x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Ledovec za 551 milionů korun? Výstava Gerharda Richtera v Praze

Expozice autora nejdražší prodané krajinomalby

18.05.2017 / Petra Zlámalová
V Praze lze zhlédnout první retrospektivu německého malíře Gerharda Richtera ve střední Evropě. Národní galerie pořádá výstavu v rámci Česko-německého kulturního jara od 26. dubna do 4. září 2017. Dle barometru současného umění a žebříčku Kunstkompass je Richter od roku 2010 považován za nejvýznamnějšího současného umělce.
Za vše mluví fakt, že aukční síň Sotheby´s prodala v Londýně 8. března 2017 Richterovu olejomalbu z roku 1982 Eisberg (výše na obrázku) za neuvěřitelnou sumu. Ledovec se vydražil za částku 20,4 milionu eur, tedy 551,3 milionu Kč. Pro zajímavost, Richterovy obrazy mají také nejdražší pojistku v historii Národní galerie.
 
Tímto výkonem se obraz dle aukční síně zapsal do historie jako doposud nejdražší prodaná krajinomalba na světě a informace prolétla i českými médii. Původní odhady konečné ceny se pohybovaly přitom "pouze" mezi 9–14 miliony eur (tedy 243–378 miliony Kč). Díla Gerharda Richtera se obecně draží či prodávají za rekordní sumy. Již v roce 2012 byl prodán jeho abstraktní obraz z majetku Erica Claptona za čátku dokonce 21,3 milionu liber, čímž se stal v předmětné době nejdražším prodaným obrazem od žijícího umělce.

Spektrum umělce, který je znám svým perfekcionismem, je pestré a umělecký záběr opravdu široký. V jeho repertoáru naleznete plejádu stylů, od abstraktních maleb, expresivních a geometrických obrazců přes hyperrealistické obrazy či přemalované fotografie a mnoho dalších. Gerhard Richter byl silně ovlivněný americkým a britským pop-artem. Největší vliv měla na Richtera údajně výstava Paula Jaksona Pollocka v roce 1959, která v něm zanechala obrovský dojem.


velkou inspirací byl G. Richterovi i Jakson Pollock

Roku 1995 získal malíř cenu za umění Wolf Prize in Arts a dva roky nato globální uměleckou cenu Praemium Imperiale, udělovanou každoročně Japan Art Association. Také je držitelem ceny Golden Lion (Bienalle), Oskar Kokoschka Prize (Vídeň), Arnold Bode Prize a mnoha dalších.

Současnou výstavu pod záštitou Národní galerie, jež čítá desítky výtvorů jeho bezmála šedesátileté umělecké dráhy, uvedl 26. dubna 2017 ministr kultury Daniel Hermann. Expozice byla připravena ve spolupráci s Goethe Institutem a velvyslanectvím Spolkové republiky Německo a podle ředitele Národní galerie Jiřího Fajta je v prostorách galerie k vidění vše, co české publikum kvůli minulému režimu minulo. Expozice bude trvat do 4. září 2017 a podařilo se pro ni získat řadu stěžejních děl z předních světových galerií – z vídeňské Albertiny nebo londýnské Tate. Pro umělce je tato výstava "srdeční záležitostí." Je to také poprvé, co byl v České republice malíř Gerhard Richter představen komplexněji.

abstrakce z dílny Gerharda Richtera
 
Těšit se tedy můžete v paláci Kinských na osu Richterova života, autorský film či celovečerní film o jeho díle Painting. Najdete tu ikonické portréty Richterových dcer Betty a Elly malované podle fotografií, dále krom slavné abstrakce i obrazy reflektující běžná témata nebo přírodu – klasikou jsou mořské a horské krajiny. Expozici doplňuje série geometrických digitálně vytvářených pruhů či veřejnosti známé barevné vzorníky. V klášteře sv. Anežky poté výstava pokračuje a je zde vystaven malířův cyklus Březinka, jenž provádí hrůzami koncentračního tábora v Osvětimi. Historie a obzvlášť období druhé světové války je pro výtvarníka v návaznosti na celou jeho rodinu citlivé téma, jeho tetu kupř. zavraždil projekt eutanazie, jímž nacisté likvidovali postižené spolu občany.

kombinace fotografie s malbou (Gerhard Richter Florencie)
 
Není to však první dar České republice. V roce 1967 ještě téměř neznámý Gerhard Richter věnoval jedno ze svých pláten Strýček Rudi památníku v Lidicích, kde visí doteď a vzhledem k souvislostem a nedávné dražbě krajinomalby Ledovec se zřejmě jedná o jedno z nejdražších pláten žijícího umělce současnosti. Podobný kus rodáka z Drážďan se kupř. v roce 2013 v New Yorku prodal v přepočtu za neskutečných 740 milionů korun. Autor se mimo jiné rád nechává inspirovat místem pobytu, takže následných 20–30 děl ovlivněných Prahou má být údajně k zakoupení po jeho návštěvě i v našem hlavním městě.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek

15 tipů, jak zapůsobit na obchodním jednání

Zvyšte své šance a získejte důvěru

Článek

Jak létají manažeři za byznysem aneb Když běžné letadlo nestačí

Cestování privátním tryskáčem

Článek

Šaty Marilyn Monroe i originální Batmobil. Toto je 7 memorabilií, které se prodaly za nejvyšší cenu

Milionové suvenýry

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak na návrat z ciziny zn. bezbolestně

Zpět domů ve formě

Článek

Jaguar XK120 jako skvělá alternativní investice

Revoluční Angličan

Článek
Další články z rubriky Lifestyle