x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Kdo nás žene vpřed? 3 lidé, které potřebujete k úspěchu

Aneb co potřebujeme k tomu, abychom byli lepší

10.10.2017 / Ellen Fischerová
Na internetu často čteme motivační články, koukáme na motivační videa. Ale co to vlastně motivace je? Co nás motivuje k podávání lepších výsledků? Jaké faktory rozhodují o tom, jaká je naše životní realita?

Důležitým faktorem našeho chování a jednání při dosahování vytyčených cílů je především motivace, což je proces vycházející z našich potřeb, vedoucí k žádoucímu vnitřnímu stavu. Jedním z vnějších faktorů, které ovlivňují to, do jaké míry jsme motivovaní, jsou například lidé v našem okolí. Naši rodiče, kolegové, mentoři či přátelé.

Na názory toho, jak moc jsou důležité osoby v našem okolí, narazíme v knihách různých autorů. Zajímavá je například teorie T. D. Jakese, který uvádí tři skupiny lidí, které v životě potřebujeme:

1) People who need you – lidé, kteří nás potřebují Tato skupina lidí mohou být ti, kterým pomáháme, které učíme a vedeme. Ti nás motivují k tomu, abychom odváděli lepší práci. To, že nás někdo potřebuje, zvyšuje naši hodnotu. Když se na to podíváme z obchodního hlediska… Jakou má hodnotu produkt, který nikdo nepotřebuje? Jakou hodnotu máme, když nás potřebuje hodně lidí?

2) People who feed you – lidé, které nás krmí Pokud nebudeme mít ve svém životě lidi, kteří nás krmí, brzy zbankrotujeme. A to nejen po finanční stránce. Počet lidí, kteří nás krmí, musí být úměrný číslu lidí, kteří nás potřebují. Zde lze zmínit mentory, lídry, osoby, které nás vedou a pomáhají nám.

3) People who want to keep you – lidé, kteří si nás chtějí ponechat To jsou naši přátelé. Ti, kteří s námi rádi tráví volný čas. Ti, se kterými chceme být, když nejsme ani v první, ani ve druhé skupině. Jsou to osoby, před kterými můžeme být uvolnění, otevření, sami sebou. Jsou to naši přátelé, se kterými se smějeme a relaxujeme, se kterými jsme pouze proto, že je nám s nimi dobře. A oni to cítí stejně.

T. D. Jakes tvrdí, že každý úspěšný člověk by měl žít ve středu trojúhelníku utvořeného z těchto lidí. To mu umožní být zdravý, šťastný a produktivní.

Další zajímavá teorie, která nás zaujala, říká, že všechno, co děláme, děláme na základě dvou sil. Těmi jsou bolest a potěšení.

Skvělým modelem může být situace, ve které jsme se někdy určitě ocitli všichni z nás. Máme vlastní firmu, kterou budujeme, svou práci milujeme. Je pátek večer. Naši přátelé si chtějí vyrazit. Potřebujeme však dodělat věci, které jsme nestihli v kanceláři. Jak zareagujeme? Co je pro nás větší bolest? Co je pro nás větší potěšení?

Jestliže je pro nás větším potěšením budovat firmu, zůstaneme doma a budeme pracovat. Bolest z toho, že neuvidíme své přátele, není taková, aby nám narušila potěšení z toho, že pracujeme na dosažení svého cíle.

Pokud pro nás naše firma však není tak důležitá, abychom ji budovali i v pátek večer, je pro nás její budování větším utrpením, než to, abychom se vzdali večera s přáteli. Tudíž nám větší potěšení nese být venku s přáteli, než pracovat.

Jak jsme již v úvodu zmínili, je trendem dívat se na motivační videa. A přesně tím ztrácíme čas a nepracujeme na svých snech. Své cíle máme tendenci odsouvat a potěšení z toho, že bychom je mohli zrealizovat, není tak silné, abychom jednali na základě toho, co si přejeme. Proto lidé často odkládají pracování na svých snech. Činí jim to bolest, tak raději dělají něco méně náročného, co jim činí radost. Nedomyslí ovšem, že pokud překonají počáteční bolest, potěšení, kterého se jim dostane při splnění svého cíle, bude daleko větší než potěšení z odložení činnosti.

Někdy je údajně potřeba zajít do bodu, kdy je bolest tak veliká, že nás donutí jednat. Je tedy bolest to, co nás pohání? Nebo je to potěšení z toho, že se nám daří?

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Smart casual, business casual?

Aneb co kdy na sebe

Článek

Čím láká korporát mladé lidi? Tím, co vám startup nenabídne

Sociální jistoty a dovolená v Jugoslávii

Článek

Proč ráno vstáváte z postele aneb S IKIGAI za smyslem života

Tajemství spokojenosti

Článek

Lektor osobní produktivity: Neschopnost pracovat se svým časem může znamenat past

A lékem není pouze aplikace

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek

15 tipů, jak zapůsobit na obchodním jednání

Zvyšte své šance a získejte důvěru

Článek
Další články z rubriky Lifestyle