Kdo nás žene vpřed? 3 lidé, které potřebujete k úspěchu

Aneb co potřebujeme k tomu, abychom byli lepší

Na internetu často čteme motivační články, koukáme na motivační videa. Ale co to vlastně motivace je? Co nás motivuje k podávání lepších výsledků? Jaké faktory rozhodují o tom, jaká je naše životní realita?

Důležitým faktorem našeho chování a jednání při dosahování vytyčených cílů je především motivace, což je proces vycházející z našich potřeb, vedoucí k žádoucímu vnitřnímu stavu. Jedním z vnějších faktorů, které ovlivňují to, do jaké míry jsme motivovaní, jsou například lidé v našem okolí. Naši rodiče, kolegové, mentoři či přátelé.

Na názory toho, jak moc jsou důležité osoby v našem okolí, narazíme v knihách různých autorů. Zajímavá je například teorie T. D. Jakese, který uvádí tři skupiny lidí, které v životě potřebujeme:

1) People who need you – lidé, kteří nás potřebují Tato skupina lidí mohou být ti, kterým pomáháme, které učíme a vedeme. Ti nás motivují k tomu, abychom odváděli lepší práci. To, že nás někdo potřebuje, zvyšuje naši hodnotu. Když se na to podíváme z obchodního hlediska… Jakou má hodnotu produkt, který nikdo nepotřebuje? Jakou hodnotu máme, když nás potřebuje hodně lidí?

2) People who feed you – lidé, které nás krmí Pokud nebudeme mít ve svém životě lidi, kteří nás krmí, brzy zbankrotujeme. A to nejen po finanční stránce. Počet lidí, kteří nás krmí, musí být úměrný číslu lidí, kteří nás potřebují. Zde lze zmínit mentory, lídry, osoby, které nás vedou a pomáhají nám.

3) People who want to keep you – lidé, kteří si nás chtějí ponechat To jsou naši přátelé. Ti, kteří s námi rádi tráví volný čas. Ti, se kterými chceme být, když nejsme ani v první, ani ve druhé skupině. Jsou to osoby, před kterými můžeme být uvolnění, otevření, sami sebou. Jsou to naši přátelé, se kterými se smějeme a relaxujeme, se kterými jsme pouze proto, že je nám s nimi dobře. A oni to cítí stejně.

T. D. Jakes tvrdí, že každý úspěšný člověk by měl žít ve středu trojúhelníku utvořeného z těchto lidí. To mu umožní být zdravý, šťastný a produktivní.

Další zajímavá teorie, která nás zaujala, říká, že všechno, co děláme, děláme na základě dvou sil. Těmi jsou bolest a potěšení.

Skvělým modelem může být situace, ve které jsme se někdy určitě ocitli všichni z nás. Máme vlastní firmu, kterou budujeme, svou práci milujeme. Je pátek večer. Naši přátelé si chtějí vyrazit. Potřebujeme však dodělat věci, které jsme nestihli v kanceláři. Jak zareagujeme? Co je pro nás větší bolest? Co je pro nás větší potěšení?

Jestliže je pro nás větším potěšením budovat firmu, zůstaneme doma a budeme pracovat. Bolest z toho, že neuvidíme své přátele, není taková, aby nám narušila potěšení z toho, že pracujeme na dosažení svého cíle.

Pokud pro nás naše firma však není tak důležitá, abychom ji budovali i v pátek večer, je pro nás její budování větším utrpením, než to, abychom se vzdali večera s přáteli. Tudíž nám větší potěšení nese být venku s přáteli, než pracovat.

Jak jsme již v úvodu zmínili, je trendem dívat se na motivační videa. A přesně tím ztrácíme čas a nepracujeme na svých snech. Své cíle máme tendenci odsouvat a potěšení z toho, že bychom je mohli zrealizovat, není tak silné, abychom jednali na základě toho, co si přejeme. Proto lidé často odkládají pracování na svých snech. Činí jim to bolest, tak raději dělají něco méně náročného, co jim činí radost. Nedomyslí ovšem, že pokud překonají počáteční bolest, potěšení, kterého se jim dostane při splnění svého cíle, bude daleko větší než potěšení z odložení činnosti.

Někdy je údajně potřeba zajít do bodu, kdy je bolest tak veliká, že nás donutí jednat. Je tedy bolest to, co nás pohání? Nebo je to potěšení z toho, že se nám daří?

Podobné články

5 způsobů, jak se znovu těšit na pondělí
Lifestyle

5 způsobů, jak se znovu těšit na pondělí

Kateřina Kožíšková - 18.06.2018

Určitě všichni znáte ten pocit, kdy se po krásném víkendu probudíte a „pracovní“ realita vás zasáhne přímo mezi oči. Ne vždycky se poštěstí mít…

Chcete vstávat brzy ráno? 8 triků, které vám k tomu pomůžou
Lifestyle

Chcete vstávat brzy ráno? 8 triků, které vám k tomu pomůžou

Milan Charvát - 14.06.2018

Ne každý z nás je od přírody ranní ptáče, ale to vůbec neznamená, že brzké vstávání není pro každého. K úspěchu stačí, abychom pochopili pár…

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů
Lifestyle

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů

Tomáš Durčák - 01.06.2018

Zatímco ještě před několika desetiletími bylo úplně normální mít u domu psa, za kterého jste nikomu nemuseli nic platit, v dnešním světě si lidé…

Recenze knihy: Umění žít pozitivně
Lifestyle

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Patrik Kudláček - 18.05.2018

Autoři knihy Andy Cope a Andy Whittaker pracovali řadu let jako koučové v oblasti osobního rozvoje. Zaměřovali se na veškerá propíraná témata, která…

Jak se stát Géniem: Nejlepší myšlenky Alberta Einsteina
Lifestyle

Jak se stát Géniem: Nejlepší myšlenky Alberta Einsteina

Patrik Kudláček - 22.04.2018

Albert Einstein je jedním z nejčastěji citovaných mužů v historii. Ačkoliv jsou jeho citáty velmi užitečné, tak řadu z těch, které mu jsou…

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů
Lifestyle

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Patrik Kudláček - 14.04.2018

Co byste chtěli nejvíc od života? Je to bohatství, moc, nebo snad šťastný život? Směrování vašeho života je čistě ve vašich rukou, nicméně mnoho lidí…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam