Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Korporátní fúze či akvizice mohou mít výrazný vliv na vyhlídky růstu společnosti a její dlouhodobý růstový potenciál. Akvizice může přeměnit nabývající společnosti doslova přes noc, panuje zde však velká míra rizika, neboť dle statistik u těchto obchodů celkově platí pouze padesátiprocentní pravděpodobnost úspěchu.

Pokračování článku o fúzích a akvizicích z 18. 04. 2018 jehož první část si můžete přečíst zde .

Efekty způsobené M&A

Kapitálová struktura a finanční pozice Fúze a akvizice zjevně vyvolávají dlouhodobější dopady pro nabývající společnost nebo dominantního partnera v obchodě než pro jeho protějšek.

Akcionářům cílové společnosti dávají M&A značnou šanci vykoupit se z vlastnění akcií s výraznou prémií, zvláště pokud je provedena celá transakce hotovostně. V opačném případě, kdy nabyvatel hradí část koupě hotovostně a část vlastními akciemi, akcionáři cílové společností získávají podíl u nabyvatele a získávají tak také svůj dlouhodobý zájem na úspěchu nabyvatele.

Kupujícího nejvíce ovlivňuje poměr mezi jeho velikostí a velikostí vlastního obchodu. Čím větší je potenciální cíl, tím větší riziko vzniká pro nabyvatele. Společnosti jsou schopné ustát selhání malé akvizice, nicméně špatný konec obrovského nákupu může vážně ohrozit jejich dlouhodobou šanci na úspěch.

Jakmile je obchod uzavřen, mění se kapitálová struktura nabyvatele. Transakce placené kompletně v hotovosti podstatně omezují množství volných peněz, kterými nabyvatel disponuje. Většina firem je však málokdy schopna pokrýt akvizici vlastními zdroji, a tak jsou nákupy financovány na dluh. Tím se zvyšuje dluhové zatížení, které je však nezřídka kdy omlouváno dodatečným cash flow, které by mělo pramenit z nově koupené společnosti.

Další velká skupina akvizic je potom financována prostřednictvím akcií nabyvatele. V takové případě však musí být akcie nabyvatele nabízeny za poměrně prémiové ceny – jsou pro investory velice atraktivní. Vedení cílové společnosti tak musí být přesvědčeno, že je pro ně přijetí akcií nabyvatele výhodnější než příjem tvrdé hotovosti. Takový obchod tak uzavřete mnohem snadněji pokud jste vlastníky Apple nebo Coca-Coly, než v opačném případě.

Reakce trhu a budoucí růst Reakce trhu na zprávy o M&A může být obojího rázu v závislosti na tom, jak trh vnímá výhody dohody obou účastníků. Tržní chování je velmi složitě předpověditelné. Ve většině případů akcie cílové společnosti vzrostou na úroveň blízké nabízené ceně, samozřejmě za předpokladu, že nabídka na koupi představuje výraznou prémii oproti původní trží cenně akcie. V reálu se mohou akcie cílů obchodovat i nad nabízenou cenou, pokud trh vnímá, že nabyvatel nabízí příliš málo. V takovém případě se může i stát, že tato situace přiláká i další konkurenční nabídku.

Existují i situace kdy se akcie cílové společnosti mohou obchodovat pod nabídnutou cenou. To se všeobecně objevuje, když má být část nákupu financováno akciemi nabyvatele, vlivem čehož se akcie nabývané společnosti často propadnou.

Existuje řada důvodů, proč mohou být akcie nabyvatele jako součásti akvizice odmítnuty.

  • Účastníci trhu si myslí, že je cena za nákup příliš nízká
  • Dohoda je vnímána jako nedostatečná vzhledem k EPS (zisku na akcii)
  • Investoři věří, že by mohl nabyvatel dosáhnout příliš vysoké míry zadlužení vlivem financování akvizice

Budoucí vyhlídky na růst a ziskovost nabyvatele by měly být v ideálním případě akvizicemi, které provádí, posíleny. Řada takových nákupů však může maskovat zhoršení základního podnikání společnosti, proto se analytici a investoři často zaměřují pouze na základní fundamenty finanční kondice – míra růstu tržeb nebo provozních marží, bez ohledu na dopady nejnovější M&A na hospodaření společnosti.

Nepřátelské převzetí

V případech, kdy se nabyvatel pokusí o nepřátelské převzetí společnosti, se může samozřejmě vedení cíle rozhodnout nabídku odmítnout. Děje se tak ve chvíli, kdy je nabízená nevyžádaná nabídka výrazně pod současnou tržní cenou. Na slavném případu Yahoo-Microsoft se však ukazuje, že ne vždy má vedení k dispozici křišťálovou kouli.

Dne 1. února 2008 nabídl Microsoft za Yahoo 44,6 miliardy USD. Nabídka ve výši 31 USD za akci měla být z poloviny zafinancována hotovostí a polovinou akciemi Microsoftu. Nabídka představovala 62 procent z uzavírací ceny akcií Yahoo předchozího dne. Správní rada vedená spoluzakladatelem Jerrym Yangem tuto nabídku odmítla s prohlášením, že společnost podstatně podhodnocuje.

Naneštěstí pro Yahoo později během roku zasáhla svět úvěrová krize, která mimo mnoha dalšího postihla i akcie Yahoo, které v listopadu 2008 spadly až pod 10 USD. Následná cesta za zotavením pak byla nesmírně trnitá – akcie Yahoo dosáhly na původní hodnotu představující nabídku Microsoftu až v září 2013 čili za 5 let.

Jak vidíme, finanční trhy jsou nevyzpytatelné a kdo si myslí, že je schopen tržní chování předpovědět, je buď blázen anebo naiva. Podobná finanční krize, jaká zastihla celosvětovou ekonomiku v roce 2008 může být za rohem a jak jednou řekl Warren Buffett: „Kdyby na trhu záleželo na tom, co bylo v minulosti, tak by nejbohatšími lidmi byli historici.“

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam