x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Média, lži a příliš rychlý mozek

Průvodce postpravdivým světem

11.03.2018 / Patrik Kudláček
Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? Co je pravda a co není? Proč nám politici lžou? Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? Co je mediální gramotnost a jak souvisí s kritickým myšlením? A jak si s námi zahrává mozek? Na tyto a mnoho dalších velmi aktuálních otázek vám odpoví stejnojmenná kniha Petra Nutila, se kterým jsme pro březnový MontyRich udělali rozhovor.

Foto: Štěpán Mikuda

Začneme zlehka. Octujete si zahradu kolem domu?

Vtipná otázka :) Neoctuju. Ale asi bychom měli vysvětlit, že narážíte na jednu z nejproslulejších konspirační teorii o takzvaných chemtrails. To je zábavná pověst o tom, že letadla za sebou na obloze nenechávají kondenzační čáry, ale chemický a bakteriální postřik, skrz který se má buď ovládat nebo redukovat lidská populace, protože si to tak „mocní tohoto světa“ z různých důvodů přejí. A jedna z cest, jak se tomu bránit, je právě ten zmíněný ocet. Méně zábavné ale je, že podle některých průzkumů tomu věří kolem 17 procent lidí.

„Lehkost, s jakou si dokážeme vysvětlit minulost v nás snadno může vzbudit dojem, že budoucnost nemůže být nepředvídatelná.“ Touto větou jste mi připomněl Nassima Taleba, četl jste jeho Černou labuť?

Tuhle knihu jsem zatím nečetl. Onen citát je ale v sociální psychologii známý jako efekt zpětného ohlédnutí, pregnantně vyjádřený příslovím o tom, že „po bitvě je každý generál“. V zásadě jde o iluzi, která říká, že s omezenými informacemi, které máme, zacházíme tak, jako by byly vším podstatným, co je třeba znát. Naše mysl má přirozený skon vysvětlovat si to, co se stalo, jako sled na sebe a ze sebe vycházejících událostí, přičemž se zapomíná na nahodilost, s jakou se vzájemně události ovlivňují. A ze stejného důvodu považujeme za největší hrozbu současnosti uprchlíky, bruselský diktát a teroristy, přestože realita blízkých hrozeb je dost jiná.

Zkuste pro čtenáře, kteří ještě neměli to štěstí číst vaši knihu, co to je mediální gramotnost a kolik procent Čechů je mediálně gramotných.

To, o co jde v mediální gramotnosti je porozumění světu médií. O orientaci v mediálních sděleních, v rozpoznávání relevance jednotlivých zdrojů. V chápání toho, jak média fungují a proč. To znamená – vědět komu které médium patří, jaké má zájmy a kdo jsou lidé, kteří jej vytvářejí. Vědět, že není v médiích a na internetu obzvlášť pravda vše, co se jako pravda tváří.

Na to, kolik Čechů je mediálně gramotných, bohužel nemáme žádná data. Zato ale víme, že zhruba čtvrtina z lidí věří takzvaným dezinformačním zdrojům víc než těm relevantním. To o stavu české společnosti vypovídá lépe.

Celý rozhovor si můžete přečíst v březnovém tištěném vydání magazínu MontyRich .

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Inspirativní a zábavná kniha, kde z každé stránky čiší humor a moudrost

Článek

Jak se stát Géniem: Nejlepší myšlenky Alberta Einsteina

Které zásadní myšlenky si lze odnést ze života a díla velikána světové historie?

Článek

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Kniha Bodo Schäfera přináší pravidla pro úspěch a naplněný život

Článek

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Ideální víkendové bydlení hodinu cesty od Prahy

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Strava má ohromný vliv na vaši kreativitu i náladu. Jak předejít stagnaci?

Aneb jste to, co jíte

Článek

Rada nad zlato: jak je možné přečíst novou knihu každý den

Gramotnost je mostem mezi bídou a nadějí

Článek
Další články z rubriky Lifestyle