MontyRich Invest Summit speakers: Jaroslav Svěcený

Sestavte si investiční portfolio ze špičkových smyčcových nástrojů

Na otázky věnující se investování do houslí a alternativním investicím odpovídali Jaroslav Svěcený, jediný český soudní znalec v oblasti smyčcových hudebních nástrojů a zároveň špičkový hudební virtuos a Jarmila Hla Shwe, zakladatelka poradenské společnosti Alternative Investment.

Jaroslav Svěcený

Na co je třeba dát si pozor, když se člověk rozhodne do portfolia zařadit i alternativní investice jako jsou právě housle?

Určitě je potřeba se poradit se znalcem, protože je chybou si myslet, že jako laik poznáte hodnotu houslí. Vyhnete se mnohým zklamáním, která vznikají na základě neznalosti a desinformací. U nás jsme totiž doslova zavaleni historickým houslařským brakem (kopie, falza…) a originály jsou samozřejmě v menšině. Pokud se však podaří získat kvalitní a ověřený originál starých mistrovských houslí, tak je to skvělá investice, která funguje staletí.

Je možné porovnat investici do smyčcového hudebního nástroje například s investicí do výtvarného umění?

Stejně jako ve výtvarném umění se hodnotí originalita díla, jméno autora, celkový umělecký dojem, zachovalost, lokalita, historická hodnota, příběh…ale v případě smyčcového hudebního nástroje pochopitelně hraje velkou roli jeho zvuk.

Jak vypadá náš trh v porovnání se zahraničním? Investují Češi v této oblasti častěji než naši západní sousedé nebo platí spíše opak?

Smyčcové hudební nástroje v posledních letech lákají stále více investorů z celého světa. V drtivé většině totiž nabízejí zajímavé zhodnocení v čase. V západních zemích už má dlouhodobou tradici a je potěšující, že tento trend začíná pozvolna pronikat i do České republiky. A tak se už i u nás najdou investoři, kteří do houslí investují kolem 15–20 miliónů korun.

Nákup investičních houslí není levnou záležitostí. Je zde nějaká možnost i pro drobné investory, jak obohatit své portfolio o alternativní investice?

Pro řadu lidí jsou slavné nástroje z 18. století (houslařské rodiny Stradivari, Guarneri nebo Amati atd.) za nedosažitelné ceny, takže hledají jiné, cenově dostupnější varianty. V českém prostředí jsou populární především nástroje starých českých houslařů. Zde se bavíme o počáteční investici v řádu statisíců korun.

Hodně oblíbený je například italský houslař Stefano Scarampella, který žil na přelomu 19. a 20. století – tedy ve světě houslí vlastně nedávno. Před pár lety byly jeho nejlepší nástroje k mání za 50 tisíc euro, o něco později za 90 tisíc eur a nedávno se jedno výtečné Scarampellovo violoncello ve Švýcarsku prodalo za 280 tisíc euro. Celkový zájem o tyto „mladší“ italské houslaře je hodně patrný. Zde můžeme pozorovat i poměrně vysoký meziroční nárůst cen těchto nástrojů.

Zaujal vás rozhovor s Jaroslavem Svěceným? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam