MontyRich Invest Summit speakers: Ondřej Klečka

Jsou kryptoměny kratochvílí podivínů nebo se může skutečně jednat o seriózní byznys?

Čím by se měl řídit úspěšný investor? Jak investovat do kryptoměn a neprodělat? Jaká jsou specifika investování do digitálních měn? Odpovědi na tyto i jiné otázky se můžete dozvědět v rozhovoru s Ondřejem Klečkou, investičním manažerem společnosti Arca Capital.

Ondřej Klečka, investiční manažer společnosti Arca Capital

Co považujete za váš první investiční úspěch?

V 15-ti jsem si pořídil motorku a po 3 letech používání ji prodal o 2 tisíce dráže. Mnohem zajímavější je ale můj první neúspěch. Jako malý kluk jsem vždy se zájmem sledoval měnové grafy, i když jsem jim moc nerozuměl. Když v poslední školní den v novinách psali, že dolar prolomil hranici 30 korun a je na svém dně, vzal jsem všechny své úspory a vyměnil je za sto dolarů. Dodnes mám schované to potvrzení ze směnárny. Pak jsem celé léto denně sledoval vývoj a kupodivu dolar stále více slábl a já tomu vůbec nerozuměl. Ty dolary jsem nikdy nevyměnil zpět, ale utratil je při první návštěvě USA, kdy měly o třetinu nižší hodnotu. Byla to pro mě tvrdá lekce, ale neskutečně důležitá. Tehdy jsem totiž pochopil, že se musím soustředit na rizika investování a ne na výnosy. A hlavně mě to naplnilo odhodláním ty měny pochopit, abych na nich příště dokázal vydělat.

Jaké jsou podle vás zásady bezpečného investování?

Bezpečné investování je oxymorón. Investování je vždy v prvé řadě o míře rizika. Proto je pro mě základním kamenem investování pochopit míru rizika investice, pokusit se jí kvantifikovat spolu s pravděpodobností její materializace. Nakonec je vhodné si načrtnout možné scénáře vývoje od velmi pozitivního až po ten nejčernější. Ideálně se ještě snažím celý proces podrobit analýze emočních a kognitivních chyb, které jsem udělal.

Rady a tipy, kterými se řídíte při investování.

Neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte do hloubky. Každou svou investiční hypotézu podrobte analýze behaviorálních chyb. Stejně tak u každého použitého čísla se sami sebe ptejte, zda je to objektivní číslo či váš subjektivní odhad. A na závěr, pokud jste si u investice skálopevně jistí, připusťte si, že se nejspíše řítíte do problému.

Co říkáte na současný trend, kdy si čím dál více lidí (mnohdy laiků bez zkušeností a s minimálním vzděláním) otevírá obchodní účty a “investuje” prostřednictvím obchodních platforem.

Nijak mě to netěší, drtivá většina takových příběhů nemá dobrý konec. V ČR si obvykle účet otevře člověk s průměrně 300 tisíci Kč, což jsou jeho celoživotní úspory a v průměru do 6 měsíců jej zavírá s nulou. Sami brokeři na tom trpí, protože ztrácí klienty, místo aby jim generovali stabilně a dlouhodobě příjmy z poplatků. Kvituji proto snahy brokerů o bezplatné vzdělávací kurzy, ty ale obvykle nezvládnou postihnout ani kritické minimum informací. V tomto ohledu nedám dopustit na CFA Institut, ale většinu takto obchodujících lidí nedokážete donutit se vzdělat. Oni často jen pod záminkou investování skrývají touhu po adrenalinu z hazardu na burze.

Máme se obávat v blízké době pádu finančních trhů a další ekonomické krize?

Záleží, co myslíte pojmem blízká doba. Pokud váš investiční horizont je v řádu měsíců, nemusíte být příliš nervózní. Jestli si ale chcete zainvestovat na důchod za 30 let, tak rozhodně počkejte na příští krizi. Spouštěč příští krize nikdo nezná až do momentu, kdy nás překvapí. Již dnes ale víme, že ústředním tématem příští krize bude obrovské zadlužení vlád v USA a Evropě (Británie, Francie, Itálie) nebo se bude točit kolem Číny, která si od roku 2009 prošla tak rapidním nárůstem zadlužení domácností a firem, že historicky takto dynamický růst dluhu téměř žádný stát za posledních 50 let nedokázal ustát, aniž by si neprošel významnou finanční krizí.

Jaká jsou hlavní specifika investování do kryptoměn?

Po technické stránce je to zcela odlišné. Nekupujete je přes brokera a nedrží je pro vás nějaký depozitář. Naopak, kupujete si je do své unikátní kryptopeněženky, kterou máte v blockchainu a záznam o transakci nedrží nějaká autorita, ale je propsána do mnoha počítačů, čímž se sama ověří.

Jinak co se týče hledání příležitosti, domnívám se, že i zde platí, co jsem popsal výše: musíte hledat konkrétní investiční hypotézu, k čemu je daná měna užitečná a důvod, proč se masově rozšíří. To se dozvíte přes whitepaper každé kryptoměny a lze z něj domyslet i rizika. Bohužel, na rozdíl od kapitálových trhů, tohle je neřízená džungle, takže zde v drtivé míře narazíte pouze na líbivou veteš bez hodnoty.

Vyplatí se mi v dnešní době kryptoměny ještě těžit nebo doporučujete investovat?

To je dobrá otázka. Záleží na mnoha faktorech, např. jestli žijete na chladné Sibiři, jestli máte vlastní zdroj energie (např. solární panely či poslanecký byt) nebo naopak platíte klasický retailový tarif. Také je klíčové, jaký používáte hardware a jak zastaralý je. Počítal jsem byznys model jedné farmy v ČR, která by používala rok staré asic přístroje a energii měla za výrobní ceny. V takovém případě byl nulový zisk při zhruba 6 500 dolarů za 1 bitcoin. Ta těžba ale nesla velká rizika rychlého znehodnocení hardware a vyžadovala počáteční kapitálovou investici v řádu milionů korun a k tomu se jednotlivec obvykle nedostane.

Jak nejlépe začít s investováním do kryptoměn, aby člověk rychle neprodělal?

Začít číst whitepapery a dlouho si je analyzovat, promýšlet jejich smyslupnost, budoucí potenciál a rizika. Rovněž sledujte vývoj regulátorů všude po světě. V Asii je poměrně ostré tažení proti kryptoměnám a dost to ovlivňuje jejich ceny. Nikdy s nákupem nespěchejte a opakujte si, že vám dobrá příležitost neunikne. Po nákupu kryptoměny si schovejte klíč ke své kryptopeněžence tak, abyste jej objevili až po několika letech a nepodlehli zbrklému, předčasnému prodeji.

Zaujal vás rozhovor s Ondřejem Klečkou? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

První firma v Česku umožňuje splácet úvěry kryptoměnou bitcoin
Kryptoměny

První firma v Česku umožňuje splácet úvěry kryptoměnou bitcoin

Redakce magazínu MontyRich - 23.07.2018

S bitcoiny se dá platit na mnoha místech, ale úplně nově s nimi můžete splácet třeba i poskytnutou půjčku. Tuto možnost jako první nabízí česká…

Bitcoin za 60 tisíc dolarů?! Možná už na konci roku
Kryptoměny

Bitcoin za 60 tisíc dolarů?! Možná už na konci roku

Redakce magazínu MontyRich - 12.07.2018

Blíží se čas pro další nákup Bitcoinů? Nastává opět příležitost pro nasednutí do rozjetého vlaku? Nebo je Bitcoin bublina a opět se jedná o bezduché…

Švýcarské banky se chystají přijímat kryptoměny
Kryptoměny

Švýcarské banky se chystají přijímat kryptoměny

Redakce magazínu MontyRich - 10.07.2018

Firmy ve Švýcarsku vyzývají místní vládu, aby povolila bankám ve své zemi používat kryptoměnový transakční systém. Švýcarský Zug je již v současnosti…

Zapomeňte na Bitcoin, tyhle 3 kryptoměny jsou teď sexy a vy do nich budete investovat
Kryptoměny

Zapomeňte na Bitcoin, tyhle 3 kryptoměny jsou teď sexy a vy do nich budete investovat

Redakce magazínu MontyRich - 28.06.2018

V loňském roce byli investoři svědky doslova tvoření historie. Souhrnná tržní kapitalizace všech kryptoměn dosáhla téměř 600 miliard dolarů. Jednalo…

MontyRich Invest Summit speakers: Dominik Stroukal
Kryptoměny

MontyRich Invest Summit speakers: Dominik Stroukal

Redakce magazínu MontyRich - 01.06.2018

Dominik Stroukal vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze a Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Je hlavním ekonomem…

Může Cardano do budoucna nahradit Bitcoin a Ethereum?
Kryptoměny

Může Cardano do budoucna nahradit Bitcoin a Ethereum?

Redakce magazínu MontyRich - 01.03.2018

V průběhu kryptobláznovství v průběhu loňského roku přitahovaly největší pozornost Bitcoin, Ethereum a Ripple. Tento fakt nepřekvapí, vzhledem k tomu…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam