x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Co si kam obléct? Toto je návod, jak rozšifrovat nejčastější typy dress code

08.07.2017 / Kateřina Kožíšková
V dnešní době jsme si tak navykli na elektronickou komunikaci, že obdržení formální pozvánky může být něčím, co v nás dokáže vyvolat spíše obavy než radost. Termíny jako „black tie creative“ nebo třeba „smart casual“ v nás ovšem často vyvolávají spíše pochybnosti.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

„Zdá se to být maličkostí, ale šaty mají mnohem důležitější úlohu než nás jen udržet v teple. Mění náš pohled na svět a pohled světa na nás.“
- Virginia Woolf

Letní měsíce jsou brány jako období festivalů, společenských událostí a večírků. A tak vzhledem k tomu, že je léto momentálně v plném proudu, rozhodli jsme se, že vám s tímto nešvarem pomůžeme. Není totiž nic trapnějšího, než když se na akci dostavíte v nevhodném oblečení. Protože stejně jako v mnoha případech, tak i v tomto platí, že neznalost nikoho neomlouvá. 

Co se tedy skrývá pod všemi těmi podivnými módními nálepkami?

INFORMAL

Casual/Come as you are

Ve zkratce to znamená, že hlavní prioritou je vaše pohodlí. Vybrat si tak můžete jak trička s originálními potisky, oblíbené džíny, barevné svetry, tenisky… I přes veškerou volnost byste však měli mít vždy hlavu na svém místě a vyvarovat se výstřelkům, jako jsou například sportovní legíny nebo kdysi tak oblíbené teplákové soupravy. Tyhle „lahůdky“ pro tentokrát nechte tam, kde patří – na dně svých skříní.

Smart casual

Tato o kousek formálnější verze znamená, že sice stále máte spoustu prostoru pro experimentování, avšak v zásadě platí, že byste měli vždy dbát na kvalitní „základ“ a k tomu pak přidat nějakou tu designovou vychytávku.

Pojem „smart casual“ je většinou chápán jako takový manuál dobře oblečeného zaměstnance, který tráví spoustu času v kanceláři. Můžeme v něm totiž pohodlně vykonávat veškeré pracovní povinnosti a po obědě v něm třeba zaskočit na neplánovanou návštěvu galerie.

Muži: Dobře střižené bavlněné kalhoty ve stylu chinos vám zvlášť v letních měsících udělají dobrou službu. Jsou totiž snadno kombinovatelné a tak je můžete ozvláštnit například sportovnějším tričkem s límečkem, propínacím svetrem a nějakým tím neobvyklým detailem. K tomu můžete zvolit pohodlné polobotky či mokasíny a tradá – letní neformální outfit je na světě.

Ženy: Pro něžnější pohlaví platí totéž. Avšak v případě, že dáváte přednost něčemu ženštějšímu, tak samozřejmě můžete sáhnout i po sukni (s délkou nejlépe ke kolenům). Skvěle vypadá kombinace úzké pouzdrové sukně a nějaké extravagantnější halenky. Vše by ovšem mělo ladit a působit spíše elegantně než prvoplánově sexy.

Business casual/dress casual

Už samotné smíchání slov „business“ (profesionální, řádný) a „casual“ (na první pohled naprostý opak) vyvolává otázky. Možná proto se také tento typ dress code řadí k jednomu z nejvíce matoucích. Při výběru oblečení je totiž nejdříve nutné zohlednit několik faktorů – lokaci, věkovou skupinu hostitele a druh firmy/události. 

Muži: Sáhnou po košili (i zde platí pravidlo „kvalitního základu“; výhodou je však to, že se stále můžete vyřádit v její barevnosti nebo v netradičním zpracování) a bavlněných/vlněných kalhotách. Pokud máte módu v malíčku, tak můžete svůj outfit doplnit výraznými ponožkami. V opačném případě však dejte přednost černé klasice, která vám při sezení nebude odhalovat kůži.

Ženy: V tomto případě stále platí, že originalitě se meze nekladou. Jen je třeba pamatovat na to, aby délka sukně dosahovala ke kolenům. Pokud si troufáte na něco odvážnějšího, můžete vyrazit i v módním overalu. 

Co je však nepřijatelné: sandály, žabky, sportovní trička nebo džíny.

Semi formal/Business formal

Těmito pojmy se dostáváme k pomyslné módní křižovatce. Pravidla zde totiž udává čas. Proto první, co musíte udělat, když na pozvánce uvidíte tato slova, je mrknout se, v kolik hodin bude akce probíhat. Podle toho se pak můžete rozhodnout, po čem ve vaší skříni sáhnout. Obecně platí, že „business formal“ je o ždibec méně formální, a tak se většinou řadí do kolonky „do 18:00 hodin“.

Do 18:00 hodin

Muži: Samozřejmostí by měl být vycházkový oblek v jemnějších tónech modré a šedé. Dobře bude vypadat s módním slim-fit střihem s úzkými klopami, košilí a zajímavou kravatou/motýlkem.

Ženy: Ať už se o kostýmcích říká cokoli, v dnešní době jsou všechno, jen ne nudné. Pokud k nim zvolíte nějaký netradiční doplněk (jako například dřevěnou brož), budete určitě za hvězdu.

Od 18:00 hodin

Muži:
S pozdějším časem je vhodné přizpůsobit i barvu vašeho obleku. Na vás je, zda si vyberete tmavě modrou, grafitovou nebo sáhnete rovnou po nesmrtelné černé.

Ženy: Jsem si jistá, že pojem “malé černé“ nemusím představovat žádné ženě. Není totiž nic lepšího, než dobře padnoucí koktejlky. Každá by proto měla mít doma alespoň dvoje. Díky nim totiž můžete být elegantní a rafinovaně sexy zároveň. 

FORMAL

Black Tie

Jedno z mála slovních spojení, u kterého si nemusíte lámat hlavu s volbou barvy. V tomto případě tedy černá zůstává černou a je proto nutné tuto barevnou kombinaci dodržovat. Setkat se s tímto pojmem můžete například na předávání prestižních cen.

Muži: Neobejdete se bez černého smokingu (často doplněného vestou či saténovou šerpou). Pro klasické obleky zde totiž není místo. Přijít na takto označenou událost v něčem jiném, než je černý smoking, se považuje za hrubé porušení základní etikety. Proto pokud doma nic takového nemáte, buďto si ho od někoho půjčte, anebo zůstaňte doma. Nutností je také bílá košile doplněná černým motýlkem a černou společenskou obuví.  Stylově pak vypadají elegantní manžetové knoflíčky – alespoň v této části tak můžete trochu poodhalit svou kreativní osobnost.

Ženy: V tomto případě budete muset nechat své oblíbené koktejlky doma. Při událostech, které jsou označovány štítkem „black tie“ je nutné sehnat si dlouhé večerní šaty. Nejlépe v tmavých barvách a s odpovídajícími doplňky (elegantní, ne příliš provokativní). Jako ve většině případů i tady totiž platí pravidlo, že méně je více. Vsaďte proto na rafinovanou eleganci, doplněnou o malé psaníčko. Přeci jen se ty drobné nezbytnosti musí do něčeho nacpat…

Občas se v rámci „black tie“ rodiny můžete setkat i s různými variacemi, mezi něž patří i tyto dvě:

Black Tie Creative

Muži: Vzhledem k tomu, že se stále jedná o „black tie“ záležitost, černý smoking je stále nutnost číslo jedna. V tomto případě však můžete trošku zaexperimentovat s barevností. Nemusíte tedy striktně dodržovat doporučenou bílou barvu košile ani černou v případě výběru motýlka. Sáhnout tak můžete například po něčem odvážnějším a košili doplnit motýlkem v netradičních barvách (odstíny červené) nebo materiálech (dřevo). Nebo se také můžete vydat temnější cestou a zvolit černou košili (bez motýlka).

Ženy: Co se týče oblečení žen, tak v tomto případě můžete zaexperimentovat se vzory, materiálem i střihem vašich večerních šatů. Můžete si tak při nakupování užít spoustu zábavy a zvolit výraznější šperky či blýskavější zdobení látky. Inspirací vám může být například styl 20. let – lehké materiály, korálkové zdobení, jemné flitry… Proč si pro jednou neužít večer ve stylu Velkého Gatsby?

Black Tie Optional

Muži: Slovíčko „optional“ napovídá, že smoking v tomto případě není povinný (i když je pravděpodobné, že váš hostitel jej bude mít na sobě tak či tak) a vy tedy můžete upřednostnit oblek v tmavých barvách.

Ženy: Co se týče žen, tak jsou ústupky povoleny i v tomto případě. Je tedy jen na vás, dáte-li přednost šatům či společenským kalhotám tmavých/neutrálních barev. V některých případech by vám mohly projít i koktejlky. Avšak to pouze pokud se nebudou příliš „třpytit“ či hýřit barvami.

White Tie

Tak a tímhle se dostáváme k naprosté společenské špičce, kterou můžete brát také jako „ultra formální“ záležitost. Události označené tímto slovním spojením jsou až tak specifické, že se v Čechách objevují opravdu velice zřídka. I přesto je ovšem dobré ho znát. Dle rady Skautů je totiž vždycky dobré být připraven. Nikdy totiž nevíte, kdy vás například britská královna pozve na oficiální státnickou večeři… 

Muž: Nic jiného než frak v tomto případě nepřipadá v úvahu. Rozeznáte jej snadno – má kabát se šosy a lesklé klopy. Tady si ovšem dejte pozor, frak se totiž nezapíná! Nutností je také dodržovat bílou barvu při výběru speciální košile i motýlka. Výjimky pro tento případ neexistují.

Ženy: Dámy opráší svou večerní róbu a případně ji doplní i rukavičkami (které se při večeři sundávají), psaníčkem a decentními šperky.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Proč ráno vstáváte z postele aneb S IKIGAI za smyslem života

Tajemství spokojenosti

Článek

Lektor osobní produktivity: Neschopnost pracovat se svým časem může znamenat past

A lékem není pouze aplikace

Článek

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek

15 tipů, jak zapůsobit na obchodním jednání

Zvyšte své šance a získejte důvěru

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak létají manažeři za byznysem aneb Když běžné letadlo nestačí

Cestování privátním tryskáčem

Článek

Šaty Marilyn Monroe i originální Batmobil. Toto je 7 memorabilií, které se prodaly za nejvyšší cenu

Milionové suvenýry

Článek
Další články z rubriky Lifestyle