x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Antilia – obytný komplex nejbohatšího Inda za 1 miliardu dolarů

Mukesh Ambani a jeho královské sídlo

03.04.2017 / Zdravko Krstanov
S majetkem v hodnotě okolo 32 miliard dolarů je Mukesh Ambani právem považován za nejbohatší osobu v Indii. Zároveň mu momentálně podle Bloomberg Billionaires Index patří 19. příčka na seznamu nejbohatších lidí planety. Jak si žije?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Dům, který se podle mýtického ostrova v Atlantickém oceánu jmenuje Antilia, najdeme na prestižní ulici Bombaje s názvem Altamount Road. Zdejší budovy jsou považovány za jedny z nejdražších realit světa a řadí se vedle atraktivních lokalit, jako je New York nebo Londýn. Více než 167 metrů vysokou budovu zde pro sebe a svou rodinu Mukesh budoval dva roky (2008–2010).

Během nich a i v období po dostavění však stále není s jistotou známo, co všechno se v domě nachází. Na veřejnost se prakticky nic oficiálně nedostalo, protože zámožná rodina Ambani si svůj domov bedlivě střeží. Veškeré útržkovité informace pocházejí jen od těch šťastlivců, kteří mohli tuto luxusem oplývající budovu navštívit.

9 zajímavostí o mrakodrapu Antilia

1. Je známo, že gigantickou obytnou rozlohu 37 161 metrů čtverečních plnohodnotně obývá pouze Mukesh, jeho žena a jejich tři potomci.

2. Budova po venkovní dostavbě ještě rok zela prázdnotou. Bylo tomu tak údajně proto, že některé architektonické prvky byly v rozporu s hinduistickou filozofií Vástu šástra (indická obdoba Feng-šuej). Vzhledem k náboženskému vyznání Mukeshe musely být tyto nedostatky dodatečně napraveny.

3. Zatímco mnoho zámožných byznysmenů disponuje několika domy či byty po celém světě, Mukesh Ambani má „pouze“ budovu Antilia, která stojí na pozemku o rozloze 4645 metrů čtverečních v jihozápadní Bombaji.

4. Každé z 27 pater má tak vysoké stropy, že celá budova je ve výsledku zhruba stejně vysoká jako 60patrový mrakodrap se standardní výškou stropů. Antilia navíc dohromady poskytuje rozsáhlejší obytné prostory než třeba Versailles. Střechu navíc zdobí heliport.

5. Miliardář Ambani zaměstnává pro údržbu svého domova armádu 600 služebníků. Zajímavostí je, že i přesto mají jeho tři děti nakázáno, aby si své vlastní pokoje uklízely samy, jako to dělají běžně děti ve střední třídě.

6. Přízemí Antilie nabízí cestování do vyšších pater pomocí devíti různých výtahů. Mukeshova manželka Nita se prý také osobně postarala o to, aby žádné patro nevypadalo architektonicky ani designově stejně. V celém mrakodrapu se údajně žádný motiv neopakuje dvakrát. I přes to však skrz jednotlivá patra lze vypozorovat časté motivy lotosu a slunce, vyvedené ve vzácných materiálech, jako je mramor, krystal, nebo perleť.

7. Mukesh má vášeň pro auta. Co to v praxi znamená? Antilia má neuvěřitelných šest pater garáží, do kterých se vejde až 168 vozů. Sedmé patro navíc funguje jako plnohodnotný servis pro motorová vozidla. A ano, pro transport vozidel lze použít některé z výše zmíněných devíti výtahů.

8. Dvě celá patra budovy zabírá rekreační centrum, které obsahuje terasovité zahrady, lázně i chrám, kde se rodina společně pravidelně modlí. Exteriér budovy na mnoha místech zdobí rostliny a zahrady. Ty mají kromě estetické i praktickou funkci, neboť pohlcují sluneční záření a udržují budovu přirozeně chladnější, což se zrovna v Indii hodí.

9. Interiér Antilie nabízí divadlo pro 50 osob, taneční sál, společenský salon, několik bazénů, místnosti pro cvičení jógy, taneční studia, nebo celé jedno patro zasvěcené pouze zmrzlině. Pro případ, že by Mukeshově rodině bylo během letních dnů opravdu horko, mohou zavítat do své soukromé „sněžné místnosti“, kde 24 hodin denně a 7 dní v týdnu umělá sněžná děla produkují iluzi padajícího sněhu.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Proč ráno vstáváte z postele aneb S IKIGAI za smyslem života

Tajemství spokojenosti

Článek

Lektor osobní produktivity: Neschopnost pracovat se svým časem může znamenat past

A lékem není pouze aplikace

Článek

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek

15 tipů, jak zapůsobit na obchodním jednání

Zvyšte své šance a získejte důvěru

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak létají manažeři za byznysem aneb Když běžné letadlo nestačí

Cestování privátním tryskáčem

Článek

Šaty Marilyn Monroe i originální Batmobil. Toto je 7 memorabilií, které se prodaly za nejvyšší cenu

Milionové suvenýry

Článek
Další články z rubriky Lifestyle