MontyRich Invest Summit speakers: Václav Dejčmar

Jaká je budoucnost investování? Blockchain nebo snad umělá inteligence?

Václav Dejčmar je členem dozorčí rady finanční skupiny RSJ, která je zodpovědná za významnou část objemu obchodů na světových derivátových burzách v Londýně, Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem. RSJ rovněž investuje do klíčových odvětví současnosti – IT, zdravých potravin, obnovitelných zdrojů energie nebo oblasti life science. Václav Dejčmar je navíc výrazně zapojen do české startupové scény. Aby toho nebylo málo, věnuje se i módě a spoluzaložil DOX Praha, centrum současného umění.

Václav Dejčmar, člen představenstva RSJ

Co považujete za váš první investiční úspěch?

Že se mi podařilo nerozházet peníze, které jsem si vydělal různými IT zakázkami na střední škole, takže jsem měl dostatečný mini-kapitál na založení své první firmy v 19ti letech. Protože jak říká Warren Buffett, investování není nic jiného než omezení dnešní spotřeby ve snaze umožnit si větší spotřebu v budoucnosti.

Jaké jsou podle vás zásady bezpečného investování?

Nejít s davem a vědět, čeho chci investováním dosáhnout. Ignorovat strach i nadšení, rozumět slovům jako likvidita, riziko a volatilita. Ale hlavně, řečeno Douglasem Adamsem, nepropadat panice.

Rady a tipy, kterými se řídíte při investovaní.

Investování zahrnuje velké množství lidských činností. Něco jiného je investovat do cenných papírů, něco jiného do realit a něco jiného do startupů nebo do vlastního podnikání. Ale u všech těchto aktivit platí, že pokud v nich chcete uspět, musíte dobře vědět, co děláte. A tak je vůbec nejlepší nápad investovat do sebe – do svého vzdělání, do získávání informací, do sítě svých kontaktů.

Máme se obávat v blízké době pádu finančních trhů a další ekonomické krize?

Krize jednou určitě přijde, otázkou je kdy a jak moc nás překvapí. Velkou neznámou je vývoj globální politické situace, ve světě se dnes může stát ze dne na den prakticky cokoliv.

Jakou věštíte budoucnost kryptoměnám?

Co bylo jednou vynalezeno, už nemůže být odvynalezeno. Věřím, že některé kryptoměny se brzy stanou normálním investičním aktivem, jako jsou dnes například akcie. A stejně jako u akcií nakonec půjde cena mnoha z nich ke dnu, zatímco jiné budou prosperovat. I když u kryptoměn jako bitcoin je mnohem výstižnější spíše porovnání s komoditami typu zlato, se kterým se také nepojí žádné výnosy a jehož cena je určena výhradně sociálním konsenzem – poptávkou a (omezenou) nabídkou.

Myslíte, že může blockchainová technologie způsobit podobnou revoluci jako například knihtisk nebo internet?

Chápu argumenty pro i proti, ale sám jsem v tomto ohledu optimistou. V případě kryptoměn se poprvé podařilo vytvořit vzácné a nekopírovatelné digitální aktivum. Blockchain má ambici změnit mnoho věcí. Ale zrovna revoluci bych nečekal, spíš alternativu nebo upgrade. Na druhou stranu je dobré chápat, že u mnoha aplikací nasazení blockchainu ve srovnání s běžnou databází vůbec ničemu nepomůže. Moderně znějící buzzword často slouží jen jako návnada na důvěřivé investory.

Na které oblasti nové ekonomiky se zaměřujete při svých investičních aktivitách a proč?

Většinu peněz mám ve finančních instrumentech, realitách a IT podnicích, protože těmto segmentům alespoň trochu rozumím.

Myslíte, že se máme bát nástupu umělé inteligence?

Překvapuje mě, kolik lidí si umělou inteligenci a roboty spojuje s vědomím, sebeuvědomováním a svobodnou vůlí. Umělá inteligence žádné vědomí nepotřebuje a pokud někdy bude tvrdit, že ho má, půjde nejspíš jen o součást imitace s cílem maximálního zkvalitnění interakce s humanoidními tvo­ry.

Do dvaceti let budou systémy typu Siri nerozeznatelné od volání s kamarádem po Skype. Imitace vlastní osobnosti a emocí bude zcela perfektní, takže se lidé budou do těchto virtuálů zamilovávat, zkrátka BFF – kdo by odolal moudrému, chápajícímu a vždy dobře naladěnému protějšku, který o vás ví všechno, se zájmem vás kdykoliv vyslechne, poradí, polituje, pochválí a ještě je při tom zcela diskrétní? A pamatuje si všechno, co jste si kdy řekli, takže je stále lepší a lepší kamarád, dokonalé zrcadlo vašich potřeb? Když ještě navíc ta pěkná holka nebo kluk na velké obrazovce přes AppleTV vypadá úplně reálně? Virtuální asistentni (respektive přátelé) budou k nerozeznání od člověka (včetně mimiky) a v zájmu o dokonalost vztahu o sobě budou svému uživateli tvrdit různé věci. Ale ve skutečnosti půjde jen o hezkou, více či méně užitečnou, ale jistě komerčně velmi úspěšnou hračku, která bude využívat pokročilé deep learning algoritmy a big data.

Z obecného úhlu pohledu mi jinak většina diskuzí o umělé inteligenci přijde hodně mimo. Účastníci se baví o svých představách a sci-fi, nikoliv o realitě. Budoucnost navíc vůbec nelze snadno aproximovat. Podívejte se, jak si představovali naši dobu lidé v šedesátých letech minulého století, když se první člověk prošel po Měsíci.

Zaujal vás rozhovor s Václavem Dejčmarem? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam