Jak si pořídit ten pravý zimní kabát

21.11.2014

Zima už je tady, a tak nezbývá nic jiného, než se před ní bezpečně uchránit. V obleku sice můžete přebíhat z auta do kanceláře bez větších problémů, ale při jiných příležitostech je potřeba se pořádně obléct. Pokud chcete vypadat elegantně i v zimních časech, ideální svršek je kabát. Jak si ale vybrat ten správný?

Zdroj fotografie: 9channel

Kvalitní a perfektně padnoucí kabát je dokonalá investice. Pokud si koupíte kabát z kvalitního materiálu a využíváte ho pouze občas (například v práci), vydrží vám řadu let bez jakýchkoliv citelných známek opotřebení. Na ostatní příležitosti stačí bunda nebo stylová parka.

Víte, jaký je vlastně účelový rozdíl mezi bundou a kabátem? Bunda je praktičtější, ale kratší. Neochrání vás před vlezlou zimou tak jako kabát, který je většinou delší (ideálně do poloviny stehen) a je uzpůsoben tomu, aby se pod něj vlezl tlustý svetr nebo sako.

Navíc se kabát většinou vyrábí z přírodních tkanin, kdežto bunda z materiálů umělých. V případě, že jdete lyžovat, je bunda samozřejmě lepší volbou. My se ale zaměříme na to, jak i v zimě vypadat elegantně, a tak se pojďme podívat na kabáty.

Volba materiálu

První věc, kterou byste si měli před nákupem zjistit, je druh tkaniny. Nejlepšími tkaninami při výrobě kabátů jsou vlna a kašmír - bezkonkurenčně. Výhoda kašmírového kabátu je ta, že podšívka je acetátová (kombinace acetátu a viskózy), která se používá i jako podšívka u saka, takže není v kabátu tak těsno. Kašmír je také teplejší než vlna, ale je dražší a podle některých módních expertů má kratší životnost. Záleží ale samozřejmě na tom, jak se o kabát staráte a jak často ho máte na sobě.
Tip: Vždy noste kabát do čistírny. I v případě lehkého zašpinění nebo skvrnky se nepokoušejte zkázu napravit sami. Mohlo by se vám to šeredně vymstít.

Ideální velikost

Možná byste se divili, ale i při výběru kabátu můžete udělat dojem. Existuje totiž spousta efektivních tipů, podle kterých se řídí ti nejlépe oblékaní muži. Tak například: První, na co byste se měli zaměřit, je velikost. Ta by měla být o číslo větší než vaše sako. Ramenní švy by se měly pohybovat těsně nad hranicí konce ramena - opticky vám to zvětší a rozšíří ramena, což vypadá opravdu skvěle. Dobrý nápad je vzít si sebou do obchodu svetr nebo oblíbené sako a vyzkoušet kabát na nich.
Tip: Jedním z nejdůležitějších testů, jak poznat pohodlný kabát, je posadit se na židli, zvednout ruce, sehnout se a pokusit se zavázat si boty. Pokud kabát neuvěřitelně táhne či škrtí, je potřeba zkusit o číslo větší, anebo zvolit trošku jiný střih.

Barva, střih a zapínání

Co se týká barvy, volte spíš neutrální tmavší barvy. Na pracovní schůzce určitě všechny omráčíte světle oranžovým vlněným kabátem, věřte ale, že budete spíš za blázna. Výborná je tedy černá, šedá nebo tmavě hnědá (pozor, nesluší každému!). Jestli si nejste jistí, nebojte se zeptat. Ve výrazu obličeje dotázaného svoji odpověď určitě najdete.

Zvolte přiléhavý střih, tzv. "na tělo", kabát by na vás neměl plandat a nic by nemělo nikde odstávat. Většinou jsou pánské kabáty střiženy rovně, ale dbejte na to, ať v něm nevypadáte jako "v krabici". Zapínání je většinou klasické jednořadé a dvojřadé (v tomto případě ale kabát nevypadá moc dobře rozepnutý). Ostatní druhy zapínání (zip, zvláštně tvarované knoflíky) jsou sice velice módně zajímavé, ale elegantní rozhodně ne.

Podobné články

Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo
Lifestyle

Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo

Redakce magazínu MontyRich - 26.09.2018

Cítíte se na konci pracovního dne unavení, bolí vás hlava i záda, a nic kloudného vás už nějakou dobu nenapadá? Pak jste zřejmě další den v kanceláři…

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů
Lifestyle

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů

Tomáš Durčák - 01.06.2018

Zatímco ještě před několika desetiletími bylo úplně normální mít u domu psa, za kterého jste nikomu nemuseli nic platit, v dnešním světě si lidé…

Recenze knihy: Umění žít pozitivně
Lifestyle

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Redakce magazínu MontyRich - 18.05.2018

Autoři knihy Andy Cope a Andy Whittaker pracovali řadu let jako koučové v oblasti osobního rozvoje. Zaměřovali se na veškerá propíraná témata, která…

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů
Lifestyle

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Redakce magazínu MontyRich - 14.04.2018

Co byste chtěli nejvíc od života? Je to bohatství, moc, nebo snad šťastný život? Směrování vašeho života je čistě ve vašich rukou, nicméně mnoho lidí…

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody
Lifestyle

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Redakce magazínu MontyRich - 03.04.2018

Vlastnit chalupu nebo rekreační objekt, kde můžete trávit čas dle svých představ, je podle statistik realitních makléřů touhou velké části populace.…

Média, lži a příliš rychlý mozek
Lifestyle

Média, lži a příliš rychlý mozek

Redakce magazínu MontyRich - 11.03.2018

Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? Co je pravda a co není? Proč nám politici lžou? Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? Co je mediální…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam