MontyRich Invest Summit speakers: Viktor Fischer

Cesta k investování do nadějných startupů není až tak složitá, jak by se mohlo zdát

Viktor Fischer je v současnosti investičním partnerem skupiny Rockaway, zodpovědný za její startupovou divizi Rockaway Ventures. Předtím působil jako Junior Partner se zaměřením na strategie a finance v konzultační společnosti McKinsey & Company. Žil 11 let ve Francii, kde mimo jiné vyučoval projektový management na fakultě mezinárodního práva na univerzitě v Paříži. Akcelerátory Startupyard, Wayra v Praze a slovenský The Spot ho znají jako mentora.

Viktor Fischer, investiční partner skupiny Rockaway

Co považujete za váš první investiční úspěch?

Za můj první investiční úspěch se dá považovat firma Innovatrics, kterou jsem spoluzaložil ještě ve Francii v roce 2004. Jako student po vysoké škole jsem neměl peníze, ale mohl jsem investovat svůj čas. Myšlenkou bylo vybudovat startup, který svou velikostí změní svět. Společnosti se dařilo, a nakonec byla v roce 2015 na Slovensku vyhlášena IT firmou roku.

Za druhou nejlepší investici považuji investici do vzdělání. Studoval jsem v Paříži a posléze získal titul MBA z univerzity INSEAD. MBA mi velmi pomohlo v profesní dráze, takže mohu říci, že se mi tato investice vrátila v horizontu měsíců.

Proč o tom hovořím? Rád bych zdůraznil, že investování není pouze o penězích, ale můžete investovat i svůj čas stejně jako já u společnosti Innovatrics, a zároveň se dají peníze investovat i do jiných oblastní než jenom firem, jako je třeba vzdělání.

Jaké jsou podle vás zásady bezpečného investování?

Určitě pochopit riziko. Při každé investici se počítá sharpe ratio – návratnost investice dělená rizikem. Je velmi důležité, aby si investoři uvědomovali nejenom potenciální zisk, ale brali v úvahu i to, co je v děliteli tohoto zlomku, to znamená riziko.

Důležité jsou v podstatě dvě věci. Jednak bychom měli do rizikových investicí vkládat skutečně jenom to, co opravdu můžeme prodělat. Pokud jsem individuální investor a investuji do startupu milion korun, musím počítat s tím, že o tyto peníze můžu přijít. V Česku i na Slovensku se setkávám s angel investory, kteří investují relativně vysoké částky do startupů a v případě, že se společnosti nedaří, řeší problém soudní cestou. Je však třeba si uvědomit, že je normální, když se startupu nedaří, to je právě to riziko, které je s tímto druhem investice spojeno.

Zadruhé je pak třeba přemýšlet nad svými investičními aktivitami jako celkem, nikoliv sledovat pouze jednotlivé investice. Samozřejmě neinvestujeme 100 procent investičního budgetu do jednoho aktiva. U mladých lidí, kteří mají kolem 30 až 40 let se typicky hovoří o alokaci 70 procent rozpočtu do akcií a 30 procent do dluhopisů. Já bych byl možná ještě méně konzervativní a dovedl bych si představit i vložení 1–4 procent kapitálu do krypta, například Bitcoinu. Krypto má nulovou korelaci s akciemi a dluhopisy, proto dále vylepšuje rizikovost celého portfolia. Dále bych 5 – 10 procent rozpočtu investoval do potenciálně rizikovějších investic jako jsou právě start-upy a zbytek bych rozdělil mezi akcie a dluhopisy.

Když už mluvíme o diverzifikaci portfolia, co byste řekl na zařazení nemovitostí?

Ano, zvážil bych i investici do nemovitostí. Pro mě představují asi nejméně rizikové aktivum, podobně jako dluhopisy. Záleží na rizikovém profilu investora, ale já už mám svůj věk, tak bych vložil například 30 procent investičního kapitálu do nemovitostí a zbylých 70 procent bych rozdělil, tak jak jsem uvedl v předchozí odpovědi.

Rady a tipy, kterými se řídíte při investování.

Určitě bych zdůraznil jednu věc, která se týká startupů, neboť to je moje expertíza. Kritérium číslo jedna je pro mě tým. Než investuji do nějakého týmu, tak s ním 3 měsíce pracuji, abychom se poznali a zjistil jsem, jak se nám spolupracuje. Důležité je si vybudovat vztah založený na důvěře. Dokud tedy nepoznám tým a neseznámím se s ním, tak neinvestuji.

Máme se obávat v blízké době pádu finančních trhů a další ekonomické krize?

O odpovědi na tuto otázku můžeme dlouze polemizovat. Já osobně se na krizi nepřipravuji, ale myslím si, že jsme se poučili z minulosti a dnes už dokážeme být dostatečně agilní.

Neočekávám, že bychom byli opět svědky takové krize, jako byla ta poslední. Pád finančních trhů v blízké době nejspíš nepřijde. Jak jsem řekl, myslím, že jsme se poučili. Ačkoliv v Americe i Evropě dochází k růstu úrokových sazeb a stahování peněz z oběhu, očekávaný dopad na ekonomiku to nemá. Akcie jsou sice na svých maximech, ale zároveň jsou nahoře i jejich profity.

Takže jsem relativně optimistický.

Pokud se společnost rozhodne financovat svou činnost prostřednictvím private equity, jaké jsou nejjednodušší cesty k soukromému kapitálu?

Já se řadím mezi private equity i venture kapitál. Dle této logiky tak existují 4 cesty k soukromému kapitálu:

  • crowdfundingové platformy jmenovitě např. Fundlift
  • akcelerátory jako např. StartupYard
  • angel investoři, které shromažďuje např. Keiretsu Forum
  • venture kapitáloví investoři jako např. Credo Ventures nebo Rockaway Ventures

Eventuální možností jsou i banky, ale to už nehovoříme o private equity, ale spíše dluhopisovém financování.

Na co by si měl dát majitel společnosti pozor, pokud se rozhodne pro tuto cestu?

Opět bych zdůraznil důvěru mezi investorem a týmem. Když se objeví nějaké problémy, tak je důležité o nich proaktivně zcela otevřeně s investory komunikovat. Problémy ve firmách vznikají. Dá se říci, že podnikání je kontinuální řešení problémů. Je zcela přirozené, že investoři nemají rádi překvapení, pokud jsou ale na komplikované situace dobře připravení, tak s ní umí velmi dobře pomoci.

Je lepší pro soukromého investora vložit kapitál přímo do nadějného startupu nebo byste ho doporučil investovat raději do private equity fondu?

Za mě je určitě lepší volbou private equity fond. Ten zaměstnává profesionální investory. My v Rockaway Venture aplikujeme tříměsíční investiční proces na selekci startupů, během kterého se s týmem poznáme, zadefinujeme si byznys plán, strategii vstupu na trh apod. Takže bych určitě preferoval fond.

Běžný člověk, který má vlastní zaměstnání určitě nemá dostatek času na takto detailní zkoumání potenciální investice.

Existují nějaká specifika, na která by se měl investor připravit v případě takové investice?

Určitě by měl investovat pouze do lidí, kterým věří. Rodinné investice moc nedoporučuji, ale můžeme být svědky i takových situací. Pozitivně nahlížím na situace, kdy se zaměstnanec rozhodne vydat se vlastní cestou a například jeho bývalý šéf investuje do jeho nového startupu. To je věc, která podle mě dává smysl. Je třeba, aby byl opět připravený na to, že o peníze může přijít, je normální, že se nějakému podniku nedaří.

S čímž lidé většinou nepočítají…

A to je ten největší problém. Statisticky víme, že jedné třetině firem se daří jedna třetina přežívá a zbytek je na zavření. To znamená že dvě třetiny firem nefunguje. Což je ovšem ověřený fakt se kterým je potřeba počítat.

Jak si máme představit typického investora, který se rozhodne pro tuto formu zhodnocování svých volných finančních prostředků a jaké se vůbec těší private equity investování popularitě v ČR?

Myslím si, že prostřednictvím fondu stále investuje málo lidí. Poměrně dobře se chytily crowdfundingové platformy, ale rozhodně jsem toho názoru, že by měli lidé investovat více, jako je to běžné například v USA.

Zaujal vás rozhovor s Viktorem Fischerem? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam