MontyRich Invest Summit speakers: Dominik Stroukal

Platidlo budoucnosti? Jednoznačně kryptoměny.

Dominik Stroukal vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze a Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Je hlavním ekonomem skupiny Roklen a autor knihy Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnost. Zároveň přednáší ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní, Vysoké škole ekonomické a několika dalších školách.

Dominik Stroukal, hlavní ekonom skupiny Roklen

Co považujete za váš první investiční úspěch?

Když je otázka na první, tak to byla asi investice do lidského kapitálu, v mém případě do středoškolského a vysokoškolského vzdělání. Nikdy jsem se nijak zbytečně nezavíral doma s knížkami, ale byl to asi první případ, kdy jsem si uvědomil, že se něčeho vzdávám s vidinou budoucích zisků. A vyšlo to, to je úspěch.

Jaké jsou podle vás zásady bezpečného investování?

První zásada je, že nic jako bezpečné investování neexistuje. Druhá zásada, kterou se řídím, je nezbláznit se z toho. Mám ve svém okolí řadu lidí, kteří podlehli procentům a grafům natolik, že se kvůli tomu vzdali společenského života. A když zrovna investice nevyšla, často to psychicky nezvládli. Snažím se koukat na výsledky jen namátkou.

Rady a tipy, kterými se řídíte při investování.

U kryptoměn je to jednoduché: Hodl (pozn. redakce – slangový výraz používaný v bitcoinové komunitě pro držení kryptoměny namísto jejího prodeje) Bitcoin. U všeho ostatního jsou to tři pravidla: Zaprvé, vše dnes stojí a padá na centrálních bankách. Levné peníze? Nakupujte. Utahují kohoutky? Prodávejte. A je prakticky jedno co. Zadruhé, diverzifikovat. Zatřetí, investovat se nemusí jen peníze, ale i čas.

Co říkáte na současný trend, kdy si čím dál více lidí (mnohdy laiků bez zkušeností a s minimálním vzděláním) otevírá obchodní účty a “investuje” prostřednictvím obchodních platforem.

Vnímám to pozitivně. Samozřejmě k tomu patří i řada chyb, podvodných platforem a smutných příběhů. Stejně ale jako dnes má čím dál více lidí přístup ke vzdělání, které bylo ještě před pár stovkami let záležitost výhradně bohatých mužů, tak se dnes zpřístupnilo investování. Už to nejsou jen bohatí kravaťáci z dobrých rodin na Wall Street, ale kdokoliv s mobilním telefonem. Jsme teď v té divoké fázi, kdy vznikají i špatné projekty, ale časem si i tady trh sedne. Jsem ale rád, že se rozbije ten starý oligopolní svět.

Máme se obávat v blízké době pádu finančních trhů a další ekonomické krize?

Je to nevyhnutelné, akorát nikdo neví, kdy to přijde. Píšu k tomu tématu v současnosti knihu a doufám, že ji stihnu dřív, než se to stane. Nikdo totiž nemůže vědět, co bude rozbuškou. Že se nafouknula bublina už víme. Akciové trhy jsou na historických maximech, v České republice máme historicky nízkou nezaměstnanost. Mzdy rostou až dvojciferným tempem. Zjevně se ekonomika přehřívá. Co bublinu ale praskne, nikdo neví. Žijeme ve světě, kde to dost dobře může být i jeden tweet Donalda Trumpa.

Jaká jsou hlavní specifika investování do kryptoměn?

Hlavní je nutnost odlišného přístupu k bezpečnosti. Zatímco v tradičním světě jsme zvyklí na garance a správu třetích stran, v kryptosvětě je každý sám za sebe. Burzy, webové peněženky a další třetí strany historicky přišly o nepředstavitelné sumy. Co nemáte u sebe, to nevlastníte. Ale ochránit si pořádně počítač umí málokdo. Naštěstí vznikla dokonce v Čechách první hardwarová peněženka, která to dělá za vás. I tam ale musíte trochu jinak uvažovat o bezpečnosti. Úplně překvapivé není, že je trh zaplaven i množstvím podvodníků, kteří využívají toho, že je to nové a lidé o kryptoměnách zatím moc neví.

Pro obchodníky jsou to ještě další dvě specifika. Na první pohled je zjevná mnohem vyšší volatilita. Na kryptoměnách se dá vydělat, ale i prodělat obrovské procento i bez páky. Dalším specifikem je absence institucí, které by bylo potřeba ráno otevírat a večer zavírat, trh tak funguje 24/7. U obou skupin je ale tím hlavním úplně jiný přístup k bezpečnosti.

Vyplatí se mi v dnešní době kryptoměny ještě těžit nebo doporučujete investovat?

Odpověď by byla stejná, i kdyby otázka nebyla na kryptoměny, ale třeba na zlato. Pokud máte přístup k levnému zdroji, víte jak na to a baví vás to, pak směle do toho. Pro většinu lidí je ale jednodušší si koupit kryptoměny i zlato přímo. Z těžby se stala specializovaná činnost.

Jak nejlépe začít s investováním do kryptoměn, aby člověk rychle neprodělal?

Nejprve bych na kryptoměny nekoukal jako na investici. Mají ambici stát se penězi budoucnosti, tak si je zkuste osahat. Stáhněte si v telefonu peněženku, kupte si za pár stovek Bitcoin nebo Litecoin, zajděte do nejbližší restaurace, kde je přijímají, a zaplaťte si večeři. Poznejte, jak fungují. Přidejte se do skupin na sociálních sítí, čtěte, ptejte se. Teprve potom uvažujte o vložení větší sumy, ale nevěřte nikomu, mimo sebe. Kupte si hardwarovou peněženku, pečlivě si uchovejte hesla pro obnovení, kdyby se cokoliv stalo. Nebojte se kryptoměny používat a utrácet. A ještě jednou, nikomu nevěřte. Kryptoměny jsou po dlouhé době opět peníze, kterým vládnete sami a nikomu věřit nemusíte.

Zaujal vás rozhovor s Dominikem Stroukalem? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

První firma v Česku umožňuje splácet úvěry kryptoměnou bitcoin
Kryptoměny

První firma v Česku umožňuje splácet úvěry kryptoměnou bitcoin

Redakce magazínu MontyRich - 23.07.2018

S bitcoiny se dá platit na mnoha místech, ale úplně nově s nimi můžete splácet třeba i poskytnutou půjčku. Tuto možnost jako první nabízí česká…

Bitcoin za 60 tisíc dolarů?! Možná už na konci roku
Kryptoměny

Bitcoin za 60 tisíc dolarů?! Možná už na konci roku

Redakce magazínu MontyRich - 12.07.2018

Blíží se čas pro další nákup Bitcoinů? Nastává opět příležitost pro nasednutí do rozjetého vlaku? Nebo je Bitcoin bublina a opět se jedná o bezduché…

Švýcarské banky se chystají přijímat kryptoměny
Kryptoměny

Švýcarské banky se chystají přijímat kryptoměny

Redakce magazínu MontyRich - 10.07.2018

Firmy ve Švýcarsku vyzývají místní vládu, aby povolila bankám ve své zemi používat kryptoměnový transakční systém. Švýcarský Zug je již v současnosti…

Zapomeňte na Bitcoin, tyhle 3 kryptoměny jsou teď sexy a vy do nich budete investovat
Kryptoměny

Zapomeňte na Bitcoin, tyhle 3 kryptoměny jsou teď sexy a vy do nich budete investovat

Redakce magazínu MontyRich - 28.06.2018

V loňském roce byli investoři svědky doslova tvoření historie. Souhrnná tržní kapitalizace všech kryptoměn dosáhla téměř 600 miliard dolarů. Jednalo…

MontyRich Invest Summit speakers: Ondřej Klečka
Kryptoměny

MontyRich Invest Summit speakers: Ondřej Klečka

Redakce magazínu MontyRich - 09.06.2018

Čím by se měl řídit úspěšný investor? Jak investovat do kryptoměn a neprodělat? Jaká jsou specifika investování do digitálních měn? Odpovědi na tyto…

Může Cardano do budoucna nahradit Bitcoin a Ethereum?
Kryptoměny

Může Cardano do budoucna nahradit Bitcoin a Ethereum?

Redakce magazínu MontyRich - 01.03.2018

V průběhu kryptobláznovství v průběhu loňského roku přitahovaly největší pozornost Bitcoin, Ethereum a Ripple. Tento fakt nepřekvapí, vzhledem k tomu…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam