Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Tesla, Harley a ti druzí

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O několik měsíců později však největší ekonomika světa vede tuhý obchodní boj s velkou částí svých partnerů. Pozornost finančních trhů budí především rozepře s Čínou, které již nejednou poslaly hlavní burzovní indexy v USA i Asii do červených čísel. Pod tlak se totiž potenciálně mohou dostat i tací miláčci investorů jako Muskova Tesla.

Pokud snad někdo ještě donedávna pochyboval o tom, že v době nadvlády informačních technologií mohou významné politické události pořádně zahýbat s finančními trhy, Trumpova celní ofenzíva jej z tohoto zásadního omylu musela jednoznačně vyvést. O léčbu šokem se přitom postarala natolik „titěrná záležitost“ jako jeden krátký tweet na prezidentově twitterovém účtu.

Právě skrz něj si totiž zvykl ohlašovat své zásadní politické, ale i obchodní záměry, na což se burzy nejenom v USA naučily reagovat velmi rychle. Tak kupříkladu již na počátku března způsobilo Trumpovo nečekané prohlášení o záměru uvalit dovozní cla na čínskou produkci železa a hliníku (která se pak rozšířila i na další země) na trzích poprask. Zvláště Amerika samotná reagovala vylekaně, když investoři poslali hlavní akciový index Dow (DJIA) dolů o 420 bodů během jediného dne. Stejně tak i hojně sledovaný S&P 500 a technologický Nasdaq okamžitě odepsaly kolem 1,3 %. Nejistota pokračuje až do dnešních dní, přičemž nejvíce pozornosti na sebe strhává vývoj obchodních vztahů s komunistickou­ Čínou.

Přečtěte si také
Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Když se sen setká s realitou

Ne snad, že by ve sporech s Evropskou unií či státy NAFTA (Mexikem a Kanadou) nešlo o nic důležitého! Nicméně souboj dvou nejsilnějších světových ekonomik již ze své podstaty vzbuzuje nejednu obavu a to zvláště uvědomíme-li si jejich ohromnou provázanost. Nejednoho investora tak jistě potrápila otázka, zdali se společně se stupňováním vzájemných výhružek i reálných opatření pomalu ale jistě neblíží konec dlouhé postkrizové konjunktury a nebude tak lepší zaujmout výrazně ostražitý postoj.

Na klidu přitom v nedávných dnech nepřidal ani slavný výrok amerického ministra obchodu Wilbura Rosse, jenž se nechal slyšet, že neexistuje žádná cenová linie propadu burzovních indexů, která by vládu donutila změnit její dosavadní politiku.

Peking se přitom rovněž tváří sveřepě a prozatím nehodlá ustoupit. Jak vážná tedy celá situace je a akcie jakých odvětví se mohou brzy ocitnout v ohrožení?

Tesla, Boeing i zemědělci…

Pravdou zůstává, že schopnost finančních trhů přizpůsobit se vnějšímu prostředí je obrovská a skokové propady cen po ohlášení nových celních přirážek obou stran prozatím vždy vystřídalo alespoň drobné uklidnění a opětovný návrat k růstu. Dle analytiků to potvrzuje víru investorů, že daná opatření jsou pouze dočasná a celý spor již nebude dále eskalovat. Doufejme, že jsou jejich předpovědi správné, nicméně i současný stav může mnoha veřejně obchodovaným firmám výrazně uškodit a potenciálně poslat jejich akcie k jihu. Na jaká odvětví by si tedy individuální investor měl dávat pozor?

• Automobilový a letecký průmysl

Mnozí je považují za výkladní skříň amerického strojírenství, avšak právě výrobci automobilů a letadel mohou být zasaženi vcelku vážně. Jejich produkce je totiž bytostně závislá na dodávkách levné oceli i hliníku. Nepřekvapí proto, že například akcie General Motors (GM) i Fordu (F) již na Trumpovo jarní prohlášení reagovaly propadem o několik procent a od té doby fakticky pouze stagnují.

Přečtěte si také
Buffett varuje: Krátkodobé obchodování ničí ekonomiku, podniky i investory!
Myslete i na zítřek!

Zvláštní pozornosti se pak dostává Tesle vizionáře Elona Muska. Tento miláček investorů totiž již v prvním kvartále 2018 zaznamenal rekordní ztrátu přesahující 700 miliónů dolarů, přičemž právě čínský trh je pro jeho další úspěch klíčový. Ještě před ohlášením odvetných cel na dovoz amerických automobilů do pevninské Číny ve výši 25 % přitom výrobce zvýšil jejich cenu, čímž se dle některých analytiků zadělal na potíže.

Podobně problematicky se ve světle současných událostí jeví i jedna z největších investicí firmy – výstavba první supertovárny na vozy Tesla mimo USA. Ta má přitom stát právě v Šanghaji a během prvních pěti let provozu vyrobit až půl miliónu elektricky poháněných vozů. Investoři proto zůstávají ostražití a akcie firmy zaznamenávají poměrně volatilní období.

• Moderní technologie a IT

Pokud se rozhlédnete po své místnosti, jistě v ní najdete spoustu spotřební i pracovní elektroniky. Je přitom pravděpodobné, že nemalá její část je poháněna čipy či dalšími součástkami vyráběnými v Číně. A právě zde může být problém, neboť dle analytických odhadů tvoří drtivou většinu produktů, na něž se má vztahovat Trumpův nový celní seznam, právě polotovary a různé součástky nutné k výrobě řady technologických výrobků.

Vzhledem k charakteru celé věci je pak těžké reálný dopad na konkrétní firmy odhadovat, nicméně i zde může hrozit nebezpečí v podobě zvýšených výrobních nákladů.

• Potravinářství, zemědělství a maloobchod

Toto je svým způsobem kategorie sama o sobě. Jedním z hlavních vývozních artiklů USA do Číny jsou totiž právě zemědělské produkty, přičemž hodnota vývozu dosáhla v roce 2016 více než 21 miliard USD. Nepřekvapí proto, že odvetná akce Pekingu zasáhla právě je. A zde už se jedná o opravdu velkou hru! Proč?

Přečtěte si také
Jste záporák a chcete podpořit utrpení lidstva? Máme pro vás tip!
Cena akcií zbrojařských firem díky hladu investorů utěšeně roste

Tak kupříkladu čirok, rostlina používaná ke krmným i technickým účelům, je třetí nejvíce pěstovanou obilovinou v USA a Čína byla loni cílovou destinací až 80 % jejího exportu (4,7 miliónů tun v hodnotě 1,1 miliardy USD). Podobné postavení zaujímá i sója či kukuřice. V případě dalšího výraznějšího omezení dovozu tak může být ohrožena celá tradiční oblast americké ekonomiky, a to tzv. Corn/Wheat Belt (obilný pás), světově významné centrum zemědělské produkce.

Emoce k ledu

Předchozí řádky jistě řadu investorů příliš nepovzbudily a možná v nich vyvolaly i chmurné myšlenky. Faktem však zůstává, že jakýkoli přesný odhad budoucích událostí stojí mimo ekonomickou realitu a je spíše zbožným přáním. Jako nejjistější se proto pravděpodobně jeví poslat své emoce k ledu a s čistou hlavou bedlivě sledovat své aktivní obchody. Ostražitosti ostatně není nikdy dost. A na burze to platí dvojnásobně!

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Jak prodává nemovitosti Warren Buffett? S osmdesátinásobným zhodnocením!
Investování

Jak prodává nemovitosti Warren Buffett? S osmdesátinásobným zhodnocením!

Milan Charvát - 09.07.2018

Pokud jste si mysleli, že Warren Buffett má pouze onen malý skromný domeček v Omaze v Nebrasce, kde zároveň žije, budete překvapeni. Tenhle americký…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam