Buffett varuje: Krátkodobé obchodování ničí ekonomiku, podniky i investory!

Myslete i na zítřek!

Jeden z nejbohatších mužů planety Warren Buffett je v posledních letech znám jako ostrý kritik různých nešvarů světové ekonomiky. Tentokrát získal silné spojence v podobě Jamieho Dimona, ředitele banky JPMorgan Chase a společně si vzali na paškál firemní manažery a investory, kteří se zaměřují pouze na krátkodobé výsledky. Tím dle nich závažně poškozují vlastní firmy, americkou ekonomiku i čím dál více uspěchaný svět burzy. A to je potřeba změnit!

Warren Buffett

Nad zprávou o nové zdrcující kritice Wall Street snad už většina čtenářů ani nemůže jinak, než pouze znudeně mávnout rukou a pokračovat ve čtení jiného příspěvku. Pravdou totiž zůstává, že v době sociálních médií a zpravodajských stanic s globálním působením prakticky neuběhne jediný týden bez toho, aby nějaká organizace, hnutí či vlivný jedinec nelamentovali nad existencí tohoto srdce západního kapitalismu. Ať už to jsou alternativci z Occupy Wall Street, novodobí kryptokomunisté z postmoderních levicových uskupení, zástupci odborů či jen skupinky zhrzených investorů, kritiků „zhýralé morálky“ a „skrytých zájmů“ těch „velkých a mocných“ se najde vždycky dost.

Proč by tedy tentokrát mělo být vše jiné? Minimálně jeden velice dobrý důvod by se našel! Mužem, který nyní vyslal své negativní hodnocení do éteru, není totiž nikdo jiný, než legendární „věstec z Omahy“ a majitel investiční společnosti Berkshire Hathaway (BRK-A/BRK-B) Warren Buffett. K němu se tentokrát navíc přidala i jedna z nejvýznamnějších osobností amerického bankovního sektoru, šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon a ještě několik dalších TOP amerických managerů. Ti varují před zhoubnými dopady zaměření se na plnění krátkodobých cílů u podnikatelů a stanovování krátkodobých investičních horizontů u investorů (či možná raději spekulantů), jež dle nich ohrožuje budoucnost amerického, potažmo i globálního hospodářství. Akce je prý nutná!

Starý dobrý investor a nová doba

Kdo se někdy alespoň zevrubně zabýval Buffettovou investiční filosofií, jistě nebude jeho nejnovějším prohlášením zaskočen, neboť je plně v souladu s jeho předchozími výroky a fakticky tak pouze doplňuje barvitou mozaiku vzkazů určených pro laickou i odbornou veřejnost. Usměvavý starý pán s širokými brýlemi a imagí podnikového účetního je totiž na rozdíl od řady svých kolegů z oboru nebývale názorově konzistentní, díky čemuž se těší vysoké integritě a úctě. Jako zarputilý vyznavač investičního guru a předního představitele ekonomické akademické scény Benjamina Grahama Buffett celý svůj kariérní život cílí na dlouhodobé investiční horizonty a vybírá do svého portfolia pouze takové firmy, u nichž vidí značnou perspektivu na desetiletí dopředu.

Toto „hodnotové investování“ je také pravděpodobně jedním z hlavních důvodů úspěchu jeho podnikání a zároveň faktu, že se mezi největší „boháče“ světa propracoval až v pozdějším věku. Jeho cesta k pohádkovému jmění totiž rozhodně nepřipomínala moderní cool story o raketovém vzrůstu či nalezení zázračné investiční formule, která ze svého objevitele učinila dolarového milionáře „přes noc“ a vysvobodila jej tak z nepěkného světa univerzitních kolejí. Věštce z Omahy zkrátka nelze považovat za nic jiného než archetyp investora ze staré školy, jehož přístupy jsou sice všeobecně uznávány, ale fakticky se jimi řídí jen málokdo, neboť doba si žádá spíše rychlá řešení a instantní senzace. A podobně to zřejmě vypadá i s jeho a Dimonovou nejnovější výzvou.

Budujte, nehrajte ruletu!

A o co tedy oběma pánům vlastně jde? Prvním cílem jejich ostré kritiky se stali manažeři velkých amerických firem z indexu S&P 500, kterým obecně vytýkají zaměření se na plnění pouze krátkodobých cílů, namísto toho aby raději uvažovali o dlouhodobých vizích rozvoje a směřování společností, v jejichž čele stojí. Jak však oba zdůrazňují, toto krátkodobé myšlení vede pouze k zhoubné snaze vedoucích pracovníků plnit kvartální očekávání a ve výsledku dosti neefektivně alokovat materiální i lidské zdroje. Nejednou tak dochází ke škrtání rozpočtů na klíčové oblasti jako vývoj a výzkum, zavádění nových technologií a jejich pravidelná modernizace či navyšování kvalifikace klíčových zaměstnanců. Přitom právě tyto činnosti dle Buffetta s Dimonem stály na počátku ohromného hospodářského boomu Spojených států, který trval většinu 20. století a který je nyní v ohrožení. Zřetelně proto vyzývají k tomu, aby se součástí managerského rozhodování staly spíše dlouhodobé úvahy a podniky se za každou cenu nesnažily vycházet vstříc krátkodobým burzovním spekulantům. Ti po nich většinou žádají výhledy v rámci jednoho kvartálu, dle nichž pak jsou schopni projektovat svá očekávání a výrazně hýbat finančními trhy v případě jejich neplnění.

To oba považují za posun špatným směrem a žádají, aby tato praxe extrémně zvyšující volatilitu byla zrušena. Na první pohled se to může zdát jako donquijotský boj s větrnými mlýny, nicméně oba pánové již zaznamenali drobné výsledky. K jejich iniciativě se totiž přihlásila skupina vlivných manažerů a podnikatelů s více než zvučnými jmény. Pro příklad zmiňme Ford, UPS či Coca-Colu.

Přečtěte si také
Zkrotit peníze podle Warrena Buffetta? Přečtěte si 10 tipů od legendy
Pravidla věštce z Omahy

O poznání horší to jistě budou mít s investory, mezi nimiž jsou krátkodobé spekulace extrémně oblíbené. Předpokládat tedy, že většina z nich přijme Buffettovu filosofii výběru cenných papírů na základě dlouhodobé víry v rozvoj daných firem a ochotně se tak stanou uvědomělými akcionáři, není pravděpodobně příliš reálné. A to navzdory Dimonovu argumentu, že dle výpočtů jím řízené bankovní instituce se dlouhodobé držení akcií investorům vyplatí nejvíce. Zmiňuje přitom, že ve zkoumaném období let 1950 – 2013 dosahovaly akciové trhy průměrné návratnosti přes 11 %, což je mnohem více, než kolik je schopna vytvořit drtivá většina krátkodobých spekulantů.

Nepoučitelní?

V zásadě nelze vůči výzvě obou finančních velikánů nic namítat, stejně tak citovaná čísla se zdají být důvěryhodná. Navzdory tomu se zdá, že minimálně investorská veřejnost je výrazně naladěna na vlnu módních krátkodobých spekulací, což je trend, k jehož změně zřejmě jen tak nedojde. Podobně i globálně působící korporátní kolosy mění své interní postupy většinou velice neochotně a pomalu. Jaký reálný dopad toto bude mít na vývoj světových burz i západní ekonomiky pak ukáže až budoucnost.

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam