x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

"Žít, pracovat, cestovat, poznávat" aneb jak se stát digitálním nomádem?

Pát tipů, jak se stát pracovníkem na cestách

30.11.2017 / Nataliia Mykytenko
Znáte pohybovou hru "škatulata, hejbejte se"? Určitě se vám z dětství vybaví. A teď tuto ideu přeneste do cestování. Digitální nomádové se hýbou velice často, velice rádi a ne jen jedním směrem a zpět. Hýbou se tedy poněkud jinak a za jiným účelem, než jsme běžně zvyklí. Nepracují a nešetří celý rok na to, aby si užili obvyklých 3–5 týdnů dovolené, ale práci a zábavu v podobě cestování spojují.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 390 Kč zdarma

Myšlenka digitálního nomádství je velkolepě geniální, a pokud se člověk zbaví určitého vnitřního strachu a konformity, tak stejně geniálně jednoduchá. Stačí najít něco, co bude znamenat váš finanční příjem v rámci práce na dálku (známá pod názvem home office či homeworking), a pak procestovat svět.

Tento styl práce však není pro každého. Podívejme se blíže na takzvaný Nomad-gram. Ten představuje ukázkové nastavení vlastností, schopností a dovedností digitálního nomáda. Tento životní styl, který představuje časté cestování a netradiční způsob práce, vyžaduje od jedince určité předpoklady. 

Dřímá ve vás potenciál digitálního nomáda?

Nomad-gram tvoří z 94 procent zásadní schopnost učit se, 90 procent přizpůsobivost, 70 procent cizí jazyky, 68 procent minimalismus a 60 procent IT znalosti. Jako primární je potřeba flexibility. Ať už se to týká změny prostředí, zaběhnutého režimu, schopnosti adaptibility a řešení nových, netradičních situací. Denním chlebem je také opuštění naší takzvané "komfortní zóny", což je zóna, kde se cítí člověk v pohodlí. Nevýhodou však je, pokud v ní zůstáváme dlouhodobě – člověk neroste, nevyvíjí se, nepřekonává překážky. Pokud se člověk nikam neposouvá, de facto jakoby ani nežil.

Dotáhněte detaily, ušetříte – peníze i starosti

Pokud začnete o tomto způsobu cestování více uvažovat, najednou se vám v hlavě začnou vynořovat otázky jako: Jak si pořídit dva pasy, kdybych jeden na cestách ztratil? Na co si dát pozor u mezinárodních řidičských průkazů? Které pojištění vychází nejlépe na dlouhodobější pobyty a které lze prodloužit i ze zahraničí? Jak vyřešit zasílání pošty v Čechách, sepsání plné moci, očkování, platební karty, víza a tak dále? Jak si zajistit kvalitní internetové připojení? Jak si zajistit potvrzení o rezervaci zpáteční letenky, které některé státy již při vstupu do země vyžadují?

Pozitiva vs. negativa

Pozitiva digitálního nomádství: Svoboda. Děláte to, co vás baví. Cestujete po celém světě, poznáváte nádherná místa. Moře, moře, moře! (no comment) Netradiční způsob práce. Ať už chcete, či nikoli, nezbývá vám v rámci zachování psychické stability žít jinak než v přítomném okamžiku. Překonávání vlastních hranic. Zdokonalíte se v cizí řeči. Osvojíte si networking a navážete nové kontakty v rámci co-workingových center (místa, kde se digitální nomádi sdružují, připojují k internetu a pracují). Naučíte se hospodařit s penězi a zefektivnit svůj cashflow. Zlepšíte svoji finanční gramotnost obecně a jako vedlejší pilíř příjmu možná zvolíte různé druhy investic. Naučíte se, jak spolehlivě řešit zálohování dat, připojení na internet, objevíte software, který vám bude pomáhat při práci a komunikaci se vzdáleným týmem, a kouzla užitečných aplikací. Pochopíte nutnost vytvoření si systému návyků, které vás v hektickém a dynamickém prostředí zakotví.

Negativa digitálního nomádství: Pokud partnerka necestuje s vámi, trpí váš partnerský život. Pokud jako digitální nomád vůbec nějaký máte. Pokud partnerka naopak cestuje s vámi, řešíte o mnoho více problémů než neexistenci partnerky. Přece jen trávíte spolu téměř 24 hodin denně a zřejmě tušíte úskalí, která to přináší. Tento způsob života vykazuje extrémní nároky na flexibilitu, adaptabilnost. Na druhou stranu váš stres-faktor se právě tímto zocelováním sesune k nule a po návratu do běžného života vás už nic nerozhodí. Nemůžete si se svými klienty sednout a o práci si pohovořit osobně, musíte se spokojit s řešením skrze Skype. Nutnost vytvoření si systému návyků (pro někoho pozitivum, pro někoho negativum). 

Tvrdá realita nejsou promo fotky

Realitou je, že ačkoli promo fotky z dálných míst jsou sice nádherné, ve skutečnosti prostě pracovat MUSÍTE. Práci za vás nikdo neudělá a o svůj výdělek se musíte kontinuálně starat. Nespočet hodin denně strávíte tím, že si hrbíte záda u notebooku v co-workingových centrech a vyděláváte peníze. Je s podivem, za co všechno jsou lidé ochotni platit. Za tanečky před pyramidou, online kurz potápění (online!) atd. I tady platí, že se platí především za nápad. Peníze jsou všude na světě a je jich plno. Pokud jste sami kreativní a ochotní pro ně něco udělat, stačí jen najít způsob. Nicméně digitální nomádství je spíše o cestě, nikoli o cíli. Spojit práci s radostí, svobodou a štěstím, které lze najít v každém okamžiku. Hlavní je cítit životní naplnění a smysl života. Ale to samozřejmě platí i obecně, nejen pokud cestujeme po celém světe s notebookem na zádech. Vzhledem ke stále rychlejšímu tempu a dynamice prostředí, ve kterém žijeme, se stane schopnost učit se novým věcem a flexibilita brzy stejně důležitá jako pro přežití digitálních nomádů.

Užitečné rady a tipy na cestu

Závěrem pár užitečných tipů: Vyplatí se využívat aplikace jako Cashback portály, kupř. Vratnepenize.cz, Plnapenezka.cz (při rezervaci například z booking.com či agoda.com je úspora až 3 procenta). Dále se pak při přechodu do dalších zemí musíte naučit dělat fake rezervace zpátečních letenek, kdy některé země pro vstup do země vyžadují předložit zpáteční letenku či potvrzení o její rezervaci.

Tato služba funguje kupříkladu u letuška.cz a při nezaplacení zpáteční letenky na pobočce se do 48 hodin rezervace stornuje, tudíž je třeba si naplánovat přechod hranic tak, aby vaše zpáteční letenky byla ještě u letecké společnosti zabookovaná. Dále je potřeba vyhnout se převodům peněz z klasických bankovních účtů, neboť poplatky za převody cizích měn jsou extrémně nevýhodné. Lze je obejít skrze službu Transferwise, která nabízí i online kalkulačku pro porovnání, kolik na převodu ušetříte. Alternativou k Transferwise pak může být CurrencyFair. Tyto služby poráží české banky i v SEPA platbách. Co se týče výběrů z bankomatů v zahraničí, kupř. Equa Bank účtuje za tuto službu pouhých 7 Kč. Revolučním řešením je také služba Revolut, která představuje virtuální peněženku provázanou s platební kartou Mastercard, výběry ze zahraničí jsou pak zcela zdarma, je pouze nutné si peníze do peněženky dobít včas.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Média, lži a příliš rychlý mozek

Průvodce postpravdivým světem

Článek

Strava má ohromný vliv na vaši kreativitu i náladu. Jak předejít stagnaci?

Aneb jste to, co jíte

Článek

Rada nad zlato: jak je možné přečíst novou knihu každý den

Gramotnost je mostem mezi bídou a nadějí

Článek

5 důvodů, proč by měl podnikatel více cestovat

Stačí sbalit batoh a vyrazit

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

7 nejkrásnější míst, kam se dopravíte nejpohodlněji bizjetem

Soukromým tryskáčem na dovolenou? Proč by to nebylo možné?

Článek

5 plus 1 věc, kterou člověk objeví, když skoncuje s alkoholem

Také alkohol je dobrý sluha, ale špatný pán

Článek
Další články z rubriky Lifestyle