x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Fenomén PET lahví: Od designu, oděvního průmyslu až k architektuře (1. část)

Notoricky známá plastová lahev symbolizuje fenomén dnešní doby.

07.05.2017 / Petra Zlámalová
"V České republice se ročně vyprodukuje přes jednu miliardu PET lahví, přibližně tedy tři miliony denně," aktuálně tvrdí autorka projektu PET-MAT Kateřina Nováková z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT). Za 4 dny je tedy v Čechách více lahví než obyvatel, přitom průměrná doba přirozeného rozkladu plastů se odhaduje v řádu 100 let.
Velice nízká výrobní cena tohoto produktu bohužel způsobuje na Zemi ekologickou nerovnováhu, neboť odpadu přibývá a recyklační potenciál není v České republice plně využitý (obvyklá je recyklace mokrou metodou, dále existuje suchý proces recyklace a chemická cesta). Jak tedy co nejlépe naložit s tímto špatně odbouratelným odpadním materiálem?

Začněme ale od začátku. Slovo "plastic" bylo poprvé použito vynálezcem Leo Baekelandem v roce 1907. Po něm byla také nazvána první celosyntetická hmota: bakelit. Následoval ho v roce 1928 celofán, roku 1930 PVC a polystyren. V roce 1937 spatřilo světlo světa první umělohmotné vlákno (nylon). Za 2. světové války samozřejmě podporovala vývoj všech umělých hmot armáda, primárně USA. Jako zajímavost uveďme, že roku 1957 vznikl první celoplastový dům v Disneylandu. Nejednalo se však o idylickou pohádkovou stavbu.


Mosato a MIT Architects objekt luskovitého tvaru s chapadlovitými výběžky, jenž návštěvníkům skýtal na tehdejší dobu nevídané vynálezy a přístroje jako hands-free telefony, televizi přes celou stěnu, elektrické zubní kartáčky, plastové židle apod. Jako zastaralá byla však atrakce zrušena už po 10 letech od otevření. Následovala doba celulózy (používané mj. v kinematografii), vinylu, ethylenu a akrylu. Polyethylen terefltalát (PET) byl vynalezen ve 40. letech 20. století. V roce 1941 vyrobili tento termoplast PET jako geniální vynález Whinfield a Dickson, ale samotná lahev z tohoto produktu vznikla až o 30 let později, kdy si roku 1973 nechal tzv. "petku" patentovat Nathaniel C. Wyeth. První lahev na sodovku byla tedy uvedena na trh až v roce 1975. Za dva roky nato už masová produkce PET lahví odsunula na vedlejší kolej lahve skleněné.


Pro zajímavost – společnost Coca-Cola začala používat první plastové lahve až v roce 1991. Na českém trhu byl průlomovým rok 1994, kdy se na českém trhu objevila první tuzemská PET lahev se stolní vodou značky Aquila. Dnes se na výrobu většiny umělohmotných lahví používá "high density polyethylene" (HDPE) odolný proti kyselinám i zásadám. Položme si otázku, jak tento odpadní materiál zužitkovat co nejlépe. Odpovědí je například zpracování v rámci druhotných surovin, zdravotnického materiálu, dětských plen nebo umělého vlákna.

Za Českou republiku uveďme recyklační firmu Silon, která využívá mokrý způsob recyklace odpadu a zpracovává PET obaly na vlákna a polyesterovou střiž (ročně společnost zpracuje více než 1 miliardu kusů těchto lahví). Vlákna částečně spotřebovává v textilním průmyslu, zbytek pak dodává dalším odběratelům kupř. v Evropě, Asii, Africe, Severní Americe či Austrálii. Recyklované plasty jsou i součástí zátěžových koberců či interiérů motorových vozidel. Z různých typů folií, tj. sáčků či tašek se pak vyrábí například pytle na odpadky. V současné době tento produkt můžeme najít zrecyklovaný také v mnoha odvětvích designu (šperky tvořené opalováním plastu na fler.cz) či umění.


Dlouhodobě známá je umělkyně Veronika Richterová a její "pet-art" či její instalace PET fauny v tropickém skleníku Fata Morgana v Praze. Dále stojí za zmínku kanadská umělkyně Aurora Robson, která se tímto druhem kreativity zabývá přes 10 let a její ruce proměnily v umění více než 80 tisíc PET lahví a 100 tisíc víček. Příkladem její práce je „Velká interiérová expozice" (The Great Indoors) z 15 000 plastových lahví, z nichž byl zformován tunel působící jako součást prapodivného mořského akvária.

Nezaostává ani módní oděvní průmysl. Sortiment je široký – oděvy, boty, brašny, spacáky atd. Začalo to vlákny smotanými hustě k sobě, jež tvořily provázky či obdobu vaty. Ty jste již cca před 20 lety mohli bez problémů koupit všité jako tepelné vnitřní vycpávky v zimní bundě. V roce 2014 už se při udílení filmových Oscarů na slavném červeném koberci v Hollywoodu prošla herečka Olga Kurylenko v lodičkách z recyklovaného plastu. Materiál z PET lahví skvěle izoluje teplo, je tenký, ohebný a zároveň odvádí pot od pokožky, tudíž je ideální i pro výrobu funkčního prádla. Z recyklovaného plastu se vyrábí i fliesové bundy. Pro informaci – na výrobu jednoho takového svršku je zapotřebí zhruba 50 plastových lahví. Americká společnost Cintas Corp pak z tohoto materiálu vyrábí uniformy pro nemocnice, hotely, a dokonce casina.


Známý je též plastový batoh značky Fjällräven – Re-Kånken. Polyester firma upravuje tzv. spinningem neboli spřádáním, čímž je přetvořen na přízi. Základem celého batohu jsou tři typy materiálů z tohoto jediného typu polyesterového vlákna. Batoh Re-Kånken je výjimečně ekologický, neboť je tvořen z 95 % tímto recyklovaným materiálem a spotřeba na jeden batoh o objemu 16 litrů je pouhých 11 PET lahví (na verzi Mini dokonce jen 9 lahví). Celkem je při jeho výrobě spotřebováno o 75 % méně vody, o 67 % méně chemikálií a o 39 % méně energie.

Ukázkovým příkladem jak odpadní materiály zužitkovat je pak také spolupráce značek Timberland a Thread, jež si klade za cíl přinést ekologické materiály do běžného života. Značka Timberland využívá PET lahve k výrobě vcelku elegantních kolekcí tašek, oblečení či bot vč. kozaček. Produkty nesou označení Ground to Good, tedy výrobek obsahující tkaninu s certifikátem B Corp (z poloviny ji tedy tvoří zrecyklovaný polyethylen tereftalát). Ve spojení se společností Thread pak usilují o vytvoření prémiové nitě, jež by proslula svou kvalitou a zároveň vytvořením mnoha pracovních míst v rozvojových zemích.

 
Plastové lahve si našly místo a uplatnění dokonce v architektuře, přičemž v dalších dvou částech článku se budeme věnovat právě tomuto fenoménu posledních dvou desítek let.
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Smart casual, business casual?

Aneb co kdy na sebe

Článek

Kdo nás žene vpřed? 3 lidé, které potřebujete k úspěchu

Aneb co potřebujeme k tomu, abychom byli lepší

Článek

Čím láká korporát mladé lidi? Tím, co vám startup nenabídne

Sociální jistoty a dovolená v Jugoslávii

Článek

Proč ráno vstáváte z postele aneb S IKIGAI za smyslem života

Tajemství spokojenosti

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Lektor osobní produktivity: Neschopnost pracovat se svým časem může znamenat past

A lékem není pouze aplikace

Článek

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek
Další články z rubriky Lifestyle