Buffettovi velcí vítězové prvního čtvrtletí

Akcie Warrena Buffetta - 3 nejvýkonnější za první kvartál letošního roku

Stejně jako většina investorů, ani Warren Buffett neměl kdovíjak zářné první čtvrtletí letošního roku. Jeho Berkshire Hathaway získalo do konce března méně než 1 procento. Pořád to však bylo dost na to, aby porazil index S&P 500. Pochybuji však, že na základě svého výsledku odpálil ohňostroj a popíjel šampaňské na oslavu.

Pravdou je že i přes nepřízeň na akciových trzích zaznamenalo pár Buffetových akcií v prvním čtvrtletí pěkné zisky. Tři nejvýkonnější akcie v portfoliu pak byly Sirius XM Holdings, Mastercard a Moody’s. V článku budou rozebrány vlivy, které dostaly tyto specifické akcie výše než konkurenty a bude představen výhled pro zbytek roku 2018.

Mastercard

Americká nadnárodní společnost zaznamenala za první čtvrtletí letošního roku růst téměř 16 procent, vedení světového lídra ve zpracování online plateb rozhodně jelo na plné obrátky.

Ve své hospodářské zprávě za poslední čtvrtletí roku 2017 oznámila meziroční nárůst čistého zisku o pětinu a růst zisku na jednu akcii dokonce o třetinu. Palivem pro tento růst byl 17ti procentní skok v počtu zpracovaných transakcí, kdy byla k nákupu použita jedna z karet společnosti.

Mastercard navíc stojí před zajímavým a neočekávaným návratem firemní hotovosti. Díky reformě korporátních daní v USA jí bude navráceno 450 milionů dolarů. Společnost plánuje tyto peníze investovat několika způsoby, včetně investování do oblastí, které by měly generovat další růst, jako je digitální infrastruktura a analýza dat.

Akcie společnosti nepatří k těm nejlevnějším, obchoduje se za čtyřiadvaceti­násobek očekávaného zisku. Nicméně Buffett už nedrží pouze akcie s nízkým oceněním, jako to u něho bylo pravidlem v minulosti. Pochopil, že někdy je třeba za ty nejlepší akcie zaplatit vyšší cenu, a právě do této kategorie patří i Mastercard. Dle odhadu analytiků se očekává pokračování růstu hodnoty akcií i ve zbytku roku.

Moody’s

Berkshire Hathaway vlastní téměř 24,7 milionu akcií americké ratingové společnosti, ale Buffett má v úmyslu svůj podíl ve společnosti ještě zvýšit. Cena akcií vzrostla v prvních třech měsících letošního roku o 9 procent, což z nich činí číslo tři v portfoliu.

Stejně jako Mastercard zaznamenala společnost výborné výsledky v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy čistý zisk vzrostl o 24 procent na rekordní hodnotu 1,17 miliardy dolarů. Výrazný nárůst zisků byl sice do jisté míry způsoben vysokou ztrátou v posledním čtvrtletí roku 2016, nicméně jeho rekordní hodnota hovoří za vše. Ačkoliv je Moody’s známo především jako ratingová agentura, největším dílem k růstu přispěl segment Moody’s Analytics, který nabízí služby finanční analýzy a řízení rizik.

Opět podobně jako vydavatel kreditních karet by mělo Moody’s vydělat na reformě daňového systému, neboť se očekává že mu klesne daňová sazba ze 44 procent v roce 2017, někam mezi 22–23 procent.

Společnost opět letos očekává velmi úspěšný rok. Předpokládá se nárůst čistého zisku v nižších dvojciferných procentech navíc podpořený daňovou reformou, čímž by měl vzrůst zisk na akcii až o 40 procent. To je přesně druh růstu, který dokáže vyloudit úsměv na tváři Věštce z Omahy.

Sirius XM Holdings

Sirius se umístil jako absolutní vítěz v portfoliu omažského konglomerátu. Akcie společnosti připsali v prvním čtvrtletí celých 16 procent. Jaké jsou klíčové faktory, které stály za výkonem akcií poskytovatele družicových rozhlasových služeb?

V prvé řadě společnost zaznamenala v roce 2017 solidní růst uživatelské základny. Ačkoliv čistý zisk oproti předcházejícímu roku mírně klesl, růst uživatelů je pro společnost skvělou zprávou. Sirius XM je převážně zatížen fixními náklady a většina přidaných výnosů z dalších odběratelů přímo zvyšuje zisky společnosti.

Za druhé pak společnost představila novou 360L platformu, která umožní odběratelům přístup k více než 200 kanálům a více než 5000 hodinám epizod oblíbených show. Nová platforma nabízí personalizovaná doporučení pro řidiče automobilu, spolujezdce na předním sedadle a zároveň i pro ty na sedadle zadním, kde si může vybrat každá skupina uživatelů vlastní individuální poslechové profily. Platforma bude pro začátek dostupná v užitkovém vozidle Dodge Ram 1500, avšak do budoucna by měla být rozšířena a být tahákem pro další uživatele.

Může tedy Sirius XM udržet růstovou dynamiku? Za předpokladu, že bude schopný nadále lákat nové odběratele a udržet ty stávající tak ano. S novými produkty jako je právě 360L – „rádio budoucnosti“ – by mohly být vyhlídky společnosti více než slušné.

Nejlepší výběr pro budoucnost Buffettovi velcí vítězové prvního čtvrletí by mohli i nadále růst a uspět v dlouhodobém horizontu. Nejlepším výběrem ze zmíněných třech možností pak bude pravděpodobně Mastercard, ale chybu pravděpodobně neuděláte ani v jednom případě, to už si ale musí zhodnotit každý sám.

V případě Mastercard však existuje několik hlavních hnacích sil budoucího růstu. Objem online prodejů neustále roste, přičemž se zde povětšinou platí s použitím platebních karet. Transakce mezi podniky potom také představují poměrně masivní trh pro zpracovatele plateb. Myslím, že Mastercard by mohla být akcie, která by mohla přimět Buffetta k oslavě svých zisků, třeba hrou na vlastní ukulele, což by byla pravděpodobně neocenitelná scéna.

Podobné články

Jak se stát úspěšným investorem? Učte se od těch nejlepších
Investování

Jak se stát úspěšným investorem? Učte se od těch nejlepších

Patrik Kudláček - 14.07.2018

O životě a investičních úspěších Warrena Buffetta, Benjamina Grahama, Petera Lynche nebo Johna Bogla byly popsány stohy papíru. Nezměrné množství…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Jak prodává nemovitosti Warren Buffett? S osmdesátinásobným zhodnocením!
Investování

Jak prodává nemovitosti Warren Buffett? S osmdesátinásobným zhodnocením!

Milan Charvát - 09.07.2018

Pokud jste si mysleli, že Warren Buffett má pouze onen malý skromný domeček v Omaze v Nebrasce, kde zároveň žije, budete překvapeni. Tenhle americký…

Tajemství úspěchu Apple? Agresivní investování do své budoucnosti
Investování

Tajemství úspěchu Apple? Agresivní investování do své budoucnosti

Patrik Kudláček - 04.07.2018

Nesmírně úspěšná technologická společnost generuje za čtvrtletí více příjmů a zisku než většina její konkurence za celý rok. Úspěch plyne z faktu, že…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam