MontyRich Invest Summit speakers: Jaroslav Svěcený

Na otázky věnující se investování do houslí a alternativním investicím odpovídali Jaroslav Svěcený, jediný český soudní znalec v oblasti smyčcových hudebních nástrojů a zároveň špičkový hudební virtuos a Jarmila Hla Shwe, zakladatelka poradenské společnosti Alternative Investment.

Jaroslav Svěcený

Na co je třeba dát si pozor, když se člověk rozhodne do portfolia zařadit i alternativní investice jako jsou právě housle?

Určitě je potřeba se poradit se znalcem, protože je chybou si myslet, že jako laik poznáte hodnotu houslí. Vyhnete se mnohým zklamáním, která vznikají na základě neznalosti a desinformací. U nás jsme totiž doslova zavaleni historickým houslařským brakem (kopie, falza…) a originály jsou samozřejmě v menšině. Pokud se však podaří získat kvalitní a ověřený originál starých mistrovských houslí, tak je to skvělá investice, která funguje staletí.

Je možné porovnat investici do smyčcového hudebního nástroje například s investicí do výtvarného umění?

Stejně jako ve výtvarném umění se hodnotí originalita díla, jméno autora, celkový umělecký dojem, zachovalost, lokalita, historická hodnota, příběh…ale v případě smyčcového hudebního nástroje pochopitelně hraje velkou roli jeho zvuk.

Jak vypadá náš trh v porovnání se zahraničním? Investují Češi v této oblasti častěji než naši západní sousedé nebo platí spíše opak?

Smyčcové hudební nástroje v posledních letech lákají stále více investorů z celého světa. V drtivé většině totiž nabízejí zajímavé zhodnocení v čase. V západních zemích už má dlouhodobou tradici a je potěšující, že tento trend začíná pozvolna pronikat i do České republiky. A tak se už i u nás najdou investoři, kteří do houslí investují kolem 15–20 miliónů korun.

Nákup investičních houslí není levnou záležitostí. Je zde nějaká možnost i pro drobné investory, jak obohatit své portfolio o alternativní investice?

Pro řadu lidí jsou slavné nástroje z 18. století (houslařské rodiny Stradivari, Guarneri nebo Amati atd.) za nedosažitelné ceny, takže hledají jiné, cenově dostupnější varianty. V českém prostředí jsou populární především nástroje starých českých houslařů. Zde se bavíme o počáteční investici v řádu statisíců korun.

Hodně oblíbený je například italský houslař Stefano Scarampella, který žil na přelomu 19. a 20. století – tedy ve světě houslí vlastně nedávno. Před pár lety byly jeho nejlepší nástroje k mání za 50 tisíc euro, o něco později za 90 tisíc eur a nedávno se jedno výtečné Scarampellovo violoncello ve Švýcarsku prodalo za 280 tisíc euro. Celkový zájem o tyto „mladší“ italské houslaře je hodně patrný. Zde můžeme pozorovat i poměrně vysoký meziroční nárůst cen těchto nástrojů.

Zaujal vás rozhovor s Jaroslavem Svěceným? Registrujte se na MontyRich Invest Summit 2018 a dozvíte se mnohem víc.

MontyRich Invest Summit 2018 můžete sledovat také na Facebooku

Podobné články

Automatické obchodní systémy: Vyplatí se vyřadit lidský faktor? 2. Díl
Investování, Prémium

Automatické obchodní systémy: Vyplatí se vyřadit lidský faktor? 2. Díl

Jan Železný - 21.06.2018

Využívání automatických obchodních systémů se stalo nedílnou součástí obchodování na světových burzách. V posledních letech přitom tento trend…

3 země s obrovským investičním potenciálem
Investování

3 země s obrovským investičním potenciálem

Patrik Kudláček - 20.06.2018

Faktem je, že existují méně rozvinuté země, kde je možné s relativně nízkým počátečním kapitálem vybudovat profitabilní byznys. Vybrat například…

MontyRich Invest Summit 2018 Report
Investování

MontyRich Invest Summit 2018 Report

Milan Charvát - 20.06.2018

Velmi očekávaná investiční konference MontyRich Invest Summit 2018 nabídla skvělý lineup a více než 200 účastníků si odneslo nejen zajímavé informace…

MontyRich Invest Summit speakers: Libor Malý
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Libor Malý

Patrik Kudláček - 13.06.2018

Poté, co Libor Malý prodal svou úspěšnou společnost, provozující Jobs.cz a Práce.cz, věnoval nějaký čas především sobě a svému duchovnímu rozvoji. Do…

MontyRich Invest Summit speakers: Václav Dejčmar
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Václav Dejčmar

Patrik Kudláček - 13.06.2018

Václav Dejčmar je členem dozorčí rady finanční skupiny RSJ, která je zodpovědná za významnou část objemu obchodů na světových derivátových burzách v…

MontyRich Invest Summit speakers: Viktor Fischer
Investování

MontyRich Invest Summit speakers: Viktor Fischer

Patrik Kudláček - 11.06.2018

Viktor Fischer je v současnosti investičním partnerem skupiny Rockaway, zodpovědný za její startupovou divizi Rockaway Ventures. Předtím působil jako…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam