x
Zapomenuté heslo
Předplatné

6 největších módních chyb a jak se jich vyvarovat

01.06.2014 / Milan Charvát
Váš styl patří mezi první signály, které vyšlete svému okolí. Proto dbejte na to, ať je první dojem vždy pozitivní.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma
Možná vkládáte již teď mnoho energie do oblékání a péče o sebe a možná se jedná o jednu z Vašich slabších stránek. Tak či tak je Váš vzhled důležitým bodem ve Vašem osobním rozvoji. Ovlivňuje totiž vztahy, kariéru i sebevědomí.
Čas od času můžebýt myšlenka na změnu stylu poněkud zastrašující. Na internetu vidíte rozsáhlé blogy a fóra kritizující nejmenší detaily o tom, jak by měl padnout oblek. Vidíte lidi posílající obrázky z módních přehlídek od italských jmen, která ani nedokážete vyslovit. Kvalitní móda a styl se zdají být matoucí, drahé a exkluzivní. Tak kde že byste měli začít? Dobrá zpráva je, že vylepšit svůj image můžete už dnes s následujícími šesti kroky.

 

Nošení silných bílých nebo černých ponožek

S přihlédnutím k jiným méně viditelným částem oblečení bývá na ponožky často zapomínáno. Lidová moudrost praví, že ponožky by měly ladit s kalhotami, ačkoliv ostřílení módní znalci přihlížejí i na zbytek outfitu. Obě metody jsou v pořádku, ale každopádně byste se měli vyvarovat dvou chyb: Nošení obyčejných bílých nebo černých ponožek. Bílé ponožky (obzvláště krátké, kotníkové) by měly být používány výhradně v kombinaci s teniskami nebo při sportovních příležitostech. Naopak černé ponožky by měly být nošeny výhradně s černými kalhotami (zpravidla oblekovými) a černými botami. Nenoste je kombinované s khaki barvou nebo světlými hnědými botami. Pokud chcete nosit tmavé ponožky, vyberte si tmavě šedou, fialovou nebo jinou tmavou barvu se vzorem.

Nenoste žabky s džínovými nebo chino kalhotami

Toto patří mezi nejčastější prohřešky mladší generace. Mladíky nosící žabky a džíny uvidíte v letních měsících téměř na každém kroku. Někteří tvrdí, že žabky nejsou za žádných okolností pro muže akceptovatelné, ale podle mě jsou přijatelné na určitých místech, jako jsou pláž nebo bazén. V podstatě, pokud na sobě máte kraťasy, žabky jsou v pořádku. Pokud ovšem nosíte kalhoty nebo elegantní kratší kalhoty, měli byste tomu nejspíš přizpůsobit i výběr obuvi. Vhodná je jakákoliv z těchto alternativ: "Boat shoe", sandály, nebo mokasíny.

Černé oblekové polobotky s khaki kalhotami

Černé oblekové polobotky jsou logicky daleko formálnější než jejich hnědé protějšky, tudíž jsou určeny k tomu, aby byly nošeny s formálním oblečením jako jsou tmavé kalhoty a obleky (případně smoking). Tím nechci říct, že není možné nosit černé boty s jinými než černými kalhotami, ale světlejší boty rozhodně odvedou lepší práci, především za denního světla. Pokud pochybujete, zvolte střední nebo tmavě hnědou barvu bot typu Oxford, kotníkových polobotek nebo mokasínů. Většina mužů zvládne žít pouze s jedním párem černých oblekových bot.

Zbytečně velké, neformální pásky s formálním oblečením

Mnoho neformálních pásků je příliš širokých k tomu, aby mohly být kombinovány s klasickým oblekem. Pokud nejste extrémně velkých proporcí, držte se dál od pásků širších než 1,25 palce. Zvolte spíše jednopalcové, pokud jste štíhlí a menší postavy, zvolte ještě užší. Většinu neformálních pásků naleznete prakticky v každém obchodě nebo e-shopu. Nicméně vhodné jsou skutečně pouze pro neformální outfit s džínami nebo chino kalhotami. I tak fungují spíše pro muže širší a vyšší postavy. Pokud Vaše kalhoty pasují i bez pásku, pásek logicky ani nepotřebujete. V takovém případě můžete povolat svého krejčího a pásková poutka u kalhot nechat úplně odejmout. To je elegantní vzhled, vhodný především pro muže menší výšky, kteří tak pomohou zdůraznit svou postavu eliminací horizontálních linií.

Nošení batohu (pokud nejste student)

Něco takového pravděpodobně vidíte každý den – muž na ulici nebo v metru nesoucí na zádech neforemný batoh vypadající jako želví krunýř. Stejně tak je špatné řešení obrovská 19palcová taška na notebook visící vedle trupu. Tyto nešťastné doplňky můžou zlikvidovat jinak přijatelný styl. Nestaňte se jejich obětí, díky které budete pokládán za nováčka na univerzitě. Zůstaňte u rozumně velké tašky s úchytem přes rameno. Pokud nenesete notebook, nebojte se nosit menší kufřík (8-11 palců) na Vaše další věci – klíče, pero, lahev s pitím atd. Nezapomeňte utáhnout řemínek, aby taška nevisela u Vašich kolen. Pokud jste menší postavy, opět volte proporcionálně i velikost tašky.

Nošení Boat shoes s oblekovými kalhotami

Boty typu Boat shoes mohou vypadat jako mokasíny, ale jsou určeny k neformálnímu outfitu a neměly by být nošeny v kombinaci s oblekem a tesilkami. Jaký je vlastně základní rozdíl mezi boat shoes a botami mokasínového typu? Mokasíny mohou být kombinované zcela libovolně. Dají se nosit bez ponožek s kraťasy i s ponožkami v kombinaci s oblekem a kabátem. Boat shoes naopak lze kombinovat výhradně s neformálním outfitem a měly by být nošeny bez ponožek.

Závěr

Nezapomeňte, není nutné nakupovat vždy jen drahé a trendy kusy. Nezáleží primárně na tom, co momentálně letí v New Yorku nebo Paříži. Styl máte, pokud jste rozhodnuti obléct se kvalitně pokaždé, když opustíte dům. Jedná se hlavně o oblečení, ale vyjádřena je Vaše životní filozofie. Vytvořit si precizní styl není jednoduché, ale jedná se spíše o vyvarování se chyb než o vyšperkování každého detailu. Pokud se budete řídit šesti Výše zmíněními radami, nikdo Vás nebude mít za módního ignoranta a Vy se tak můžete zaměřit na další detaily, jako jsou přesně padnoucí míry a barva.

Zdroj obrázků: www.wikipedia.org
Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Proč ráno vstáváte z postele aneb S IKIGAI za smyslem života

Tajemství spokojenosti

Článek

Lektor osobní produktivity: Neschopnost pracovat se svým časem může znamenat past

A lékem není pouze aplikace

Článek

Chcete dosáhnout úspěchu? Pak nesnězte ten marshmallow!

Jak obětovat méně pro více

Článek

15 tipů, jak zapůsobit na obchodním jednání

Zvyšte své šance a získejte důvěru

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak létají manažeři za byznysem aneb Když běžné letadlo nestačí

Cestování privátním tryskáčem

Článek

Šaty Marilyn Monroe i originální Batmobil. Toto je 7 memorabilií, které se prodaly za nejvyšší cenu

Milionové suvenýry

Článek
Další články z rubriky Lifestyle