, ve kterém se pohybujeme. Proto jsme také sporty na Adrex.com rozdělili do tří základních kategorií – země, voda a vzduch. Země = Pokora. Voda = Respekt. Vzduch = Svoboda. Pro zbytek bych asi čtenáře odkázal na Adrex.com :-)

Bál jste se při sportu někdy o svůj život? A pokud ano, jaký to byl pocit se opět ocitnout v bezpečí?

Extrémní sporty jsou ve své podstatě jedinou lidskou aktivitu, kde riziko vážného úrazu nebo smrti podstupujeme úmyslně a zcela dobrovolně, abychom si následně více vážili toho, že je nebe modré a tráva zelená. Většina lidí k podobnému zjištění bohužel dojde prostřednictvím negativních zážitků, jako je vážná nemoc, ztráta někoho blízkého a podobně. A k vaší otázce...ano, bál. V lavině na horách a po náhlé zdravotní indispozici hluboko pod vodou.

Který ze sportů máte úplně nejraději?

Aktivně se snažím věnovat lezení, potápění a parašutismu, ale mezi těmito sporty nedokážu vybrat žádného favorita. Možná proto, že miluju právě jejich kombinaci.

Prozradíte nám vaše nejoblíbenější motto nebo životní krédo?

Mé životní krédo je „Úspěch a pokora“. Toto zdánlivě nesourodé spojení mě myslím drží na správné cestě a v relativní psychické pohodě.

A jedná záludná otázka na konec: Kdybyste měl jedinečnou příležitost celému světu v jedné větě sdělit, jak sám sebe momentálně vidíte, jak by ona věta zněla?

Kdybych měl možnost světu něco sdělit jen jednou větou, určitě by se netýkala mojí osoby :-)

Podobné články

Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo
Lifestyle

Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo

Redakce magazínu MontyRich - 26.09.2018

Cítíte se na konci pracovního dne unavení, bolí vás hlava i záda, a nic kloudného vás už nějakou dobu nenapadá? Pak jste zřejmě další den v kanceláři…

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů
Lifestyle

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů

Tomáš Durčák - 01.06.2018

Zatímco ještě před několika desetiletími bylo úplně normální mít u domu psa, za kterého jste nikomu nemuseli nic platit, v dnešním světě si lidé…

Recenze knihy: Umění žít pozitivně
Lifestyle

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Redakce magazínu MontyRich - 18.05.2018

Autoři knihy Andy Cope a Andy Whittaker pracovali řadu let jako koučové v oblasti osobního rozvoje. Zaměřovali se na veškerá propíraná témata, která…

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů
Lifestyle

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Redakce magazínu MontyRich - 14.04.2018

Co byste chtěli nejvíc od života? Je to bohatství, moc, nebo snad šťastný život? Směrování vašeho života je čistě ve vašich rukou, nicméně mnoho lidí…

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody
Lifestyle

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Redakce magazínu MontyRich - 03.04.2018

Vlastnit chalupu nebo rekreační objekt, kde můžete trávit čas dle svých představ, je podle statistik realitních makléřů touhou velké části populace.…

Média, lži a příliš rychlý mozek
Lifestyle

Média, lži a příliš rychlý mozek

Redakce magazínu MontyRich - 11.03.2018

Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? Co je pravda a co není? Proč nám politici lžou? Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? Co je mediální…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam