Může Cardano do budoucna nahradit Bitcoin a Ethereum?

Kryptoměna budoucnosti je postavena na bloku třetí generace

V průběhu kryptobláznovství v průběhu loňského roku přitahovaly největší pozornost Bitcoin, Ethereum a Ripple. Tento fakt nepřekvapí, vzhledem k tomu, že jsou třemi nejhodnotnějšími kryptoměnami, které jako jediné v současné době drží tržní kapitalizaci přes 30 miliard dolarů. Po poklesu cen v lednu se však mohou věci rychle změnit.

Po celou dobu existence kryptoměn sledujeme volatilitu způsobenou přehřátým trhem a významným podílem investorů, kteří úplně přesně nevědí, do čeho se dostali. Do budoucna by se mohla situace změnit. Objevují se nové, rychlejší, lepší bloky, které budou postupně nahrazovat starší, pomalejší a méně výkonné. Zatímco v současnosti vládne Bitcoin a Ethereum, tak třetí generace blockchainu nazvaná Cardano má ambice je na této pozici nahradit. Může se jí to tedy podařit?

Těší mě, jmenuji se Cardano

Cardano je plně otevřený software. Vznikl jako výsledek spolupráce mezi třemi subjekty: nezisková Cardano Foundation, inženýrská firma Input Output Hong Kong a japonská společnost Emurgo, která zároveň spolupracuje s podniky zajímající se o přijetí a integraci bloku Cardano.

Připravovaná síť je stále ještě v plenkách, zatím nebyly zveřejněny všechny potřebné aktualizace, nicméně Cardano boduje především v jedné věci: Od základu je budováno s cílem překonat omezení regulace, soukromí a škálování stávajících blockchainových technologií.

Bitcoin byl blockchain první generace, která zaváděla digitální novinku mezi masy, ale měla svá úskalí. Druhá generace bloků, jako je třeba Ethereum se poučila ze svého předchůdce, zároveň však narazila na další problémy.

Cardano chce využít zkušenosti předchozích generací a chybám se vyhnout. V čem je tedy třetí generace lepší v porovnání s Bitcoinem a Ethereem?

Existuje mnoho rozdílů mezi technologií první, druhé a třetí generace, my se budeme soustředit na dva nejdůležitější faktory – konsensní algoritmus a transakční data.

Algoritmus – jedná se pouze o abstraktní termín, který popisuje proces, jenž se používá k určení, kdo dokončí následující blok v blockchainu. Možná už jste obeznámeni s Proof-of-Work algoritmem, běžněji označovaným jako těžba, u kterého je odměna za dokončení dalšího bloku ekvivalentní množství poskytované výpočetní síly. Funguje to, ale existují jisté nevýhody spojené s bezpečností, spotřebou energie, rychlostí transakcí a několik dalších věcí. Bitcoin a Ethereum v současnosti využívají právě tento algoritmus.

V případě Proof-of-Stake (hodnota, která se akumuluje, když vlastníte mince) jsou odměny úměrné velikosti držby uživatele. Zjednodušeně by se mohl použít název kryptodividenda, kde budete placeni za to, že vlastníte minci, přičemž je netěžíte. Bitcoin zatím nemá v úmyslu přecházet na alternativní algoritmus vůbec, pouze síť Etherea už se pomalu nachází v procesu přechodu, nicméně se jedná o běh na dlouhou trať. Existuje zde však jeden problém: Proof-of-Stake algoritmus není matematicky prokázaný jako bezpečný.

Jedinou výjimku tvoří algoritmus nazvaný Ouroboros, na jehož základu se buduje síť Cardano. Kromě zajištění bezkonkurenční jistoty bezpečí – klíčový požadavek pro banky, jejich zákazníky a regulátory trhu – spuštění v rámci Proof-of-Stake znamená, že mince nebude možno těžit. Místo toho je celé množství žetonů vytvořeno už na začátku a jsou buď do oběhu vloženy najednou anebo uvolňovány v průběhu času, tak jak je to v případě Cardana. Počet kusů mincí je 45 miliard a v současné době jsou v oběhu přibližně 2/3 celku. Můžete tedy koupit pouze mince, které jsou na trhu a ty držet a získávat za ně „dividendu“.

Údaje o transakcích – představte si rozdíl mezi nákupem tabulky čokolády a rodinného domu. Sladkost může být zakoupena na základě pár informací poměrně jednoduchou transakcí. Rodinný dům už je trochu jiná písnička, koupě obvykle vyžaduje mnohem více informací, zpravidla dlouhodobou hypotéku, a tak je celkově transakce mnohem složitější.

Množství dat zpracovávaných během transakce je klíčovým rozlišovacím prvkem kryptoměn. Bitcoin může zpracovávat během transakce pouze základní informace, podobně jako měna s nuceným oběhem. To je důvod, proč nazýváme kryptoměny, tak jak nazýváme, je ale trochu zavádějící takto pojmenovávat všechny zástupce.

Ether může být technicky používán jak jako měna (Ethereum), tak pro ukládání smluvních informací, ale všechny informace jsou uložený v jedné vrstvě, což způsobuje, že nejsou transakce vždy plynulé. Je to stejné jako kdybyste kupovali dům hotově papírovými bankovkami a kupní smlouva byla napsaná právě na těchto bankovkách. Proto tyto transakce trvají podstatně déle, zároveň takový způsob ukládání informací není ani zdaleka optimální.

Naopak Cardano bude používat vícevrství datový systém transakcí. Bude moci být použito jako měna i pro ukládání smluvních informací, ale v samostatných vrstvách softwarového kódu. To přinese schopnost zvládnout jednodušeji a rychleji složitější transakce než bloky předchozí generace. Dá se předpokládat, že by tyto vlastnosti mohly na digitální trh přilákat více komerčních zákazníků a vést k širšímu přijetí kryptoměn.

Investiční trefa budoucnosti?

Bitcoin položil základ a uvedl blockchainovou technologii do širšího podvědomí. Vzniká však otázka, zda reprezentuje ideální budoucí měnu či platební prostředek. Síť Etherea sice jisté nedostatky svého předchůdce vyřešila, ale sama se potýká s vlastními problémy.

Cardano naopak je už od začátku vyvíjeno jako ideální blockchain, který má výhodu, že se ponaučil z nedostatků svých předchůdců. Síť je stále ve vývojovém režimu, ale právě proto může Cardano fungovat jako kryptoměna budoucnosti, neboť síť neustále reaguje na nedostatky a vyvíjí se. Další důležitá aktualizace ve druhém čtvrtletí letošního roku odhalí Proof-of-Stake algoritmus, strukturu řízení řetězce a několik dalších klíčových rysů.

Podobné články

První firma v Česku umožňuje splácet úvěry kryptoměnou bitcoin
Kryptoměny

První firma v Česku umožňuje splácet úvěry kryptoměnou bitcoin

Redakce magazínu MontyRich - 23.07.2018

S bitcoiny se dá platit na mnoha místech, ale úplně nově s nimi můžete splácet třeba i poskytnutou půjčku. Tuto možnost jako první nabízí česká…

Bitcoin za 60 tisíc dolarů?! Možná už na konci roku
Kryptoměny

Bitcoin za 60 tisíc dolarů?! Možná už na konci roku

Redakce magazínu MontyRich - 12.07.2018

Blíží se čas pro další nákup Bitcoinů? Nastává opět příležitost pro nasednutí do rozjetého vlaku? Nebo je Bitcoin bublina a opět se jedná o bezduché…

Švýcarské banky se chystají přijímat kryptoměny
Kryptoměny

Švýcarské banky se chystají přijímat kryptoměny

Redakce magazínu MontyRich - 10.07.2018

Firmy ve Švýcarsku vyzývají místní vládu, aby povolila bankám ve své zemi používat kryptoměnový transakční systém. Švýcarský Zug je již v současnosti…

Zapomeňte na Bitcoin, tyhle 3 kryptoměny jsou teď sexy a vy do nich budete investovat
Kryptoměny

Zapomeňte na Bitcoin, tyhle 3 kryptoměny jsou teď sexy a vy do nich budete investovat

Redakce magazínu MontyRich - 28.06.2018

V loňském roce byli investoři svědky doslova tvoření historie. Souhrnná tržní kapitalizace všech kryptoměn dosáhla téměř 600 miliard dolarů. Jednalo…

MontyRich Invest Summit speakers: Ondřej Klečka
Kryptoměny

MontyRich Invest Summit speakers: Ondřej Klečka

Redakce magazínu MontyRich - 09.06.2018

Čím by se měl řídit úspěšný investor? Jak investovat do kryptoměn a neprodělat? Jaká jsou specifika investování do digitálních měn? Odpovědi na tyto…

MontyRich Invest Summit speakers: Dominik Stroukal
Kryptoměny

MontyRich Invest Summit speakers: Dominik Stroukal

Redakce magazínu MontyRich - 01.06.2018

Dominik Stroukal vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze a Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Je hlavním ekonomem…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam