Co je zač ten roztomilý pejsek? Tibetský mastiff s cenovkou 3 miliony dolarů

Přemýšlíte o zajímavých investicích? Tady je tip

Zatímco ještě před několika desetiletími bylo úplně normální mít u domu psa, za kterého jste nikomu nemuseli nic platit, v dnešním světě si lidé nejenže psy nepořizují primárně pro hlídání svých nemovitostí, ale zároveň jsou za ně ochotni zaplatit nepochopitelné částky. V Číně však trh se psy přerostl do nepochopitelných výšin a ročně se v něm protočí mnohonásobně víc peněz, než třeba v čínském hudebním průmyslu.

Jednoznačně nejlukrativnějším je plemeno tibetského mastiffa (tibetské dogy), jehož nejcennější zástupci mají hodnotu až několika milionů dolarů. Co je toto plemeno zač a jak je vůbec možné, že má dnes obyčejný pes hodnotu několika luxusních automobilů, nebo přepychové vily? Na trhu se psy při dnešní velké poptávce hraje v otázce ceny roli kromě plemena zejména rodokmen. Ten může hodnotu psa několikanásobně navýšit, protože do určité míry zajišťuje jisté vizuální i fyzické vlastnosti, zděděné po předcích.

Cena založená na mytologii a legendách

Tibetský mastiff byl, jak už název napovídá, vyšlechtěn v Tibetu, kde jej místní používali jako hlídacího psa pro dobytek. První zmínky se datují až 4000 let do historie. Vyznačuje se velkým vzrůstem a hustou srstí, která mu pomáhá bez problémů odolávat himalájským mrazům. Jeho cena však nepramení z historie a vlastně nemá ani nic společného s jeho vzhledem.

Číňané ve své mytologii věří, že mastiffové z Tibetu jsou posvátní lovečtí psi z východu, jejichž divokost nemůže překonat žádné jiné psí plemeno na světě. Tato mytologie a další legendy přispěly k postupnému vytvoření silného kulturního dědictví právě okolo tibetských mastiffů. Kromě tradičního zakořenění v buddhismu a jeho učení o reinkarnaci sahají legendy o mastiffech z Tibetu až k Čingischánovi.

Poslední šílenství okolo tibetských mastiffů vypuklo v roce 2005 a dodnes neutichlo, spíš naopak. Tito psi jsou známí pro své dobré chování vůči člověku, i když spolupráce s nimi může být někdy trochu náročnější. Vynikají loajalitou vůči svému majiteli a díky své zemi původu si i dnes nadále uchovávají jistou divokost. V Číně se postupně stali symbolem vyšší společnosti a luxusním produktem pro bohaté.

The Red Tibetan Mastiff: Big Splash

"Big Splash" - Červený tibetský mastiff, který se v roce 2011 stal nejdražším psem v historii

Miliardový psí byznys

Chovatelé tohoto plemene po celé Číně kupují ročně stovky čistokrevných mastiffů z Tibetu, které poté nechávají pářit s již plně domestikovanými jedinci. Nejhezčí jedinci jsou rovněž chovateli posíláni na různé prestižní výstavy tohoto plemene, kde si je bohatí Číňané mohou rovnou kupovat. Ročně se v byznysu s tibetskými mastiffy protočí více než 300 milionů dolarů (7,2 miliardy korun). To je desetkrát víc, než kolik dokáže za rok vygenerovat čínský hudební průmysl.

Čínská poptávka po luxusu v poslední dekádě vzrostla o stovky procent, což se mimo jiné projevilo i na vyšším zájmu o extrémně drahé psí plemena. Absolutně nejvyšší cenu mají takzvaní „červení tibetští mastiffové“, jejichž srst má zrzavou až zlatou barvu, díky které v kombinaci se svou huňatou hřívou připomínaí lvy.

Odkaz na lvy ostatně loni použil jistý chovatel mastiffů Zhang Gengyun. Jeho zlatí mastiffové mají mít údajně lví krev a patřit k nejurozenějším svého druhu. Asi věděl, co říká, protože se mu podařilo jednomu bohatému čínskému podnikateli udat štěně svého tibetského mastiffa za neuvěřitelných 1,9 milionů dolarů (přes 45 milionů korun). Tím byl překonán rekord nejdražšího prodaného psa historie z roku 2011, kdy cena červeného mastiffa se jménem „Big Splash“ dosáhla na jedné aukci 1,5 milionu dolarů (36 milionů korun). Neoficiální zdroje hovoří o prodejích tibetských mastiffů za ceny převyšující 4 miliony dolarů. Pravdivost těchto tvrzení však není možné doložit.

dog3

„The Standard“ – Nejcennější mastiff současnosti

Když pomineme neoficiální informace o cenách přes 3-4 miliony dolarů, které mohou být často jen strategií chovatelů, jak zvýšit cenu svých psů, je za oficiálně nejdražšího tibetského mastiffa dnes považován statný pes se jménem „The Standard“. Kromě zlatavého zbarvení má okolo hlavy velmi cennou hřívu a jeho cena se odhaduje na více než 3,3 milionu dolarů (necelých 80 milionů korun).

Není to však jen o vzhledu. Většina hodnoty tohoto „krále mastiffů“ pochází z jeho rozmnožovacích schopností. The Standard se díky vysoké úspěšnosti jeho spermií při umělém oplodňování stal za pouhý rok otcem pro více než 200 nových potomků. Každoročně oplodní zhruba sto fen, přičemž poplatek za oplodnění jedné feny je 25 tisíc dolarů (600 tisíc korun).

Pokud tedy bude The Standard schopen tímto tempem pokračovat i nadále, přinese svému majiteli každý rok zhruba 2,5 milionu dolarů (60 milionů korun). To z něj za 3,3 milionů dolarů dělá hodně zajímavou investici. Čína navíc zatím stále nemá pro trh se psy žádné regulace, takže cena tibetských mastiffů se v budoucnu může stát ještě mnohem vyšší.

Podobné články

Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo
Lifestyle

Chcete zvýšit svoji efektivitu? Jednoduchý návod, jak okysličit mozek i tělo

Redakce magazínu MontyRich - 26.09.2018

Cítíte se na konci pracovního dne unavení, bolí vás hlava i záda, a nic kloudného vás už nějakou dobu nenapadá? Pak jste zřejmě další den v kanceláři…

Recenze knihy: Umění žít pozitivně
Lifestyle

Recenze knihy: Umění žít pozitivně

Redakce magazínu MontyRich - 18.05.2018

Autoři knihy Andy Cope a Andy Whittaker pracovali řadu let jako koučové v oblasti osobního rozvoje. Zaměřovali se na veškerá propíraná témata, která…

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů
Lifestyle

Recenze knihy: 30 pravidel vítězů

Redakce magazínu MontyRich - 14.04.2018

Co byste chtěli nejvíc od života? Je to bohatství, moc, nebo snad šťastný život? Směrování vašeho života je čistě ve vašich rukou, nicméně mnoho lidí…

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody
Lifestyle

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Redakce magazínu MontyRich - 03.04.2018

Vlastnit chalupu nebo rekreační objekt, kde můžete trávit čas dle svých představ, je podle statistik realitních makléřů touhou velké části populace.…

Média, lži a příliš rychlý mozek
Lifestyle

Média, lži a příliš rychlý mozek

Redakce magazínu MontyRich - 11.03.2018

Jak jsme manipulováni a nevíme o tom? Co je pravda a co není? Proč nám politici lžou? Ukazují média svět takový, jaký skutečně je? Co je mediální…

Bez posilovny nemáte v byznysu šanci! Ptáte se proč?
Lifestyle

Bez posilovny nemáte v byznysu šanci! Ptáte se proč?

Redakce MontyRich - 29.12.2017

Fotbálek s přáteli dvakrát týdně? To nepředstavuje jen ztrátu času a otlučené nohy. Pravidelné návštěvy posilovny? To nemusí být pouze pot, steroidy…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam