x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Věčné víkendové dilema: Práce nebo odpočinek?

Proč je důležité vypnout

02.09.2017 / Kateřina Kožíšková
Doba, v níž žijeme, nás ovlivňuje mnohem více, než se na první pohled zdá. Samotná vize budoucího úspěchu v nás totiž dokáže probudit tu bestii, která z nás chce za každou cenu vydolovat maximum - 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Od dětství nám vtloukají do hlavy, že výkon = výsledek. Bez práce totiž nejsou koláče, že? Jen málokdo se však zmíní i o tom, jak moc důležitý je pro náš mozek (život) důležitý odpočinek. Přitom právě on stojí často na pomyslné hranici mezi úspěchem a selháním.

Proč?

Stres a negativní emoce se v nás totiž hromadí. Až jednou bez předešlého varování přijde den a tahle časovaná bomba vybouchne. Přímo vám do obličeje. Mají totiž tu „superschopnost“, díky které se mohou doslova zhmotnit a ovlivnit tak přímo váš celkový stav. Bez pořádného odpočinku budete brzo bezvládně bloudit prostorem. S bolavou páteří, špatnou náladou a předplacenou kartou na migrény (s garancí vrácení peněz, pokud nebudou minimálně 3 do měsíce). A když je vám už i fyzicky špatně, pravděpodobně se vám nebude chtít zajít do posilovny, na schůzku s přáteli, na procházku… Což se samozřejmě projeví na vašem fyzickém vzhledu i na sebevědomí. Deprese a totální kolaps organismu pak celý ten kruh hezky uzavřou a vy si můžete zadělat na nekonečný kruh, ze kterého je velice obtížné se dostat.

Existuje odpočinek a ODPOČINEK

Možná vás teď trošku vyděsíme, ale sezení u televize/koukání do telefonu/hraní počítačových her, se jako plnohodnotný odpočinek nepovažuje. Alespoň tedy naše tělo to tak nepochopí. Podobné činnosti totiž neustále stimulují náš mozek a ten tak neustále přijímá nové a nové podněty, které se snaží rozklíčovat a zařadit do správných „poliček“. I když nám to tedy nepřijde, stále pracujeme.

Přečtěte si také
Co si musíte v září přečíst, abyste drželi krok s dobou?

Měli bychom se proto naučit vypnout a prostě jen tak chvíli být. Nebude to jednoduché. Uklidnit svou mysl „na přání“ chce totiž čas a hlavně každodenní praxi. Pro začátek tak můžete zůstat u té aktivnější fáze odpočinku. To znamená změnit prostředí i činnost, kterou jste vykonávali posledních pár hodin. Jděte na procházku, věnujte se svým koníčkům, okopávejte kytičky, zajděte s přáteli na squash… Někomu pomáhá fyzická aktivita, jiný se zase potřebuje uvolnit trochu jinak – pasivně. Poslechem příjemné hudby, masáží nebo dobrou fantasy knihou.

Zhluboka se nadechněte

Ať tak či tak, pamatujte, že nemusíte za každou cenu dokázat, že jste mistři v plánování svého času. Protože naše potřeby se každým dnem různí a tak pokud se cítíte unavení, neodkládejte odpočinek až na konkrétní hodinu. I v práci můžete na okamžik zavřít oči, zhluboka se nadechnout a pokusit se svou mysl uklidnit. Přeci jen procvičování dělá mistra…

Jogíni zastávají názor, že hluboké dýchání dokáže doslova restartovat celé naše tělo i mysl. Používá se k tomu takzvaný plný jógový dech, při němž se zapojují i ty svaly, o kterých jste do teď nevěděli, že vůbec existují. Dýchá se skrz břišní dutinu, plíce a až do oblasti podklíčkové kosti. Plně se tak využívá celková kapacita plic. Jedná se o určitou formu pasivního odpočinku, kdy se soustředíte pouze na svůj dech a všechno ostatní necháte „za dveřmi“. Proč? Protože „dýchat“ znamená „žít“. Tak si nenechejte ten svůj proklouznout mezi prsty. Přeci jen je život to nejcennější, co máme.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Inspirativní a zábavná kniha, kde z každé stránky čiší humor a moudrost

Článek

Jak se stát Géniem: Nejlepší myšlenky Alberta Einsteina

Které zásadní myšlenky si lze odnést ze života a díla velikána světové historie?

Článek

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Kniha Bodo Schäfera přináší pravidla pro úspěch a naplněný život

Článek

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Ideální víkendové bydlení hodinu cesty od Prahy

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Média, lži a příliš rychlý mozek

Průvodce postpravdivým světem

Článek

Strava má ohromný vliv na vaši kreativitu i náladu. Jak předejít stagnaci?

Aneb jste to, co jíte

Článek
Další články z rubriky Lifestyle