x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Jak lépe usnout? 6 věcí, které úspěšní dělají před spaním

Aneb na koukání do monitoru zapomeňte

05.07.2017 / Zdravko Krstanov
Lidé, kteří to někam dotáhli, si jsou většinou plně vědomi, že za úspěch vděčí z velké části svému dobrému duševnímu i fyzickému zdraví. Co dělají před spaním pro to, aby dosáhli kvalitního spánku?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 390 Kč zdarma

Předně, dodržují určitou spánkovou rutinu, nebo biorytmus, chcete-li. Jde o klíčový rituál, který jim umožňuje začínat každý den vždy s dostatkem energie. Proto je tou úplně poslední činností před spaním pro většinu úspěšných čtení.

1. Čtou

Několik sociologických průzkumů mezi významnými osobnostmi (všichni od sportovců přes celebrity a podnikatele až po nejuznávanější filantropy) odhalilo, že drtivá většina z nich má před spánkem velmi různorodé návyky. Shodují se však v tom, že tou úplně poslední věcí, kterou mnoho z nich dělá už pod peřinou těsně před spánkem, je čtení. Nemusí jít nutně o novinky z byznysu, nebo inspirativní knihu. Řada z nich považuje za cennější vstřebávat informace z různorodých zdrojů. Kromě zpravodajství může jít třeba o pročítání blogů, Redditu, nebo Twitteru.

2. Připravují si seznam úkolů pro další den

Den má pouze 24 hodin a každému z nás se někdy stane, že zkrátka nestihne udělat všechno, co měl v plánu. Nedokončená práce, nebo nenapsaný e-mail se pak mohou během usínání a spánku stát rušivým elementem. Vytížení lidé si svou hlavu od těchto tíživých problémů čistí před spánkem tím, že si vytvoří seznam úkolů pro následující den, kde zahrnou i ty nedokončené z dneška. Díky tomu mají řešení, které jim pomůže dohnat resty, a mohou si jít v klidu lehnout.

3. Věnují se rodině

Pracovat hluboko do noci a jít spát jako úplně poslední není v domácnostech řady významných osobností běžnou praxí. Mnohem raději jdou do postele ve stejnou dobu, jako jejich partner, nebo děti. Díky tomu spolu mohou i vytížené rodiny pravidelně trávit víc času a sdílet například zkušenosti či novinky z právě končícího dne. Kromě toho jde o výborný relax, který může s dobrému spaní jenom prospět.

4. Hodnotí uplynulý den

Co mi dnešek přinesl? Co jsem se naučil nového? Co mi udělalo největší radost? Na tyto a podobné otázky se řada úspěšných lidí každý večer před spaním ptá. Někteří si dokonce vedou deníky, do kterých otázky na tyto odpovědi zaznamenávají. Zpětně pak mají možnost sledovat svůj vlastní rozvoj, posun v pracovním i soukromém životě a mohou v takových poznámkách během náročnějších chvil najít i velmi dobrou motivaci. Pokud chcete usínat s pozitivní náladou, zkuste se před spaním zamyslet nad tím, co vám dnešek přinesl dobrého nebo co se povedlo.

5. Meditují

Ne každý má po náročném dni chuť ještě jej s někým dalším probírat, nebo se v něm přehrabovat ve vlastní hlavě. Proto raději před spaním relaxují o samotě, a pokud možno zcela v klidu. Ideálním prostředkem, jak takového stavu dosáhnout, může být meditace. I pouhých 10 minut, které před ulehnutím věnujete zklidnění mysli a krátkému meditování, vám může pomoci usínat mnohem pohodlněji.

6. Kompletně se odstřihnou a odpojí od práce

Když celou věc ještě zobecníme, můžete před spaním dělat prakticky cokoliv, co vám vyhovuje, avšak určitě se vyhněte jakékoliv práci. Lidé hledající kvalitní spánek rozhodně nemají chuť těsně před spaním ještě naposledy kontrolovat svůj email, nebo se zaobírat svými aktuálními pracovními problémy a mají pro to velmi dobré důvody.

To poslední, co chcete, je totiž ležet v posteli a přemýšlet nad tíživými problémy, které možná právě teď sužují vaši firmu a váš byznys. Máte-li pocit, že si nové e-maily přečíst musíte, dejte si následně trochu času na vyčištění hlavy, abyste mohli ulehnout pokud možno v pozitivním rozpoložení a nechat své tělo v klidu načerpat síly a energii pro další den.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Média, lži a příliš rychlý mozek

Průvodce postpravdivým světem

Článek

Strava má ohromný vliv na vaši kreativitu i náladu. Jak předejít stagnaci?

Aneb jste to, co jíte

Článek

Rada nad zlato: jak je možné přečíst novou knihu každý den

Gramotnost je mostem mezi bídou a nadějí

Článek

5 důvodů, proč by měl podnikatel více cestovat

Stačí sbalit batoh a vyrazit

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

7 nejkrásnější míst, kam se dopravíte nejpohodlněji bizjetem

Soukromým tryskáčem na dovolenou? Proč by to nebylo možné?

Článek

5 plus 1 věc, kterou člověk objeví, když skoncuje s alkoholem

Také alkohol je dobrý sluha, ale špatný pán

Článek
Další články z rubriky Lifestyle