x
Zapomenuté heslo
Předplatné

5 nejlepších byznysových filmů podle MontyRich

Aneb nemusí to být jen ztráta času, ale také přínosná činnost

30.01.2016 / Zdravko Krstanov
O filmu se často hovoří jako pouze o zabijáku času. Každý z nás občas rád vypne a nechá mozek odpočívat sledováním triviálních pohyblivých obrázků. My vám však nyní ukážeme, že i takto strávený čas může být svým způsobem produktivní a vy jej nemusíte litovat. Sestavili jsme pro vás seznam filmů, které (přímo či nepřímo) obsahují určitá obchodní moudra, a ze kterých si zcela jistě něco odnesete.

1.Wall Street (1987)

Oliver Stone přenesl brilantně na plátno atmosféru Wall Street osmdesátých let. Ve filmu sledujeme příběh Buda Foxe (Charlie Sheen), junior stockbrokera, který se snaží domluvit schůzku s velkým hráčem na kapitálových trzích Gordonem Gekkem (Michael Douglas). Po několika měsících naléhání nakonec dorazí do Gekkovy kanceláře v den jeho narozenin. S sebou nese krabici kubánských doutníků a inside informace z jedné letecké společnosti. Díky těmto informacím bere Gekko mladého nováčka pod svá křídla a ukazuje mu život v nejvyšších burzovních kruzích. 

Poučení: Na byznys schůzku se vyplatí přijít s dobře vybraným darem. Inside trading se nevyplácí a bude odhalen. Chcete-li přítele, pořiďte si psa.

2. The Godfather (1972)

Nejslavnější mafiánský román, zfilmovaný Francis Ford Coppolou, v sobě obsahuje prakticky vše, co charakterizuje podnikání – budování značky, stoupání v sociálním žebříčku, vyjednávání, společenskou a firemní hierarchii či konkurenční boj. Film také demonstruje propojenost politiků s různými “zájmovými” skupinami, čili vztahy, které jsou penězi ovlivněny dodnes. Více říkat nebudeme, takže pokud patříte mezi ty, kteří tento film ještě neviděli, doporučujeme si na něj co nejdříve udělat čas. Nebudete litovat.

Poučení: Držte si přátele blízko, ale nepřítele ještě blíže. 

3. The Wolf of Wall Street (2013)

Martin Scorsese nám předkládá skutečný příběh obchodníka s penny stocks, tedy s akciemi oceněnými na méně než 5 dolarů za kus. Jordan Belfort, kterého ve filmu velmi věrohodně ztvárnil Leonardo DiCaprio, byl za svůj “obchodní um” odsouzen k odnětí svobody. Film sleduje Belfortův osud v kostce od zaměstnání řadového brokera v dnes již neexistující L.F.Rothschild až po vlastní impérium Stratton Oakmont. 

Poučení: Nejprve vytvářejte potřebu, poté produkt.

4. Glengarry Glen Ross (1992)

Film natočený podle divadelní hry Davida Mameta, za kterou získal Pulitzerovu cenu, se soustřeďuje na prostředí realitních makléřů v Chicagu. Do malé realitní kanceláře přijde nový mentor, který změní pravidla hry a vytvoří silně kompetitivní prostředí. Vyhlásí mezi makléřy soutěž o nejvyšší prodeje, kde je první cenou nový Cadillac, druhou sada nožů na maso a třetí vyhazov. Film tak ukazuje, kde jsou (a zda vůbec jsou) hranice v realitním byznysu.

Poučení: Nedělejte makléře.

5. Inside Job (2010)

Zde není potřeba dlouhého komentáře. Pokud chcete ve dvou hodinách pochopit příčiny finanční krize 2007, Inside Job je filmem pro vás. Jedná se o bravurně natočený dokument, jemuž propůjčil hlas Matt Damon a jež vás do zdánlivě komplikované problematiky uvede během chvilky.

 

Jste-li filmovými fanoušky a výše zmíněný výběr vám nepřijde dostačující, rozhodně dále doporučujeme následující tituly: Boiler Room, Too Big to Fail, Citizen Kane, American Psycho, Trading Places, Margin Call.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Proč ráno vstáváte z postele aneb S IKIGAI za smyslem života

Tajemství spokojenosti

Článek

Lektor osobní produktivity: Neschopnost pracovat se svým časem může znamenat past

A lékem není pouze aplikace

Článek

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek

15 tipů, jak zapůsobit na obchodním jednání

Zvyšte své šance a získejte důvěru

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak létají manažeři za byznysem aneb Když běžné letadlo nestačí

Cestování privátním tryskáčem

Článek

Šaty Marilyn Monroe i originální Batmobil. Toto je 7 memorabilií, které se prodaly za nejvyšší cenu

Milionové suvenýry

Článek
Další články z rubriky Lifestyle