x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Jak na návrat z ciziny zn. bezbolestně

Zpět domů ve formě

09.09.2017 / Kateřina Kožíšková
Co všechno obnáší návrat zpět domů po několika letech strávených v cizině? Proč bychom neměli příliš tlačit na pilu a jak je to doopravdy se zahraniční zkušeností v životopise? Všeobecně věnujeme mnohem více pozornosti a energie tomu, abychom se připravili na samotnou cestu do zahraničí. Přitom právě návrat zpět bývá na psychiku často mnohem větší zátěží.

Všichni známe to všeobecné vzrušení, když se ještě s letenkou v ruce snažíme do batohu nacpat poslední páry ponožek. Hlavou už jsme na míle daleko, takže ani naše „pozemské“ problémy už na nás nemůžou. Dvojitá výhra, říkáme si.

Jenže nikdo nás předem nevaruje, že to pravé „nebezpečí“ na nás začne vykukovat až po návratu. Často totiž odlétáme s pocitem, že doma se nám přece nemůže nic stát. Protože – přátelé, rodina, známé prostředí, kultura… Přiznejme si upřímně, že návraty domů všichni tak trochu podceňujeme. Doma je totiž doma a tak se nemáme přece proč stresovat, ne? Realita je bohužel jiná a návraty nebývají snadné. Kdo už někdy v zahraničí delší dobu byl, ví, že kulturní šok je věc nepěkná. Přikrádá se pomalinku, polehoučku, aby pak zasáhl o to větší silou. Často pak končíme v rohu pokoje a na mobilu prohlížíme x let staré fotografie. Jenže tohle období pomine stejně rychle, jak dorazilo. U takzvaného kulturního šoku na druhou to však jde ztuha.

Žijeme totiž v mylné představě, že po návratu bude náš domov přesně v tom stavu, ve kterém jsme jej zanechali. Jenže život šel dál a na nikoho nečekal. Po návratu se už najednou ničím nelišíte Začne to maličkostmi.

Třeba tím, že už všem kolem sebe nebudete muset donekonečna vysvětlovat, odkud že máte ten roztomilý přízvuk (i když jste skálopevně přesvědčeni, že jste se ho zbavili už pěkných pár let zpět) a že Česká republika opravdu není nadále součásti Československa… Nebo už vás nikdo nebude nutit hláskovat vaše příliš měkce znějící příjmení.

Když vycestujete do zahraničí, najednou je před vámi spousta nových výzev, které budete muset překonat. Každodenní činnosti (jako je třeba zakládání bankovního účtu nebo třeba jen vyzvednutí věcí z čistírny) se pro vás stanou nově jakýmsi milníkem mezi úspěchem a naprostým selháním. A tak si podobná malá vítězství s patřičným požitkem vychutnáváte. Navíc sama věta „promiňte, mohl byste mi poradit“ dostává s vaším přízvukem v cizině naprosto jiný rozměr.

Doma už za podobné kousky medaile bohužel čekat nemůžeme. Jak už jsem zmínila – po návratu už se nelišíte… A to vám po nějaké době začne scházet.

Začne se vám stýskat po tom, jak to chodí „jinde“

Další stranou mince je pak ten fakt, že se naučíte i spoustu zajímavých informací, které by se daly skvěle použít i v Česku (a vy víte, že by to usnadnilo život mnoha lidem), jenže mnohdy vaše zkušenosti vůbec nikoho nezajímají. Proč? Protože byste chtěli začít dělat něco jinak.

Trochu to přiblížíme na jednoduchém příkladu Když jsem poprvé sednete za volant, budete překvapeni – řidiči mohou odbočit doprava na červenou, pokud v křižovatce není cedule s nápisem NO TURN ON RED (neodbočovat na červenou) a samozřejmě, pokud zleva nejede auto.

Pokud se navíc stane, že je na křižovatce značka STOP s nápisem 4WAY nebo ALL WAY, platí tady pravidlo, podle kterého ten řidič, jenž první přijel, také první odjíždí. Všude se pak setkáte se situací, kdy vám řidič už dopředu sebevědomě kyne rukou, protože si myslí, že má přednost.

Pak se vám klidně může stát, že jse po návratu do Česka párkrát necháte unést a už budete šlapat na plyn s napůl zvednutou rukou v pozdravu… V podobných situacích si často říkáme, jak krásné by bylo, kdybychom mohli ze zahraničí vzít jen to dobré – inspirovat se a pak to přenést i na naši krásnou zemi. Jak daleko bychom dnes mohli být.

Je potřeba nalít si čistého vína

Když vyjíždíme do zahraničí, vždy máme určitá očekávání. Ať už jsou to nevšední zážitky, zlepšení cizího jazyka, setkávání se zajímavými lidmi nebo třeba ochutnání jiné kuchyně. Ne vždy nám to vyjde na 100 procent, jen v málo případech však litujeme. Proč? Nakonec totiž zjišťujeme, že tou největší odměnou bylo to, jak jsme se změnili uvnitř. Což mívá velice často vliv i na náš vzhled a působení. Prozradí nás postoj těla, míra asertivity, větší přehled i vyšší trpělivost. Na cestách totiž nikdy nejde nic tak, jak jsme si plánovali.
Avšak i když právě to z nás ve výsledku dělá silnější osobnost, tak při návratu domů s něčím podobným vlastně nepočítáme. Naše zdánlivě neochvějná stabilita domova, se tak začne otřásat už ve chvíli, kdy si mermomocí snažíme vzpomenout, jak jen se česky řekne „lístek na vlak“.

Celý ten kolotoč s adaptací na nové prostředí tak může začít nanovo. A největší pohromou je to, že na vás vlastně nikdo nečekal. Pracovní trh si šel svou vlastní cestou a stejně tak i vztahy s blízkými se změnily, protože vás postupem času začaly spojovat jen historky z dob minulých; přátelé si založili rodiny a vy se začnete cítit jako cizinec. A být cizincem mezi svými… To opravdu nikdo nechce.

Naštěstí i tohle období pomine a přinese novou síť přátel i profesních kontaktů. Jen to možná bude chvíli trvat.

Jak se tedy připravit, aby nás návrat do české reality bolel co nejméně?

Netlačte tak na pilu

Je snadné to říct – přece jen máte tolik nabytých zkušeností a tak chce ihned získat báječnou pracovní pozici. Nemluvě o tom, jaká očekávání druhých najednou musíte na svých bedrech nést a je všeobecně známo, že právě strach ze selhání je jedním z důvodů, proč se tolik z nás nechá tak snadno vykolejit. Jenže také je pravdou, že jste byli dlouhou dobu takříkajíc mimo dění a tak se může stát, že bude ze začátku obtížnější to své vysněné místo najít. I když si to totiž často nechceme přiznat, tak dnes je to z velké části právě o tom, koho znáte.

Proto věnujte vědomě čas budování kontaktů a použijte pro to veškeré dostupné možnosti. Není na tom nic špatného. Nikdo totiž neříká, že i tak nebudete muset bojovat a ukázat, že vy jste ten pravý. Výhodou však je právě to, že se vám díky tomu do života dostane spousta zajímavých lidí, které byste jinak nejspíš nikdy nepoznali… A kdo ví, třeba právě jeden z nich bude tím, kdo vám ty pomyslné dveře pootevře.

Nebojte se nechat jít

Většinou odjíždíme s určitým pro nás specifickým balíčkem znalostí, které pak všemožně obrušujeme, případně měníme za nové.

Za ta léta jste už pravděpodobně získali mnoho nových dovedností. Vtip je však v tom, že jen některé z nich jsou využitelné i doma. Zkuste se tedy na chvilku zastavit, vzít do ruky tužku a popřemýšlet nad tím, kterých dovedností si na sobě ceníte, co byste chtěli zlepšit a případně sepište i to, co by vás momentálně nijak neposunulo. Uvidíte, bude se vám mnohem lépe usínat.

Jak je to doopravdy – je dnes „zahraniční zkušenost“ v životopise pořád taková výhra?

Člověk by si myslel, že po zkušenosti v zahraničí bude mít všechny dveře takříkajíc dokořán. Jenže ne vždy je realita taková.

Není tajemstvím, že určitá zahraniční zkušenost bývá pro zaměstnavatele opravdu ceněná téměř napříč všemi profesemi a nezáleží moc na tom, zda se to týkalo pracovní cesty, studijního oťukávání či mezinárodní stáže.

Podle personalistů mohou mít často lidé se zahraniční položkou v životopise na českém trhu navrch. Předpokládá se totiž, že jste tuto příležitost nepromarnili – naučili se jazyk, poznali zajímavé lidi a v nejlepším případě také získali/rozšířili znalosti ve svém oboru.

Jenže toto všechno je vám k ničemu, pokud dané zkušenosti nebudete umět patřičně prodat. Zbytečně pak totiž vyhodíte oknem trumf, který by mohl stát na pomyslné hranici mezi vámi a vaší vysněnou prací. Proto se snažte co nejlépe dokázat, v čem pro vás byla tato zkušenost přínosem a jak to dovede aplikovat v praxi i na českém trhu. Zamyslete se nad tím, kým jste byli před odletem a tím, jak moc vás cesta změnila. S dost velkou pravděpodobností jste si totiž krom silných zážitků dovezli i solidní mezinárodní IQ, tak se ho nebojte použít.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Inspirativní a zábavná kniha, kde z každé stránky čiší humor a moudrost

Článek

Jak se stát Géniem: Nejlepší myšlenky Alberta Einsteina

Které zásadní myšlenky si lze odnést ze života a díla velikána světové historie?

Článek

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Kniha Bodo Schäfera přináší pravidla pro úspěch a naplněný život

Článek

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Ideální víkendové bydlení hodinu cesty od Prahy

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Média, lži a příliš rychlý mozek

Průvodce postpravdivým světem

Článek

Strava má ohromný vliv na vaši kreativitu i náladu. Jak předejít stagnaci?

Aneb jste to, co jíte

Článek
Další články z rubriky Lifestyle