Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo

Správné sezení u počítače a pravidelná dávka pohybu během dne, to vše má značně příznivý vliv nejen na tělo

Cítíte se na konci pracovního dne unavení, bolí vás hlava i záda, a nic kloudného vás už nějakou dobu nenapadá? Pak jste zřejmě další den v kanceláři pouze proseděli a vaše tělo i mysl vám to dávají nekompromisně najevo. Unavený a neprokysličený mozek totiž podává jen chabé výkony. Chcete-li svou kreativní mysl nastartovat a cítit se po celý den dobře a svěže, pak jsou právě vám určeny následující řádky.

Jak získat zpět chybějící energii?

Za dobu, co se pohybuji prostředím různých kanceláří firem a institucí, jsem již viděla širokou škálu způsobů, jakými lidé sedí u počítače. Ne vždy to ale bylo zcela optimální. Pak se není čemu divit, že si tyto osoby stěžují na bolesti šíje, píchání v bedrech, na migrény a bolavá zápěstí. To vše totiž úzce souvisí s tím, do jaké polohy svá těla u pracovních stolů nastavíme. Nevěříte? Vyzkoušejte pár našich tipů a určitě pozitivní změny zaznamenáte také.
 

Zásada pravých úhlů

Kdo se už někdy trošku zabýval problematikou ergonomie sezení, ten dobře ví, jak je důležité poskytnout svému tělu maximální pohodlí. Toho docílíme relativně snadnou poučkou – všechny úhly našich kloubů by při sezení u pracovního stolu totiž měly svírat pravý úhel. Řeč je jak o kyčlích a kolenou, tak i kotnících, ramenou a loktech. Jen tak totiž docílíme uvolněného sedu, kdy se naše mysl nebude muset zabývat různým vrtěním, poposedáváním a bolestivým protahováním zatuhlých zad. A mozek se tak bude moci soustředit jen a pouze na svěřený pracovní úkol.

Zkontrolujte si tedy, jestli vaše kyčle a kolena svírají pravý úhel. Pokud ne, upravte podle toho výšku židle nebo stolu. Dále zkontrolujte, že chodidla leží celou plochou na zemi. Opírání o špičky totiž přenáší napětí dále do těla a ubírá tak pozornost mysli. Ramena mějte uvolněně spuštěná podél těla, budete-li zvedat lokty do stran, brzy se bolestí ozve přetížený trapézový sval.

Nejdůležitější část je ovšem od pasu nahoru. Snažte se sedět přímo před klávesnicí a monitorem. Jakékoli vychýlení v pase nebo krku do strany s sebou okamžitě přináší přetížení dané oblasti a s tím spojené, třeba i chronické, bolesti. Při pohledu na monitor dále hlavu ani nezaklánějte, ani nepředklánějte. Snažte se ho mít opravdu přímo před sebou. Pokud na stole nemáte ideální prostorové podmínky, vytvořte si je. Tím zabezpečíte uvolnění páteře a cest pro živiny a kyslík do mozku. A vaše zdravá záda a jasná mysl vám za to rozhodně stojí.
 

Židle nebo nafukovací míč?

Mnoho lidí si myslí, že pro své zdraví dělají to nejlepší, pokud celé dny sedí na nafukovacím balónu. Ten je určitě super a mírné pohupování na něm krásně uvolňuje páteř a posiluje hluboké stabilizační svaly. Dlouhodobé sezení však přináší únavu svalů a tělo poté sklouzává do nesprávných pozic. Celodenní sezení na míči tak nejen, že bolesti zad neodbourá, ale může je dokonce přivodit. Ideální tedy je, když máte možnost střídat sezení na míči, se sezením na kvalitní kancelářské židli.
Židli si vybírejte opravdu uvážlivě, vždyť na ní strávíte nějaký kus svého života. Měla by vám dobře podpírat záda v bedrech i předloktí na výškově nastavitelných područkách. Správného sezení na židli pak docílíte tím, že si sednete co nejhlouběji k zádové opěrce. Ta vám udělá vhodnou oporu pro rovná a zároveň uvolněná záda.  
 

Přetížená zápěstí a problém karpálních tunelů

Dnes už se dobře ví, že problematika karpálních tunelů úzce souvisí s přetížením našich zápěstí. Celé dny je namáháme při práci s klávesnicí a myší a nevědomky tak utlačujeme přívod živin do dlaní a prstů. Ty nás později začnou brnět a pálit, což už značí počínající obtíže. Ulevte tedy svým zápěstím a několikrát denně si je krouživými pohyby procvičte a protáhněte. Střídavým pohybem zatnuté pěsti a uvolněné dlaně pak docílíte opětovného prokrvení unavených rukou.
 

Prokysličte se pohybem

Zdravotní procházka několikrát denně by se měla stát samozřejmou součástí vašeho pracovního času. Aspoň jednou za hodinu opusťte svou židli a krátce se projděte po kanceláři nebo budově. Kromě toho, že si příjemně protáhnete tělo, povzbudíte i svůj krevní oběh, který začne opět lépe zásobovat mozek kyslíkem. Uvidíte sami, že po takové procházce sednete zpět ke svému stolu s dalšími nápady a novou energií.

Máte-li ve své kanceláři místo, udělejte si i pár jednoduchých cviků.

  • Ve stoji s rovnými zády se dívejte přímo před sebe. Chytněte si křížem ruce tak, že dlaň jedné ruky položíte na protilehlé rameno. Lokty zvedněte a vytáhněte vpřed. Poté oba lokty tahejte s každým nádechem co nejvíc dopředu a s výdechem uvolněte. Párkrát zopakujte.
  • Ve výchozí pozici spusťte ruce podél těla a hlavou několikrát otáčejte doleva a doprava. S výdechem jděte pohledem nad jedno rameno, s nádechem zpět na střed a s dalším výdechem směřujte pohled nad rameno druhé.
  • Ve výchozí pozici spojte před tělem ruce a propleťte prsty. Poté vytočte ruce ven a natáhněte paže dolů k pasu. Protáhněte ruce a pak je pomalu s nádechem zvedejte před tělem až do vzpažení. Hlavou kopírujte pohyb rukou. S výdechem se vracejte zpět dolů. Opakujte několikrát.

 
Nic nedejte na nechápavé pohledy ostatních kolegů. Až uvidí přínos tohoto cvičení na vaše zdraví a pracovní výkon, určitě se také rádi připojí.

Podobné články

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů
Lifestyle

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů

Tomáš Durčák - 01.06.2018

Zatímco ještě před několika desetiletími bylo úplně normální mít u domu psa, za kterého jste nikomu nemuseli nic platit, v dnešním světě si lidé…

Recenze knihy: Umění žít pozitivně
Lifestyle

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Redakce magazínu MontyRich - 18.05.2018

Autoři knihy Andy Cope a Andy Whittaker pracovali řadu let jako koučové v oblasti osobního rozvoje. Zaměřovali se na veškerá propíraná témata, která…

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů
Lifestyle

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Redakce magazínu MontyRich - 14.04.2018

Co byste chtěli nejvíc od života? Je to bohatství, moc, nebo snad šťastný život? Směrování vašeho života je čistě ve vašich rukou, nicméně mnoho lidí…

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody
Lifestyle

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Redakce magazínu MontyRich - 03.04.2018

Vlastnit chalupu nebo rekreační objekt, kde můžete trávit čas dle svých představ, je podle statistik realitních makléřů touhou velké části populace.…

Média, lži a příliš rychlý mozek
Lifestyle

Média, lži a příliš rychlý mozek

Redakce magazínu MontyRich - 11.03.2018

Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? Co je pravda a co není? Proč nám politici lžou? Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? Co je mediální…

Bez posilovny nemáte v byznysu šanci! Ptáte se proč?
Lifestyle

Bez posilovny nemáte v byznysu šanci! Ptáte se proč?

Redakce MontyRich - 29.12.2017

Fotbálek s přáteli dvakrát týdně? To nepředstavuje jen ztrátu času a otlučené nohy. Pravidelné návštěvy posilovny? To nemusí být pouze pot, steroidy…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam