x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Nejdražší ulici světa najdeme v malém francouzském městě Épernay. Proč zrovna tady?

21.04.2015 / Karin Szczyrbová
Žebříčků, které poukazují na nejvyšší ceny aut, jachet, nemovitostí nebo různorodého luxusního zboží, je celá spousta. Podobnému srovnání se nevyhnuly ani ulice ve světových metropolích, ve kterých se právě luxusní a nablýskané nové zboží prodává. Skutečně unikátní, cenné a ceněné „poklady“ a „nejdražší“ ulici na světě však v těchto metropolích většinou nenajdete. Abyste tuto ulici objevili, museli byste zamířit do francouzského regionu Champagne - Ardenne.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Avenue de Champagne ve francouzském městě Épernay

Pokud sledujete různé žebříčky nejcennějšího zboží či nejdražších ulic na světě, pak jistě víte, že v jejich čele stojí horní část newyorské Páté avenue, kde jsou prodávány značky jako Louis Vuitton, Tiffany, Jimmy Choo nebo Swarowski a kde se také platí za pronájem jednoho metru čtverečního obchodní plochy zhruba 830 tisíc korun ročně.

Znalci a milovníci skutečně jedinečných a nenapodobitelných produktů však do podobných míst pravděpodobně nezamíří. Jejich kroky budou směřovat spíš do severovýchodní Francie, regionu Champagne - Ardenne a do města Épernay, jež má za sebou již více než 15 století dlouhou historii. A nejcennější poklady pak nebudou hledat tito znalci v nablýskaných vitrínách s nejmodernějším zbožím, ale spíše v zaprášených sklepeních třeba i 30 metrů pod zemí.

Remeš oslňuje historií, Épernay skvělými hospodářskými výsledky

Jak již napovídá samo označení jednoho z francouzských regionů Champagne – Ardenne, dal právě tento region ležící u hranic s Belgií základ názvu jedinečnému moku – šampaňskému, které se nesmí vyrábět nikde jinde na světě než právě v údolí řeky Marny mezi městy Épernay a Rems (Remeš), v oblasti vzdálené od francouzské metropole Paříže zhruba 150 kilometrů.  

Přestože je Remeš proslulá zejména svou katedrálou Notre - Dame, ve které byli od 12. do 19. století korunováni francouzští králové, za srdce celého regionu a také za „hlavní město šampaňského" je považováno Épernay. A ne náhodou má právě toto město se zhruba 25 tisíci obyvateli s přehledem nejvyšší HDP na hlavu v celé Francii.

V podzemním bludišti chodeb jsou uchovávány miliardy

A právě v městečku Épernay je možné najít znalci vyhledávanou a také „nejdražší“ ulici světa - Avenue de Champagne, kde sídlí vinařské domy jako Marcier, De Castellane nebo Moët et Chandon. Sklepy tohoto posledně zmíněného vinařského domu jsou nejdelší ve městě. Jejich délka dosahuje skoro třiceti kilometrů a zraje v nich okolo dvou set milionů lahví nejlahodnějšího a nejcennějšího moku na světě, mezi kterými je možné najít mimo jiné i lahve s prestižní etiketou a názvem Dom Pérignon.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Epernay_Champagne_Moet_Chandon_Cave.jpg

Bludiště sklepení pod Épernay, kde zraje téměř miliarda láhví šampaňského

Jedním z důvodů, proč patří právě šampaňské Dom Pérignon mezi ty nejcennější, je fakt, že zraje oproti „běžným“ značkám o pět let více, tedy minimálně osm let.

Pro zájemce, kteří by si rádi prohlédli sklepení vinařského domu Moët et Chandon v doprovodu průvodce a vychutnali si i chuť pravého šampaňského, připravila společnost pro letošní rok dokonce tři typy prohlídek, jejichž cena se pohybuje od 21 do 35 eur za osobu.   

Moët et Chandon však není v Épernay jediným vinařským domem s bludištěm podzemních chodeb. Celková délka tunelů pod celým městem totiž přesahuje 100 kilometrů. V těchto desítkách kilometrů zraje podle odhadů skoro miliarda lahví, jejichž průměrná cena dosahuje tisíce korun za kus. Ročně se v regionu Champagne vyprodukuje zhruba 350 milionů lahví šampaňského a zásoby tohoto moku jsou odhadovány na jeden a půl miliardy lahví.

Cenu určí jak dovednosti a zkušenosti, tak i přízeň počasí

Úspěch lahodného šampaňského a jeho výrobců je možné přisoudit zvláště určité „alchymii“ při míchání tří odrůd vinné révy, a to Chardonay, Pinot Noir (rulandské modré) a Pinot Meunier (mlynářka). Zkušení vinaři a producenti šampaňského si dovolí mísit dokonce až 30 různých vín z různých odrůd, ročníků nebo podoblastí. Nejvyšší kvalitou se však může chlubit pouze ročníkové šampaňské, které je vyrobeno jen ze sklizně z jednoho roku, ve kterém bylo možné označit kvalitu vypěstované vinné révy za vynikající. Poznat takové šampaňské je velmi jednoduché – označuje jej totiž údaj o letopočtu na etiketě.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Vineyards_near_Epernay.jpg

Vinice u města Épernay

Épernay, Remeš nebo Châlons en Champagne však nejsou městy, která jsou známa a vyhledávána jen kvůli velkým a světoznámým vinařstvím s rozlehlými sklepeními, miliony lahví nebo dlouhou historií. Významná jsou zde také menší rodinná vinařství, která se většinou dědí z generace na generaci. Přestože s klesající velikostí těchto vinařství většinou klesá i cena za lahev šampaňského, nemění tento fakt nic na kvalitě vína. Nejlevnější lahve šumivého moku jsou k dostání zhruba za 17 eur, tedy asi za 500 korun. 

O ceně nejdražšího šampaňského pocházejícího z regionu Champagne - Ardenne by bylo možné dlouze diskutovat. Pokud by však nebyly brány v potaz například lahve s objemem deset a více litrů nebo lahve ozdobené zlatou vinětou se zasazeným diamantem, pak byl například před šesti lety ochoten dražitel na aukci síně Sotheby´s zaplatit za lahev Krug Collection z roku 1928 částku převyšující 21 tisíc dolarů (v té době šlo o zhruba 430 tisíc korun). Podle názoru odborníků byl právě rok 1928 pro šampaňské takřka ideální.

Na své si přijdou i milovníci něčeho krémovějšího nebo ostřejšího

Francouzský region Champagne - Ardenne však není určen jen milovníkům vína či šampaňského nebo dokonce čokoládových pralinek plněných likérem vyrobeným z tohoto unikátního moku. Vzhledem k tomu, že právě tento region patří mezi významné vývozce ječmenného sladu (například i do Skotska), je zde možné najít i rodinnou manufakturu – palírnu whisky Guillon. Zajímavostí je, že tvar lahve, který společnost používá, velmi výrazně připomíná tvar parfémového flakonu. Estetické cítění Francouzů se tedy ani v tomto případě nezapře.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Konference MontyRich: Building Better Business je za námi!

Diváci si odnesli mnoho inspirace, nové zkušenosti i cenné kontakty

Článek

Kolik obleků by měl mít každý správný muž?

Šaty dělají člověka a oblek je toho jasným důkazem

Článek

Šéf slaví Vánoce!

Aneb tipy na vychytané business dárky

Článek

Smart casual, business casual?

Aneb co kdy na sebe

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Kdo nás žene vpřed? 3 lidé, které potřebujete k úspěchu

Aneb co potřebujeme k tomu, abychom byli lepší

Článek

Čím láká korporát mladé lidi? Tím, co vám startup nenabídne

Sociální jistoty a dovolená v Jugoslávii

Článek
Další články z rubriky Lifestyle