x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Řecko: pohádkový ostrovní ráj na dosah

aneb Když není nutný Karibik

22.03.2017 / Zdravko Krstanov
Nejkrásnější pláže světa vzdálené necelé tři hodiny letu, krásné moře, úžasná kuchyně a lepší scenérie než vysoké bílé útesy západního pobřeží Lefkady, Zakynthosu nebo Korfu byste v Evropě jen těžko hledali. To všechno je Řecko, destinace, která by letos rozhodně neměla chybět ve vašem seznamu „must see“. My jsme pro vás vybrali to nejlepší z řeckých ostrovů.

Řecko je kouzelná země prozářená slunečními paprsky, prosycená vůní zrajících oliv a omývaná vlnami blankytně modrého moře. Vybrat si můžete ze stovek ostrovů a tisíců nádherných pláží, které se pravidelně umisťují na předních příčkách mnoha cestovatelských portálů.Kromě toho má také zajímavou historii, takže na své si přijde skutečně každý. Začněme ale ostrovem Zakynthos.

Tak trochu Karibik

Přezdívá se mu nejzelenější ostrov či ostrov vůní. To proto, že zelená barva stromů nebledne ani v nejparnějším létě a vzduch tu voní po ibišku, koření, bylinkách, dokonce po exotických orchidejích či jasmínu. Jakmile na jaře zdejší flóra rozkvete, stačí se zhluboka nadechnout a nasát atmosféru jednoho z míst právem aspirujících na nejatraktivnější či nejkouzelnější místo řeckých ostrovů ve Středozemním moři. Při pohledu na některá zákoutí ostrova neuvěříte, že se nenacházíte na poetických plážích Karibiku. Čeká na vás 123 kilometrů překrásných písečných pláží, pozůstatky benátské kultury a nespočet legend vztahujících se k Apollonovi a Artemis, jeskyni u severního přístavu Agios Nikolaos či vesničce Maries, jejímiž uličkami se měla procházet dokonce Máří Magdalena. 

Nejzajímavější pláže ostrova Zakynthos

Rozhodně si nenechte ujít pláž Navagio v severozápadní části ostrova, kde se moře snoubí s bílým pískem. Nenechte se však zmást, nejedná se o pláž písečnou, ale oblázkovou. V těchto místech jsou oblázky totiž tak drobné, až působí dojmem bělostného písku. Přibližně od roku 1980 se na bílém písku tyčí jako černá perla vrak pašerácké lodi, který připomíná dávnou historii. Vláda tuto loď nechala zchátrat, čímž však místo získalo punc výjimečnosti a tyrkysová zátoka s vrakem se s pravidelností objevuje na obálkách mnoha cestopisů.

Léčivé prameny i chráněné karety obecné

Na severovýchodním pobřeží Zakynthosu se nachází další zajímavá pláž Xigia s léčivými sirnými prameny, které dokonce ovlivňují barvu vody. Jižní pláže Laganas a Gerakas pro změnu skýtají útočiště pro přísně chráněné karety obecné, které sem každoročně připlouvají hnízdit. Adrenalin vodních sportů hledejte tedy spíše na východ Tsilivi a Alykes. Za želvami však můžete pořádat výpravy i v dešti. Stačí vyplout lodí z přístavu Agios Sostis v Laganském zálivu. První zakotvení je u jeskyní Keri, kde krom romantického koupání můžete ve skalních spárách slyšet tesknit jihovýchodní vítr vytvářející iluzi kostelních varhan.

Kde bydlet? V designovém ráji

Ovšem pravá dovolená není jen o poznávání nových míst, ale také je třeba pořádně lenošit. Na Zakynthosu, v oblasi Tragaki, jsme pro vás vybrali kosmopolitní pětihvězdičkový boutique hotel Porto Zante Villas & Spa, oceněný World Travel Awards 2016. Věřte, že tady si opravdu odpočinete. Jedná se o privátní luxusní vilový komplex mimo rušná letoviska, kde vás budou hýčkat jako nikde. Restaurace The Club House pak v komplexu i na břehu moře 24 hodin denně nabízí delikatesy včetně čerstvých ryb a humrů od místních rybářů. Na své si přijdou i milovníci wellness: designový hotel se pyšní několika spa, privátními bazény, venkovní Jacuzzi či sluneční terasou. Všechny tyto výjimečné zážitky vám zprostředkuje cestovní kancelář Greece Tours, která vás do tohoto ráje dokáže dopravit dokonce soukromým letadlem. A pokud nemáte ve vašem diáři volných sedm dní, není nic jednoduššího než se do Řecka vydat třeba jen na prodloužený víkend. Je libo Kréta, Rhodos, Kos, či Santorini? I to je s Greece Tours možné. A jestliže rádi vyznáváte mantru „klid nadevše“, pražská cestovní kancelář, která se bezmála třicet let specializuje na Řecko, vám vybere hotel s označením  „couples only“.

Nejpozoruhodnější a nejromantičtější 

Pozoruhodná je také Kefalonie, ostrov vinné révy, fíků a oliv. Jedná se o největší ostrov v Jónském moři, který je zaslouženě rájem turistů. Pyšní se nádhernými plážemi, čistým moře a všeobjímající řeckou atmosférou. Výjimečná je přírodní rezervace na hoře Ainos, kde se prohání divocí koně, nebo na člunu proplouváte malebnými Melissani jeskyněmi. Na túře k nejvyšší hoře Mega Soros lze spatřit unikát: opojně vonící kefalonské jedle rostoucí pouze na svazích tohoto ostrova. Tento ostrov si právem vybrali filmaři pro natáčení Mandolíny kapitána Corelliho. Specifickou pláží je Myrtos, kde na skalinách pobíhají divoké kozy. K západu slunce pak patří sklenka tradičního vína Robola, které se zde vyrábí tisíciletí. 

Za jedno z nejromantičtějších míst světa se považuje sopečný ostrov Santorini, dlouhý 18 kilometrů a široký pouze 2 kilometry, na němž se lze vydat do samotného kráteru sopky. Oplývá dech beroucí krajinou, neobvyklými plážemi, kde se vrství různé barvy písku včetně červené i černé, a v kontrastu s nimi pak okouzlují turisty malebné bílé domky vytesané do skal, odkud jsou nezapomenutelné výhledy na okolní scenérie. Na cestovatele tu čekají pláže Monolithos, Avis, Kamari či Perissa.

Nejpopulárnější a nejbarvitější

Kykladský ostrov Mykonos, přezdívaný též ostrov pelikánů, větrných mlýnů, barevných pláží a divokého nočního života, je pro změnu symbolem luxusu. V současné době patří k nejpopulárnějším, logicky i nejdražším řeckým ostrovům. Je oblíben pro své nádherné pláže především umělci, celebritami a gay komunitou. Místo tuleňů na skalnatém ostrově Dragonissi jsou lákadlem spíše pláže Paradise a Super Paradise – tady plavky dolů! Nenablýskaný ostrov Milos zase milují samotní Řekové. Je specifický rozeklaným vulkanickým pobřežím s prapodivnými a barvitými tvary. Je rájem pro milovníky pláží, geology a dobrodruhy. Co musíte vidět, je pláž u lomu na síru, která připomíná svět Pána prstenů.

Nezbytná slovní zásoba v Řecku (foneticky)

ahoj – jásu, jásas (mn. č.)

děkuji – efcharistó

dobrý den – kaliméra

dobrý večer (od 15 h) – kalispéra

dobrou noc – kalinýchta

jak se máte? – ti kánete?

jídelní lístek – katalogho

nashledanou – antío

na zdraví – jámas

víno – krasi 

Do Řecka s Greece Tours

Pražská cestovní kancelář Greece Tours byla založená už v roce 1990. Od počátku se zaměřuje na Řecko. Zajišťuje letecké zájezdy téměř do všech turisticky atraktivních oblastí Řecka, kdy nabídka zahrnuje pobyty od studií a apartmánů a rodinných hotelů až po luxusní resorty se špičkovým servisem pro nejnáročnější klientelu. Pro zájemce o individuální cestování je možné připravit zájezd na míru, kancelář také zajišťuje cesty za golfem.

Kam se dál v Řecku vydat

Samos

Nabízí úžasné přírodní scenérie s kontrastem zeleně a tyrkysového moře. Ochutnáte na něm to nejkvalitnější víno v celém Řecku.

Lesbos

Není zcela závislý na turistech a lze tu stále nasát ničím nenarušený tradiční způsob života. Zajímavostí je zkamenělý prales.

Naxos

Zaručuje nedotčenou přírodu, soukromí a písčité pláže bez davů turistů. Proslulý olivovým olejem, vínem a skvělým sýrem graviera.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Smart casual, business casual?

Aneb co kdy na sebe

Článek

Kdo nás žene vpřed? 3 lidé, které potřebujete k úspěchu

Aneb co potřebujeme k tomu, abychom byli lepší

Článek

Čím láká korporát mladé lidi? Tím, co vám startup nenabídne

Sociální jistoty a dovolená v Jugoslávii

Článek

Proč ráno vstáváte z postele aneb S IKIGAI za smyslem života

Tajemství spokojenosti

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Lektor osobní produktivity: Neschopnost pracovat se svým časem může znamenat past

A lékem není pouze aplikace

Článek

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek
Další články z rubriky Lifestyle