x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Věčné víkendové dilema: Práce nebo odpočinek?

Proč je důležité vypnout

02.09.2017 / Kateřina Kožíšková
Doba, v níž žijeme, nás ovlivňuje mnohem více, než se na první pohled zdá. Samotná vize budoucího úspěchu v nás totiž dokáže probudit tu bestii, která z nás chce za každou cenu vydolovat maximum - 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Od dětství nám vtloukají do hlavy, že výkon = výsledek. Bez práce totiž nejsou koláče, že? Jen málokdo se však zmíní i o tom, jak moc důležitý je pro náš mozek (život) důležitý odpočinek. Přitom právě on stojí často na pomyslné hranici mezi úspěchem a selháním.

Proč?

Stres a negativní emoce se v nás totiž hromadí. Až jednou bez předešlého varování přijde den a tahle časovaná bomba vybouchne. Přímo vám do obličeje. Mají totiž tu „superschopnost“, díky které se mohou doslova zhmotnit a ovlivnit tak přímo váš celkový stav. Bez pořádného odpočinku budete brzo bezvládně bloudit prostorem. S bolavou páteří, špatnou náladou a předplacenou kartou na migrény (s garancí vrácení peněz, pokud nebudou minimálně 3 do měsíce). A když je vám už i fyzicky špatně, pravděpodobně se vám nebude chtít zajít do posilovny, na schůzku s přáteli, na procházku… Což se samozřejmě projeví na vašem fyzickém vzhledu i na sebevědomí. Deprese a totální kolaps organismu pak celý ten kruh hezky uzavřou a vy si můžete zadělat na nekonečný kruh, ze kterého je velice obtížné se dostat.

Existuje odpočinek a ODPOČINEK

Možná vás teď trošku vyděsíme, ale sezení u televize/koukání do telefonu/hraní počítačových her, se jako plnohodnotný odpočinek nepovažuje. Alespoň tedy naše tělo to tak nepochopí. Podobné činnosti totiž neustále stimulují náš mozek a ten tak neustále přijímá nové a nové podněty, které se snaží rozklíčovat a zařadit do správných „poliček“. I když nám to tedy nepřijde, stále pracujeme.

Přečtěte si také
Co si musíte v září přečíst, abyste drželi krok s dobou?

Měli bychom se proto naučit vypnout a prostě jen tak chvíli být. Nebude to jednoduché. Uklidnit svou mysl „na přání“ chce totiž čas a hlavně každodenní praxi. Pro začátek tak můžete zůstat u té aktivnější fáze odpočinku. To znamená změnit prostředí i činnost, kterou jste vykonávali posledních pár hodin. Jděte na procházku, věnujte se svým koníčkům, okopávejte kytičky, zajděte s přáteli na squash… Někomu pomáhá fyzická aktivita, jiný se zase potřebuje uvolnit trochu jinak – pasivně. Poslechem příjemné hudby, masáží nebo dobrou fantasy knihou.

Zhluboka se nadechněte

Ať tak či tak, pamatujte, že nemusíte za každou cenu dokázat, že jste mistři v plánování svého času. Protože naše potřeby se každým dnem různí a tak pokud se cítíte unavení, neodkládejte odpočinek až na konkrétní hodinu. I v práci můžete na okamžik zavřít oči, zhluboka se nadechnout a pokusit se svou mysl uklidnit. Přeci jen procvičování dělá mistra…

Jogíni zastávají názor, že hluboké dýchání dokáže doslova restartovat celé naše tělo i mysl. Používá se k tomu takzvaný plný jógový dech, při němž se zapojují i ty svaly, o kterých jste do teď nevěděli, že vůbec existují. Dýchá se skrz břišní dutinu, plíce a až do oblasti podklíčkové kosti. Plně se tak využívá celková kapacita plic. Jedná se o určitou formu pasivního odpočinku, kdy se soustředíte pouze na svůj dech a všechno ostatní necháte „za dveřmi“. Proč? Protože „dýchat“ znamená „žít“. Tak si nenechejte ten svůj proklouznout mezi prsty. Přeci jen je život to nejcennější, co máme.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

5 plus 1 věc, kterou člověk objeví, když skoncuje s alkoholem

Také alkohol je dobrý sluha, ale špatný pán

Článek

Bez posilovny nemáte v byznysu šanci! Ptáte se proč?

Když už tu máme ta předsevzetí...

Článek

10 důvodů, proč jezdit na dovolenou na 10 dnů

Cestovatelský tip pro všechny workoholiky

Článek

"Žít, pracovat, cestovat, poznávat" aneb jak se stát digitálním nomádem?

Pát tipů, jak se stát pracovníkem na cestách

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Konference MontyRich: Building Better Business je za námi!

Diváci si odnesli mnoho inspirace, nové zkušenosti i cenné kontakty

Článek

Kolik obleků by měl mít každý správný muž?

Šaty dělají člověka a oblek je toho jasným důkazem

Článek
Další články z rubriky Lifestyle