Proč dávají zločinci přednost Moneru před Bitcoinem?

Monero oblíbeným cílem hackerů z digitálního podsvětí

Bitcoin se stává pro zločince příliš horkým zbožím, finanční transakce jsou snadno dohledatelné, o to hůř lze prostřednictvím této kryptoměny prát špinavé peníze. „Digitální podsvětí“ proto svoji pozornost odvrací k méně známým alternativám.

Stejně jako vzrostla cena Bitcoinu, úměrně tomu roste i zájem ze strany orgánů činných v trestním řízení, a tak se z nejznámější digitální měny stal mnohem méně populární prostředek financování v kriminálním světě. Podle výkonného ředitele Europolu (Evropský policejní úřad v rámci EU) bude docházet k výraznému přesunu kriminální činnosti od Bitcoinu k dalším kryptoměnám. Změna chování zločineckých organizací představuje pro policii novou výzvu v řešení tohoto problému.

Bitcoin v hlavní roli

„Skutečnost, že je Bitcoin momentálně v centru pozornosti, je pro investory mnohem cennějším faktem než pro jeho největší fanoušky – zločince. Jeho popularita podporuje zájem gangsterů o alternativním kryptoměny s hlavním účelem – zhoršit možnost případného sledování transakcí,“ říká Daniel Bianchi, profesor financí na Warwick Business School.

Bitcoiny bývaly náročné ke sledování, ale každá transakce poskytuje vyšetřovacím orgánům informace, které mohou vést k jednotlivým IP adresám počítačů, jenž odesílají a přijímají platby, dále informaci o množství převedených bitů a časovou značku. To v konečném důsledku představuje dostatek informací k dohledání identity, která stojí v pozadí transakce.

Počet případů, kdy byli zločinci identifikování právě prostřednictvím sledování bitcoinových operací rapidně roste. Vznikají organizace jako Elliptic and Chainalysis, které se specializují na sledování těchto transakcí, jsou schopni je propojit s konkrétními jedinci nebo společnostmi a posléze tyto informace postoupit orgánům činným v trestním řízení.

Neplatí to však pro všechny kryptoměny a u některých z řad novějších, jako je například monero, zůstává pozadí operací stále skryto.

Obskurní Monero

Europol ve své zprávě vypíchl několik kryptoměn, které se těší rostoucí popularitě mezi zločinci a kromě Monera bylo dále zmíněno Ethereum, Dash a Zcash.

Monero, které spatřilo světlo světa v dubnu 2014, na rozdíl od mnoha dalších kryptoměn, které jsou deriváty Bitcoinu, má výrazné rozdíly v algoritmu a nabízí ještě vyšší úroveň soukromí než zmiňovaný bitcoin. Technologie Monera znemožňuje přiradit určité transakci konkrétní IP adresu a tím pádem ji přiradit i uživateli. Proto je monero v hojném počtu využíváno jako platidlo na černém trhu.

Ačkoliv je teoreticky možné v případě Monera pomocí korelace adres využívaných pro velký počet podezřelých operací identifikovat zdroj ilegálního financování, vývojáři měny jsou neustále o krok napřed a zanechávají tak převody financí poněkud tajemné.

Co se týče pohledu profesora Bianchiho, tak říká: „Jednotky Monera jsou identické a neodlišitelné jedna od druhé, což ve výsledků znamená, že je možné každou jednotku měny nahradit jakoukoliv jinou. To dělá monero odlišným od ostatních kryptoměn, kde je možné IP adresy dohledat."

I díky zájmu kriminálních živlů je tak monero v současnosti obchodováno v ceně 400 dolarů za kus, přičemž před rokem stálo pouhých 16 dolarů. Většina uživatelů však naštěstí měnu využívá pro legální účely, zkrátka využívají maximální možnosti anonymity.

Je však zajímavé sledovat, jak k velkému zhodnocení dané měny může vést například i zájem zločineckých organizací. Proto nás pak ani nemůže překvapit obrovská krátkodobá volatilita na kryptoměnových trzích. Samotná cena Monera za posledních 14 dní oscilovala mezi hodnotami 300 a 450 dolarů.

Podobné články

První firma v Česku umožňuje splácet úvěry kryptoměnou bitcoin
Kryptoměny

První firma v Česku umožňuje splácet úvěry kryptoměnou bitcoin

Redakce magazínu MontyRich - 23.07.2018

S bitcoiny se dá platit na mnoha místech, ale úplně nově s nimi můžete splácet třeba i poskytnutou půjčku. Tuto možnost jako první nabízí česká…

Bitcoin za 60 tisíc dolarů?! Možná už na konci roku
Kryptoměny

Bitcoin za 60 tisíc dolarů?! Možná už na konci roku

Redakce magazínu MontyRich - 12.07.2018

Blíží se čas pro další nákup Bitcoinů? Nastává opět příležitost pro nasednutí do rozjetého vlaku? Nebo je Bitcoin bublina a opět se jedná o bezduché…

Švýcarské banky se chystají přijímat kryptoměny
Kryptoměny

Švýcarské banky se chystají přijímat kryptoměny

Redakce magazínu MontyRich - 10.07.2018

Firmy ve Švýcarsku vyzývají místní vládu, aby povolila bankám ve své zemi používat kryptoměnový transakční systém. Švýcarský Zug je již v současnosti…

Zapomeňte na Bitcoin, tyhle 3 kryptoměny jsou teď sexy a vy do nich budete investovat
Kryptoměny

Zapomeňte na Bitcoin, tyhle 3 kryptoměny jsou teď sexy a vy do nich budete investovat

Redakce magazínu MontyRich - 28.06.2018

V loňském roce byli investoři svědky doslova tvoření historie. Souhrnná tržní kapitalizace všech kryptoměn dosáhla téměř 600 miliard dolarů. Jednalo…

MontyRich Invest Summit speakers: Ondřej Klečka
Kryptoměny

MontyRich Invest Summit speakers: Ondřej Klečka

Redakce magazínu MontyRich - 09.06.2018

Čím by se měl řídit úspěšný investor? Jak investovat do kryptoměn a neprodělat? Jaká jsou specifika investování do digitálních měn? Odpovědi na tyto…

MontyRich Invest Summit speakers: Dominik Stroukal
Kryptoměny

MontyRich Invest Summit speakers: Dominik Stroukal

Redakce magazínu MontyRich - 01.06.2018

Dominik Stroukal vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze a Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Je hlavním ekonomem…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam