x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Víte, jak se pozná gentleman 21. století?

Buďte jedním z nich

15.07.2017 / Kateřina Kožíšková
Ve srovnání s filmovým klasikem Oldřichem Novým by se mohlo zdát, že už se gentlemanství moc nenosí. Nenechte se však zmýlit. Pouze se změnila doba a s ní i pravidla hry. Muži se proto museli chtě nechtě přizpůsobit. Jak tedy vypadá gentleman dnes?

Několik staletí zpátky se gentlemanem mohl nazývat pouze čestný a galantní muž dobrého postavení, kterému na kontě cinkala pěkná hromádka zlaťáků. Buďto jste se tedy narodili do velice zámožné rodiny, anebo jste tento tehdy ceněný titul získali jako členové poslanecké sněmovny (budeme upřímní a tuhle možnost v dnešní době rovnou škrkneme).

Jenže co vlastně znamená „být gentleman“ dnes? Podle všeho už nestačí umět se pouze dobře narodit. Peníze a moc totiž nedokážou koupit uznání a respekt. To pravé kouzlo je ukryto v detailech.

Závislost na chytrých hračkách

Představte si situaci – je pátek večer a doma na vás čeká pouze prázdný byt. Co uděláte? S největší pravděpodobností vezmete do ruky svůj mobil a zkusíte zjistit, kdo z vašich přátel je dnes večer volný. Je to tak?

Pokud se tedy zadaří a vy máte najednou program nabitý odshora až dolů, užívejte si přítomného okamžiku! Galantní muž proto nikdy nepoloží svoji „chytrou hračku“ na stůl, bar, a dokonce ho nevytáhne ani v průběhu konverzace. Váš telefon je totiž společností chápán jako soukromý nástroj, který slouží k jistému uskutečňování budoucích plánů. Chatování během hovoru je proto bráno jako zcela nevhodné.

Vrtíte hlavou a říkáte si, že vás se to přece netýká? Zkuste se na pár hodin od svého telefonu vzdálit. Nechte jej doma nebo přepněte režim na „nerušit“… uvidíte sami.

Řeč těla

Řeč našeho těla je součástí naší osobnosti, a tak nad ní většinu času vlastně ani nepřemýšlíme. Je to taková naše automatická reakce, která se mění podle toho, jak se cítíme, jak vysoké máme sebevědomí nebo třeba jak moc se snažíme skrýt pravdu.

Jen taková perlička – podle americké agentury TalentSmart mají úspěšní lidé, krom klasické inteligence, nadprůměrnou i tu emoční. Dokážou tedy mnohem snáz přečíst úmysly druhých a podle toho se zařídit.

Řeči těla se přikládá stále větší význam. Při konverzaci o nás totiž dokáže prozradit, jak moc se o druhého zajímáme, zda lžeme, nebo jestli jsme nejistí. Nejčastěji se to projeví v našem postoji a v naší mimice. Podívejme se na pár příkladů:

Hrbení se – známka neúcty, malé sebedůvěry a nezájmu.

Přehnané „mávání rukama“ – naznačuje, že něco skrýváte.

Zkřížené ruce/nohy – takzvaná „obranná gesta“ znamenají, že nesouhlasíte s tím, co druhý říká.

Nedostatečný pohled do očí – nízké sebevědomí a snaha něco zatajit.

Pokukování po hodinkách – znamení neúcty a netrpělivosti.

Podání ruky – stisk ruky a lá „leklá ryba“ dává najevo nedostatek sebevědomí. V opačném případě se dá příliš silné podání ruky brát za znak agresivity a snahu o dominanci.

Řádné rozloučení

Ač si to mnohdy neuvědomujeme, náš život je opravdu nevyzpytatelný. Tenhle bod se proto týká všech uvědomělých duší, které si váží společně strávených chvil s lidmi, jež jsou jim jakousi vnitřní inspirací. Gentlemani (i dámy) proto vždy dbají na řádný oční kontakt, pevný stisk ruky a slůvka poděkování.

Nikdy totiž nevíte, kdy daného člověka uvidíte naposledy…

Znalost dress code

Toto by nemělo být žádným překvapením. Tahle „maličkost“ totiž patří k těm, které se během let prakticky nezměnily. Stále platí, že člověk by měl vědět, jaké oblečení zvolit pro tu či onu příležitost (a jak ho uzpůsobit danému ročnímu období a své osobnosti).

V dnešní době se už ví, že umění dobře se obléknout není až tak otázkou peněz (i když mohou být nápomocné). Spíše se hledí na pečlivé zvolení konkrétních materiálů a doplňků. Oblečení je bráno jako forma projevení respektu – ať už vůči svému zaměstnavateli, hostiteli, ale také sobě.

Nasává znalosti jako houba

I když je dnešní doba skvělá v tom, kolik možností člověk má, jedno se musí nechat – v tom nepřeberném množství informací je až neskutečně snadné se ztratit. A když říkáme ztratit, myslíme tím pořádně. S popcornem v jedné a ovladačem v druhé ruce.

Uvědomělému člověku se proto nestane, že by se zasekl v nekonečném kolotoči práce–spánek–netflix.  A pokud ano, určitě má k tomu vždy dobrý důvod (třeba rozchod) a nikdy se tím nenechá převálcovat.

Proč je tomu tak? Gentleman je dobře informovaný. Snaží se proto neztrácet čas prokrastinací. Místo toho vezme do ruky zajímavou knihu, sleduje semináře, chodí na různé workshopy… jeho koníčky a způsob, jakým tráví svůj volný čas, budují jeho charakter a odhalují sílu osobnosti. Díky tomu pak dokáže hodiny a hodiny vést konverzaci napříč různými tématy a ostatní lidé to umí ocenit.

A to nejdůležitější na konec

Pravý gentleman ví, jaký je rozdíl mezi sebejistotou a arogancí.

Jestliže arogantní muž věří, že jeho názory a myšlenky jsou ostatním nadřazené, pak gentleman 21. století získal důvěru ve své schopnosti a dovednosti naprosto nezávisle na názorech druhých. Má za sebou totiž výsledky, které mu každým dnem připomínají, že člověk má být sice sebevědomý, avšak pokaždé s jistou dávkou pokory.

Chová se ke všem lidem s respektem. A tím myslíme opravdu ke všem – k ženám, ostatním kolegům, nadřízeným i podřízeným. Dobře totiž ví, že ve výsledku jsme si všichni rovni.

Věří v to, že svět má vlastně velice jednoduchá pravidla a že „potopením“ jiného člověka se osobního vzkříšení nedočká. 

Karma totiž funguje vždy a všude, i když jí to občas chvilku trvá.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek

15 tipů, jak zapůsobit na obchodním jednání

Zvyšte své šance a získejte důvěru

Článek

Jak létají manažeři za byznysem aneb Když běžné letadlo nestačí

Cestování privátním tryskáčem

Článek

Šaty Marilyn Monroe i originální Batmobil. Toto je 7 memorabilií, které se prodaly za nejvyšší cenu

Milionové suvenýry

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak na návrat z ciziny zn. bezbolestně

Zpět domů ve formě

Článek

Jaguar XK120 jako skvělá alternativní investice

Revoluční Angličan

Článek
Další články z rubriky Lifestyle