x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Fenomén Zuckerberg: Proč jsou introverti tak často skvělými byznysmeny?

29.07.2017 / Kateřina Kožíšková
I přesto, že to tak na první pohled možná nevypadá, někteří z nejlepších podnikatelů nemají nic společného s extrovertními a společnost milujícími lidmi. Pojďme se proto podívat, co za tím vším stojí a proč je někdy lepší bojovat „tichou silou“ někoho, kdo raději naslouchá.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Dnešní systém společnosti nám vtlouká do hlavy, že takzvané ideální JÁ by mělo být společenské, komunikativní, průbojné a mělo by se cítit dobře v centru dění. Sami sebe totiž vnímáme jako národ extrovertů a kdo se vymyká, musí z kola ven (případně ho ostatní alespoň „ocení“ nálepkou podivína)

„Čím víc člověk mluví, tím větší pozornosti se mu dostává od ostatních členů skupiny a to znamená, že jeho moc s průběhem jednání roste. Současně mu pomáhá, když hovoří rychle. Rychle hovořící lidi hodnotíme jako schopnější a zajímavější než lidi mluvící pomalu.“ – Susan Cain

Není proto divu, že se spousty rad v magazínech i knihách hemží všemožnými variantami na „buďte dravější a hlavně s pořádnou dávkou excentričnosti!“

Když je někdo velice dobrý v prosazování svého, tak to stále neznamená, že jeho myšlenky a směr, kterým se ubírá, jsou správné.

Co dělají introvertní vůdci jinak?

- Mají schopnost plně se soustředit po dlouhou dobu na jednu věc. Je možné, že budou pracovat o něco pomaleji, avšak tím, že nad vším více přemýšlí, se vyhnou ukvapenému jednání, které může ve výsledku stát miliony. 

- Nebaví je „vzrušení z lovu“, a tak bývají velice často odolní vůči lákavým odměnám v podobě slávy a bohatství. Před očima mají totiž celkový profit společnosti, a tak je jejich hlavním hnacím motorem vnitřní přesvědčení o tom, že to, co dělají, má smysl. 

- Jsou to skvělí posluchači, kteří vás nechají dokončit myšlenku a sami začnou mluvit až ve chvíli, kdy mají opravdu co říct.

- Navíc mají i výrazné sociální dovednosti. Nezaměňujte proto introverty se stydlivými lidmi. Slovo „introvert“ totiž rozhodně není synonymem pro „poustevníka“. Na rozdíl od nich si totiž dokáží introverti užít jak společenské akce, tak i obchodní jednání (a nesedět přitom celý večer v koutku)… pokud se tedy po všem tom shonu mohou doma zachumlat do deky a hezky v klidu „dobít baterky“.

Jako příklad „ideálního vůdce“ uvedeme plukovníka amerického letectva, jehož příběh byste mohli nalézt na některé ze stránek zmiňované knihy. Byl to na první pohled typický introvert. Hovořil klidně, bez větší změny výrazu v obličeji, ale když mluvil, tváře všech byly nasměrované k němu. Bylo by slyšet spadnout na zem špendlík. Tak velkou autoritu měl. 

Zajímalo by vás, v čem tkví jeho tajemství? 

Mohli bychom to označit za takovou „tichou sílu“ – Podporoval úsilí „svých lidí“ v přebírání iniciativy. Dával tak ostatním přístup k prosazování nápadů, které měly smysl. I přes velkou důvěru si však stále dával pozor, aby tou největší autoritou byl pořád on. Nezajímaly ho osobní zásluhy. Když to bylo zapotřebí, jednoduše pověřil těmi nejdůležitějšími (a často i nejzajímavějšími) úkoly druhé.

Dokonce existuje studie o tom, jaký typ okolností by přímo vyžadoval introvertního vůdce (Harward Businness Review, prosinec 2010). Adam Grant, universitní profesor, a jeho kolegové přišli na to, že v případě, že jsou zaměstnanci iniciativní, introvertní vůdci je dokáží vést k mnohem lepším výsledkům, než jak by to bylo u extrovertů.

Proč?

Extroverti jsou totiž lepší v případě, pokud jsou zaměstnanci pasivnější a potřebují častěji nasměrovat. Pokud však máte velice kreativní tým, který je schopný sám sebe motivovat, introverti jsou pak mnohem lepší volbou. Dokáží totiž rozpoznat, kdy je čas odejít trošku do pozadí – poslouchat, přijímat nápady a pomáhat tak svému týmu zářit.

Je proto nasnadě zapřemýšlet o tom, jestli není načase ptát se, zda by nebylo lepší mít v sobě i něco z toho introvertního citlivějšího světa. Bez introvertů bychom totiž přišli o spoustu nádherných chvil – jako je například čtení Harryho Pottera, poslouchání Chopinova nokturna nebo třeba zkoumání teorie relativity… Nemluvě o tom, že i za společností Google či Facebook stojí mimořádní lidé s introvertní povahou.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

10 důvodů, proč jezdit na dovolenou na 10 dnů

Cestovatelský tip pro všechny workoholiky

Článek

"Žít, pracovat, cestovat, poznávat" aneb jak se stát digitálním nomádem?

Pát tipů, jak se stát pracovníkem na cestách

Článek

Konference MontyRich: Building Better Business je za námi!

Diváci si odnesli mnoho inspirace, nové zkušenosti i cenné kontakty

Článek

Kolik obleků by měl mít každý správný muž?

Šaty dělají člověka a oblek je toho jasným důkazem

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Šéf slaví Vánoce!

Aneb tipy na vychytané business dárky

Článek

Smart casual, business casual?

Aneb co kdy na sebe

Článek
Další články z rubriky Lifestyle