MontyRich Invest Summit speakers: Libor Malý

Jak správně investovat, abychom v sobě cítili smysl bohatství, kterého se nám dostalo?

Poté, co Libor Malý prodal svou úspěšnou společnost, provozující Jobs.cz a Práce.cz, věnoval nějaký čas především sobě a svému duchovnímu rozvoji. Do společenského dění se vrátil tím, že začal realizovat a podporovat neziskové projekty a organizace, jež mají ambici přinést celosvětovou celospolečenskou pozitivní změnu.

Libor Malý

Mohl byste nám vysvětlit, co si máme představit pod pojmem „ekonomika daru“?

Ekonomika daru je ekonomickým systémem, který funguje do značné míry stejně jako ten současný se zásadním rozdílem, že není definovaná cena. Protože jsme však stále závislí na energiích, které něco stojí, tak se jedná o systém, který v tuto chvíli ještě není možné plně zavést. Přesto už v současné době vznikají ostrůvky pozitivní deviace, kde už tento princip funguje.

Princip daru v sobě všichni máme, není to nic, co by bylo třeba nějak objevovat nebo zkoumat, jednoduše se jedná o princip, který funguje v rodině. Členové rodiny mezi sebou navzájem vše sdílejí bez nároku na protislužbu. Je zbytečné toto chování nějak specifikovat, ale v zásadě se jedná o ideální popis ekonomiky daru, která funguje uvnitř jedné omezené komunity – rodiny.

Moje myšlenka je však velice prostá. Já žiji v takovém filosofickém nastavení, že všechno, co jednou začalo, musí také jednou skončit. Tak jak zmizelo otrokářství, které bylo základem fungování lidstva po mnoho set let, tak ze stejné logiky vyplývá, že evoluce lidstva se jednoho dne dostane do stavu, kdy peníze taky zmizí.

Jakým způsobem si vybíráte projekty, do kterých se zapojíte?

Jednou z nezbytných součástí ekonomiky daru je pocit radosti. To znamená, že lidé dělají to, co jim dává smysl nebo z čeho mají radost, což vychází z nějakého vnitřního pocitu smyslu nebo zadostiučinění. Zkrátka příjemný vnitřní pocit, je jedno jakou nálepku mu dáme. A přesně toto je metoda, jakou já vybírám projekty, se kterými se rozhodnu spojit. Musí mi ten projekt dávat smysl, souznět se mnou a já z něj musím mít pocit radosti. Takže žádná objektivní měřítka nemám, jsou to čistě má subjektivní kritéria, moje pocity a podle nich se rozhoduji.

Jak vnímáte neustále se rozevírající nůžky mezi bohatými a chudými, nebylo by třeba s tímto problémem něco dělat?

To je složitá otázka. Má různé odpovědi podle toho, z jaké perspektivy se na problém díváme. Když budu odpovídat v kontextu ČR, tak bude má odpověď jiná než v kontextu například EU a Afriky.

Když se na to podíváme z hlediska ČR, tak si myslím, že se jedná o zanedbatelný problém, protože drtivá většina populace kromě těch, kteří se dostali díky dluhovým pastím do mnohonásobných exekucí, žádný existenční problém nemá. Průměrný český miliardář v zásadě nemá jiný mobilní telefon, než máte vy. Možná že jezdí v autě, které je o 5 centimetrů širší a 20 centimetrů delší, ale nemyslím si, že to je velký problém. Takže si myslím, že se v dnešním světě, kdy jsou ve společnosti základní lidské potřeby saturovány, jedná spíše o otázku závisti, než něčeho jiného, praktického.

Z širšího pohledu, v rámci např. EU a Afriky, už se o problém jedná. Příjmy afrického obyvatelstva jsou v porovnání s těmi evropskými zanedbatelné. Jak se svět spojuje prostřednictvím sociálních sítí a televizních kanálů, tak tito lidé samozřejmě vidí, jak žijeme my. Proto je logické, že sami také tak chtějí žít. Pokud vidí, že to je možné, tak proč by nezkusili sem přijít. A zde nám vzniká problém, protože si sami zmíněnou příjmovou nerovností vytváříme obrovský sociální, kulturní, náboženský a demografický problém. Jaké má tento problém řešení, ale netuším.

Inspiroval jste se při své charitativní činnosti v zahraničí? Podobnou aktivitu můžeme pozorovat u manželů Gatesových nebo Warrena Buffetta.

Ano. Odpověď zní ano. Je pro mě myslím úplně stěžejní, že jsem měl to štěstí a shodou okolností jsem se dostal do skupiny filantropů z celého světa, jmenující se Global Philanthropists Circle. Sídlí v New Yorku a funguje pod vedením Peggy Dulany, což je velice moudrá paní, dcera Davida Rockefellera, který zemřel před dvěma lety. Jedná se o úžasné inspirativní prostředí, kam dvakrát ročně zavítám. Mezi těmi lidmi ze superbohatých rodin s prestižním vzděláním si ale připadám skoro jako ukrajinská uklízečka, která tam přišla vysypat popelník.

S Warrenem Buffettem jsem si v životě osobně nepotkal, ale měl jsem to štěstí, že právě v tomto kruhu jsem měl možnost účastnit se s ním telekonference. Jak už je starým pánem, tak žije doma v domečku a už moc necestuje. Debata s ním byla velmi inspirativní, ačkoliv je neuvěřitelně bohatý, tak je to úplně normální, obyčejný moudrý muž, byl jsem z něho úplně nadšený.

Jak jsme na tom s filantropií u nás? Pomáhají bohatí těm méně šťastným dostatečně nebo si myslíte, že je zde prostor pro zlepšení?

Dobrá otázka.(smích) Prostor pro zlepšení zde určitě je. Na druhou stranu se setkávám se spoustou lidí, kteří buď už provozují, nebo připravují nové úžasné filantropické projekty. Podle mého názoru, tady funguje takové malé jádro bohatých lidí, kteří dělají spoustu chvályhodných činností, ale když se podíváte třeba do Ameriky a vidíte, jak tam funguje ta společnost ve srovnání s naší, tak vidíte, že lidé, kteří dělají spoustu užitečných věcí nemusí být nutně superbohatí. Můžou to být i obyčejní lidé, kteří jsou otevření, laskaví a normálním způsobem štědří, čímž se opět vracíme k té ekonomice daru. Zde vidím obrovský prostor pro zlepšení.

Zaujal vás rozhovor s Liborem Malým? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam