MontyRich Invest Summit speakers: Libor Malý

Poté, co Libor Malý prodal svou úspěšnou společnost, provozující Jobs.cz a Práce.cz, věnoval nějaký čas především sobě a svému duchovnímu rozvoji. Do společenského dění se vrátil tím, že začal realizovat a podporovat neziskové projekty a organizace, jež mají ambici přinést celosvětovou celospolečenskou pozitivní změnu.

Libor Malý

Mohl byste nám vysvětlit, co si máme představit pod pojmem „ekonomika daru“?

Ekonomika daru je ekonomickým systémem, který funguje do značné míry stejně jako ten současný se zásadním rozdílem, že není definovaná cena. Protože jsme však stále závislí na energiích, které něco stojí, tak se jedná o systém, který v tuto chvíli ještě není možné plně zavést. Přesto už v současné době vznikají ostrůvky pozitivní deviace, kde už tento princip funguje.

Princip daru v sobě všichni máme, není to nic, co by bylo třeba nějak objevovat nebo zkoumat, jednoduše se jedná o princip, který funguje v rodině. Členové rodiny mezi sebou navzájem vše sdílejí bez nároku na protislužbu. Je zbytečné toto chování nějak specifikovat, ale v zásadě se jedná o ideální popis ekonomiky daru, která funguje uvnitř jedné omezené komunity – rodiny.

Moje myšlenka je však velice prostá. Já žiji v takovém filosofickém nastavení, že všechno, co jednou začalo, musí také jednou skončit. Tak jak zmizelo otrokářství, které bylo základem fungování lidstva po mnoho set let, tak ze stejné logiky vyplývá, že evoluce lidstva se jednoho dne dostane do stavu, kdy peníze taky zmizí.

Jakým způsobem si vybíráte projekty, do kterých se zapojíte?

Jednou z nezbytných součástí ekonomiky daru je pocit radosti. To znamená, že lidé dělají to, co jim dává smysl nebo z čeho mají radost, což vychází z nějakého vnitřního pocitu smyslu nebo zadostiučinění. Zkrátka příjemný vnitřní pocit, je jedno jakou nálepku mu dáme. A přesně toto je metoda, jakou já vybírám projekty, se kterými se rozhodnu spojit. Musí mi ten projekt dávat smysl, souznět se mnou a já z něj musím mít pocit radosti. Takže žádná objektivní měřítka nemám, jsou to čistě má subjektivní kritéria, moje pocity a podle nich se rozhoduji.

Jak vnímáte neustále se rozevírající nůžky mezi bohatými a chudými, nebylo by třeba s tímto problémem něco dělat?

To je složitá otázka. Má různé odpovědi podle toho, z jaké perspektivy se na problém díváme. Když budu odpovídat v kontextu ČR, tak bude má odpověď jiná než v kontextu například EU a Afriky.

Když se na to podíváme z hlediska ČR, tak si myslím, že se jedná o zanedbatelný problém, protože drtivá většina populace kromě těch, kteří se dostali díky dluhovým pastím do mnohonásobných exekucí, žádný existenční problém nemá. Průměrný český miliardář v zásadě nemá jiný mobilní telefon, než máte vy. Možná že jezdí v autě, které je o 5 centimetrů širší a 20 centimetrů delší, ale nemyslím si, že to je velký problém. Takže si myslím, že se v dnešním světě, kdy jsou ve společnosti základní lidské potřeby saturovány, jedná spíše o otázku závisti, než něčeho jiného, praktického.

Z širšího pohledu, v rámci např. EU a Afriky, už se o problém jedná. Příjmy afrického obyvatelstva jsou v porovnání s těmi evropskými zanedbatelné. Jak se svět spojuje prostřednictvím sociálních sítí a televizních kanálů, tak tito lidé samozřejmě vidí, jak žijeme my. Proto je logické, že sami také tak chtějí žít. Pokud vidí, že to je možné, tak proč by nezkusili sem přijít. A zde nám vzniká problém, protože si sami zmíněnou příjmovou nerovností vytváříme obrovský sociální, kulturní, náboženský a demografický problém. Jaké má tento problém řešení, ale netuším.

Inspiroval jste se při své charitativní činnosti v zahraničí? Podobnou aktivitu můžeme pozorovat u manželů Gatesových nebo Warrena Buffetta.

Ano. Odpověď zní ano. Je pro mě myslím úplně stěžejní, že jsem měl to štěstí a shodou okolností jsem se dostal do skupiny filantropů z celého světa, jmenující se Global Philanthropists Circle. Sídlí v New Yorku a funguje pod vedením Peggy Dulany, což je velice moudrá paní, dcera Davida Rockefellera, který zemřel před dvěma lety. Jedná se o úžasné inspirativní prostředí, kam dvakrát ročně zavítám. Mezi těmi lidmi ze superbohatých rodin s prestižním vzděláním si ale připadám skoro jako ukrajinská uklízečka, která tam přišla vysypat popelník.

S Warrenem Buffettem jsem si v životě osobně nepotkal, ale měl jsem to štěstí, že právě v tomto kruhu jsem měl možnost účastnit se s ním telekonference. Jak už je starým pánem, tak žije doma v domečku a už moc necestuje. Debata s ním byla velmi inspirativní, ačkoliv je neuvěřitelně bohatý, tak je to úplně normální, obyčejný moudrý muž, byl jsem z něho úplně nadšený.

Jak jsme na tom s filantropií u nás? Pomáhají bohatí těm méně šťastným dostatečně nebo si myslíte, že je zde prostor pro zlepšení?

Dobrá otázka.(smích) Prostor pro zlepšení zde určitě je. Na druhou stranu se setkávám se spoustou lidí, kteří buď už provozují, nebo připravují nové úžasné filantropické projekty. Podle mého názoru, tady funguje takové malé jádro bohatých lidí, kteří dělají spoustu chvályhodných činností, ale když se podíváte třeba do Ameriky a vidíte, jak tam funguje ta společnost ve srovnání s naší, tak vidíte, že lidé, kteří dělají spoustu užitečných věcí nemusí být nutně superbohatí. Můžou to být i obyčejní lidé, kteří jsou otevření, laskaví a normálním způsobem štědří, čímž se opět vracíme k té ekonomice daru. Zde vidím obrovský prostor pro zlepšení.

Zaujal vás rozhovor s Liborem Malým? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

Automatické obchodní systémy: Vyplatí se vyřadit lidský faktor? 2. Díl
Investování, Prémium

Automatické obchodní systémy: Vyplatí se vyřadit lidský faktor? 2. Díl

Jan Železný - 21.06.2018

Využívání automatických obchodních systémů se stalo nedílnou součástí obchodování na světových burzách. V posledních letech přitom tento trend…

3 země s obrovským investičním potenciálem
Investování

3 země s obrovským investičním potenciálem

Patrik Kudláček - 20.06.2018

Faktem je, že existují méně rozvinuté země, kde je možné s relativně nízkým počátečním kapitálem vybudovat profitabilní byznys. Vybrat například…

MontyRich Invest Summit 2018 Report
Investování

MontyRich Invest Summit 2018 Report

Milan Charvát - 20.06.2018

Velmi očekávaná investiční konference MontyRich Invest Summit 2018 nabídla skvělý lineup a více než 200 účastníků si odneslo nejen zajímavé informace…

MontyRich Invest Summit speakers: Václav Dejčmar
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Václav Dejčmar

Patrik Kudláček - 13.06.2018

Václav Dejčmar je členem dozorčí rady finanční skupiny RSJ, která je zodpovědná za významnou část objemu obchodů na světových derivátových burzách v…

MontyRich Invest Summit speakers: Viktor Fischer
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Viktor Fischer

Patrik Kudláček - 11.06.2018

Viktor Fischer je v současnosti investičním partnerem skupiny Rockaway, zodpovědný za její startupovou divizi Rockaway Ventures. Předtím působil jako…

MontyRich Invest Summit speakers: Jaroslav Svěcený
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Jaroslav Svěcený

Patrik Kudláček - 10.06.2018

Na otázky věnující se investování do houslí a alternativním investicím odpovídali Jaroslav Svěcený, jediný český soudní znalec v oblasti smyčcových…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam