Jaká jsou nejšťastnější místa světa? Tady je Top 5

Žebříčků, hodnotících veličinu šťastného života obyvatel, je po celém světě vypracovaných několik. Nám by se mohl líbit ten, který napříč 150 zeměmi vybral místa, která se v podobných anketách objevují pravidelně a navíc jako Středoevropané máme na dosah. Zažívat pocit štěstí je samozřejmě subjektivní záležitost. Přesto jsou místa, která se dají z dlouhodobého hlediska označit jako šťastnější, než ostatní.

Foto: Oslo, zdroj: Wikipedia

Pět šťastných

Tato anketa BBC hodnotila veličiny jako zdraví obyvatelstva a očekávaná délka zdravého života, vnímání svobody s ohledem na možnost životní volby, míru korupce nebo třeba výši HDP přepočtenou na obyvatele. Nikoho asi nepřekvapí, že z výsledků vyplývá, že šťastnější lidé jsou produktivnější a umí vydělat více peněz. Nejvíce bodovaná města mají mimo jiné společné i to, že jsou sídlem univerzit a žije zde mnoho mladých, aktivních a vzdělaných lidí. Po sečtení všech bodů všech bodovaných zemí vyšel výsledek: Pět nejšťastnějších měst je v Evropě. Kanadě uteklo páté místo o pár desetin bodu.

Aarhus, Dánsko

Tento významný námořní přístav je druhé největší dánské město. Od Kodaně je vzdálené 150 kilometrů. Přírodní přístav má největší kontejnerový terminál v zemi a s tím jde ruku v ruce i průmyslové nábřeží, což na první pohled moc lákavě nevypadá. Město ale patří k významným kulturním centrům. Je zde také krásný rekreační přístav nedaleko centra, kde si lidé mohou užívat všemožné radovánky, od vodních lyží po plachtění.

Kromě toho tady sídlí druhá největší dánská univerzita, takže se v městě stále pohybují tisíce mladých lidí. Ti se rádi zdržují třeba na hlavní třídě Vadestedet, což je pěší zóna plná obchodů a kaváren, je zde také rušný noční život. Vše zajímavé lze nalézt nejen v centru města, ale i v jeho okolí. Za zmínku stojí i Latinská čtvrť, nejstarší část města s úzkými uličkami mezi středověkými domy. Výborný developerský počin je část Isberget. Všechny apartmány z rezidencí mají fantastický výhled na moře. Je zde také čtvrť Trøjborg, přitahující nejen studenty, ale také umělce, která leží severně od centra. Za návštěvu stojí také letní sídlo královské rodiny, zámek Marselisborg.

Havne udsigt fra dokken-CN.jpg

Foto: Aarhus, zdroj: Wikipedia

Oslo, Norsko

Nejen nejtišší z hlavních skandinávských měst, ale také to, které má nejblíže přírodě. To je Oslo, obklopené lesy a horami. První přirovnání ovšem neplatí v době festivalů, kterými je město proslavené. Kulturní vyžití je zde veliké, město prošlo v posledním století bouřlivým rozvojem. Vznikl například veřejný sochařský park Ekeberg, kde naleznete díla Rodina nebo Renoira. Centrum se hemží restauracemi, bary, obchody a butiky, kluby i krásnou architekturou. Z celého světa se sem turisté jezdí dívat na ohromující Operu. Do místního muzea se podívá více než milion návštěvníků ročně. Radnice, královský palác, parlament, to je jen krátký výčet honosných budov, které stojí za zhlédnutí.

I zde je mnoho univerzit a mladých lidí. Norsko obecně, a Oslo zvlášť, však patří mezi velmi drahá města. Přesněji, jde o jedno z nejdražších měst na světě. Čtvrť Aker Brygge, to je staré, avšak kompletně přestavěné přístaviště se spoustou bytů, barů i kin. Tjuvholmen je naopak kulturní čtvrť, kde je k vidění několik bytových domů od těch nejlepších skandinávských architektů.

File:Aker Brygge (with City Hall).jpg

Foto: Oslo, zdroj: Wikipedia

Ženeva, Švýcarsko

Alpy a pohoří Jura, pobřeží Ženevského jezera a řeky Rhone, to je krásné okolí Ženevy, která leží nedaleko francouzských hranic. Město je známým globálním finančním centrem a sídlem Organizace spojených národů, Mezinárodního červeného kříže, Světové zdravotnické organizace nebo CERNu, Evropské organizace pro jaderný výzkum. To má za následek, že téměř polovina obyvatel města je cizí státní příslušnosti.

V létě jezero nabízí odpočinek na plážích anebo aktivní rekreaci, v zimě se vyráží na nedaleký Mont Blanc, třeba do Chamonix. Mont Blanc s téměř pěti tisíci metry je nejvyšší alpskou horou a leží asi 70 kilometrů od města. Dále jsou zde univerzity, krásné Staré Město, mnoho parků a bohatý kulturní a noční život. Jedním z nejdražších míst je právě Staré Město, ale také předměstí kolem jezera je neustále v kurzu. V Carouge se pak vede bohémský život, je zde velké tržiště, bohatá kulturní scéna a skvělé restaurace. Vysoké ceny vyhnaly nejednoho přistěhovalce do okolních, třeba i francouzských, vždy ale levnějších, měst. Přesto jsou nemovitosti v Ženevě stále velmi žádané a nedostatkové zboží. Město je výborně napojené na mezinárodní dopravní síť.

Boat at Geneva 1.jpg

Foto: Ženeva, zdroj: Wikipedia

Utrecht, Nizozemí

Další město s největší univerzitou v zemi je holandský Utrecht. Jde o čtvrté největší město Nizozemí. Místo ležící pouhých 40 kilometrů od Amsterodamu je kromě studentů plné také velice krásných kaváren, barů i restaurací. Známé je svými památkami. Centrum je populární pro svůj noční život i společenský život, čtvrť Wilhelminapark, plná přepychových více než sto let starých domů má pověst domova místních majetných lidí. Sousední Oudwijk je naopak modernizovaný a plný krásných rodinných domů starých desítky let. Liberálně smýšlející lidi a mladé rodiny přitahuje Leidsche Rijn, moderní čtvrť s etnicky různorodou populací a obchodními parky.

Podél centrálního kanálu Oudegracht je v úrovni sklepů spousta barů a hospůdek, ze kterých je kouzelný výhled na lodě a dění všude kolem. Žije zde také mnoho umělců a hudebníků. V Utrechtu stojí nejvyšší katedrála v zemi, z které lze obhlédnout celé město. Jaro a léto je ve znamení festivalové sezóny, ať už jde o hudbu, filmy anebo květiny. Jednoduše a výstižně řečeno, Utrecht má všechny vymoženosti moderního velkoměsta a zároveň atmosféru a útulnost města malého. Má výborný dopravní systém a mladé a vzdělané obyvatelstvo.

Foto: Utrecht, zdroj: Wikipedia

Malmö, Švédsko

Třetí největší město v zemi je posledních více než deset let spojeno mostem s dánskou Kodaní. Podél pobřeží je rozsáhlá pláž, které se přezdívá Švédská riviéra. Malmö je jednou ze tří státem uznaných metropolitních oblastí. Město se dlouhou dobu potýkalo s dosti industriálním vzhledem. Není divu, jde o jednu z nejprůmyslovějších oblastí v celé Skandinávii. Na druhou stranu se Malmö před lety umístilo vysoko v anketě o nejzelenější města světa. Je to rovněž první švédské fair trade město a také místo, kde se koná několik velkých zajímavých festivalů. A i zde naleznete univerzity a mnoho mladých lidí.

Poslední roky naštěstí Malmö zažilo ohromný architektonický rozmach a společně s tím i velký rozvoj služeb. V současnosti se město hodně soustřeďuje na umění i kulturu. Vzhledem k velmi početné muslimské populaci, nejvyšší ve Skandinávii, zažilo toto multikulturní centrum také několik antisemitských útoků. Malmö má okouzlující Staré Město, jinde naleznete nové projekty a pokrokovou architekturu. Příjemné místo láká mnoho firem, studentů i přistěhovalců. Po Malmö se krásně jezdí na kole v kulisách krajiny a moře.

File:Aerial view of Malmö towards south taken from Malmö Live 20131023.jpg

Foto: Malmö, zdroj: Wikipedia

Vybrali byste si některé z těchto měst jako místo pro klidný a pohodový život? Na první pohled to nemusí být patrné, ale mentalitu lidí neutváří vždy jen jejich nejbližší okolí. Když žijete v městě plném mladých atraktivních a ambiciózních lidí, máte zřejmě úplně jiné priority i motivaci než třeba v malém domku u lesa na vesnici, nebo v městě známém svou neblahou kriminální pověstí, kde se do některých čtvrtí bojíte i za světla.

Podobné články

Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo
Lifestyle

Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo

Redakce magazínu MontyRich - 26.09.2018

Cítíte se na konci pracovního dne unavení, bolí vás hlava i záda, a nic kloudného vás už nějakou dobu nenapadá? Pak jste zřejmě další den v kanceláři…

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů
Lifestyle

Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů

Tomáš Durčák - 01.06.2018

Zatímco ještě před několika desetiletími bylo úplně normální mít u domu psa, za kterého jste nikomu nemuseli nic platit, v dnešním světě si lidé…

Recenze knihy: Umění žít pozitivně
Lifestyle

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Redakce magazínu MontyRich - 18.05.2018

Autoři knihy Andy Cope a Andy Whittaker pracovali řadu let jako koučové v oblasti osobního rozvoje. Zaměřovali se na veškerá propíraná témata, která…

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů
Lifestyle

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Redakce magazínu MontyRich - 14.04.2018

Co byste chtěli nejvíc od života? Je to bohatství, moc, nebo snad šťastný život? Směrování vašeho života je čistě ve vašich rukou, nicméně mnoho lidí…

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody
Lifestyle

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Redakce magazínu MontyRich - 03.04.2018

Vlastnit chalupu nebo rekreační objekt, kde můžete trávit čas dle svých představ, je podle statistik realitních makléřů touhou velké části populace.…

Média, lži a příliš rychlý mozek
Lifestyle

Média, lži a příliš rychlý mozek

Redakce magazínu MontyRich - 11.03.2018

Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? Co je pravda a co není? Proč nám politici lžou? Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? Co je mediální…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam