MontyRich Invest Summit speakers: Václav Dejčmar

Václav Dejčmar je členem dozorčí rady finanční skupiny RSJ, která je zodpovědná za významnou část objemu obchodů na světových derivátových burzách v Londýně, Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem. RSJ rovněž investuje do klíčových odvětví současnosti – IT, zdravých potravin, obnovitelných zdrojů energie nebo oblasti life science. Václav Dejčmar je navíc výrazně zapojen do české startupové scény. Aby toho nebylo málo, věnuje se i módě a spoluzaložil DOX Praha, centrum současného umění.

Václav Dejčmar, člen představenstva RSJ

Co považujete za váš první investiční úspěch?

Že se mi podařilo nerozházet peníze, které jsem si vydělal různými IT zakázkami na střední škole, takže jsem měl dostatečný mini-kapitál na založení své první firmy v 19ti letech. Protože jak říká Warren Buffett, investování není nic jiného než omezení dnešní spotřeby ve snaze umožnit si větší spotřebu v budoucnosti.

Jaké jsou podle vás zásady bezpečného investování?

Nejít s davem a vědět, čeho chci investováním dosáhnout. Ignorovat strach i nadšení, rozumět slovům jako likvidita, riziko a volatilita. Ale hlavně, řečeno Douglasem Adamsem, nepropadat panice.

Rady a tipy, kterými se řídíte při investovaní.

Investování zahrnuje velké množství lidských činností. Něco jiného je investovat do cenných papírů, něco jiného do realit a něco jiného do startupů nebo do vlastního podnikání. Ale u všech těchto aktivit platí, že pokud v nich chcete uspět, musíte dobře vědět, co děláte. A tak je vůbec nejlepší nápad investovat do sebe – do svého vzdělání, do získávání informací, do sítě svých kontaktů.

Máme se obávat v blízké době pádu finančních trhů a další ekonomické krize?

Krize jednou určitě přijde, otázkou je kdy a jak moc nás překvapí. Velkou neznámou je vývoj globální politické situace, ve světě se dnes může stát ze dne na den prakticky cokoliv.

Jakou věštíte budoucnost kryptoměnám?

Co bylo jednou vynalezeno, už nemůže být odvynalezeno. Věřím, že některé kryptoměny se brzy stanou normálním investičním aktivem, jako jsou dnes například akcie. A stejně jako u akcií nakonec půjde cena mnoha z nich ke dnu, zatímco jiné budou prosperovat. I když u kryptoměn jako bitcoin je mnohem výstižnější spíše porovnání s komoditami typu zlato, se kterým se také nepojí žádné výnosy a jehož cena je určena výhradně sociálním konsenzem – poptávkou a (omezenou) nabídkou.

Myslíte, že může blockchainová technologie způsobit podobnou revoluci jako například knihtisk nebo internet?

Chápu argumenty pro i proti, ale sám jsem v tomto ohledu optimistou. V případě kryptoměn se poprvé podařilo vytvořit vzácné a nekopírovatelné digitální aktivum. Blockchain má ambici změnit mnoho věcí. Ale zrovna revoluci bych nečekal, spíš alternativu nebo upgrade. Na druhou stranu je dobré chápat, že u mnoha aplikací nasazení blockchainu ve srovnání s běžnou databází vůbec ničemu nepomůže. Moderně znějící buzzword často slouží jen jako návnada na důvěřivé investory.

Na které oblasti nové ekonomiky se zaměřujete při svých investičních aktivitách a proč?

Většinu peněz mám ve finančních instrumentech, realitách a IT podnicích, protože těmto segmentům alespoň trochu rozumím.

Myslíte, že se máme bát nástupu umělé inteligence?

Překvapuje mě, kolik lidí si umělou inteligenci a roboty spojuje s vědomím, sebeuvědomováním a svobodnou vůlí. Umělá inteligence žádné vědomí nepotřebuje a pokud někdy bude tvrdit, že ho má, půjde nejspíš jen o součást imitace s cílem maximálního zkvalitnění interakce s humanoidními tvo­ry.

Do dvaceti let budou systémy typu Siri nerozeznatelné od volání s kamarádem po Skype. Imitace vlastní osobnosti a emocí bude zcela perfektní, takže se lidé budou do těchto virtuálů zamilovávat, zkrátka BFF – kdo by odolal moudrému, chápajícímu a vždy dobře naladěnému protějšku, který o vás ví všechno, se zájmem vás kdykoliv vyslechne, poradí, polituje, pochválí a ještě je při tom zcela diskrétní? A pamatuje si všechno, co jste si kdy řekli, takže je stále lepší a lepší kamarád, dokonalé zrcadlo vašich potřeb? Když ještě navíc ta pěkná holka nebo kluk na velké obrazovce přes AppleTV vypadá úplně reálně? Virtuální asistentni (respektive přátelé) budou k nerozeznání od člověka (včetně mimiky) a v zájmu o dokonalost vztahu o sobě budou svému uživateli tvrdit různé věci. Ale ve skutečnosti půjde jen o hezkou, více či méně užitečnou, ale jistě komerčně velmi úspěšnou hračku, která bude využívat pokročilé deep learning algoritmy a big data.

Z obecného úhlu pohledu mi jinak většina diskuzí o umělé inteligenci přijde hodně mimo. Účastníci se baví o svých představách a sci-fi, nikoliv o realitě. Budoucnost navíc vůbec nelze snadno aproximovat. Podívejte se, jak si představovali naši dobu lidé v šedesátých letech minulého století, když se první člověk prošel po Měsíci.

Zaujal vás rozhovor s Václavem Dejčmarem? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

Automatické obchodní systémy: Vyplatí se vyřadit lidský faktor? 2. Díl
Investování, Prémium

Automatické obchodní systémy: Vyplatí se vyřadit lidský faktor? 2. Díl

Jan Železný - 21.06.2018

Využívání automatických obchodních systémů se stalo nedílnou součástí obchodování na světových burzách. V posledních letech přitom tento trend…

3 země s obrovským investičním potenciálem
Investování

3 země s obrovským investičním potenciálem

Patrik Kudláček - 20.06.2018

Faktem je, že existují méně rozvinuté země, kde je možné s relativně nízkým počátečním kapitálem vybudovat profitabilní byznys. Vybrat například…

MontyRich Invest Summit 2018 Report
Investování

MontyRich Invest Summit 2018 Report

Milan Charvát - 20.06.2018

Velmi očekávaná investiční konference MontyRich Invest Summit 2018 nabídla skvělý lineup a více než 200 účastníků si odneslo nejen zajímavé informace…

MontyRich Invest Summit speakers: Libor Malý
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Libor Malý

Patrik Kudláček - 13.06.2018

Poté, co Libor Malý prodal svou úspěšnou společnost, provozující Jobs.cz a Práce.cz, věnoval nějaký čas především sobě a svému duchovnímu rozvoji. Do…

MontyRich Invest Summit speakers: Viktor Fischer
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Viktor Fischer

Patrik Kudláček - 11.06.2018

Viktor Fischer je v současnosti investičním partnerem skupiny Rockaway, zodpovědný za její startupovou divizi Rockaway Ventures. Předtím působil jako…

MontyRich Invest Summit speakers: Jaroslav Svěcený
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Jaroslav Svěcený

Patrik Kudláček - 10.06.2018

Na otázky věnující se investování do houslí a alternativním investicím odpovídali Jaroslav Svěcený, jediný český soudní znalec v oblasti smyčcových…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam