x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Nejlepší investiční příležitosti v oblasti robotiky aneb jak vydělat na budoucnosti

V nedávné době byl založen první investiční fond zaměřený na robotiku

04.04.2018 / Patrik Kudláček
Současné tempo inovací na poli robotiky nemá v historii obdoby. Snižují se náklady na pořízení a zároveň dochází k zvyšování praktické využitelnosti. Roboti s umělou inteligencí mají tak dveře do světa podnikání otevřené dokořán. Které společnosti představují ty úplně nejlepší investiční příležitosti?

Amazon

První tip je asi trochu překvapením, americký internetový obchod není třeba obšírně představovat. Amazon je však pravděpodobně pionýrem závodů v robotickém zbrojení. Jako jedna z prvních společností adoptovala tuto technologii již v roce 2012, kdy si vyhradila 775 milionů dolarů, aby koupila Kiva Systems (společnost se sídlem v Massachusetts, která vyrábí mobilní robotické systémy).

Více než 100 000 Kivabotů nyní neúnavně spravuje distribuční centra Amazonu, což podle odhadů přináší akcionářům až 15 miliard dolarů. Automatická distribuce vydávání zásilek umožnila Amazonu dodat v loňském roce více než 5 miliard objednávek v časovém období menším než dva dny.

Král e-commerce zatím nevykazuje žádné známky zpomalení, zbytek světa se však snaží pomalu srovnat krok.

Kuka

Německý výrobce průmyslových robotů byl založen již v roce 1898 a je jedním z největších hráčů na trhu s polem působnosti takřka po celém světě. Od ledna 2017 je vlastníkem 95 procent společnosti čínský investor Midea Group.

Protože se v tisku pravidelně objevují zprávy, že je Midea majitelem společnosti Kuka, mnoho investorů předpokládá, že již není možné její akcie nakoupit, nicméně to není úplně pravda. Přibližně 5 procent akcií je stále obchodovatelných na americké burze. Midea se nechala slyšet, že nebude odkupovat zbývající akcie ještě nejméně 7 let. Akcionářská situace společnosti Kuka poskytuje investorům možnost participovat na potenciálním zisku z rostoucích prodejů na území Čínské lidové republiky. Jen v letošním roce by se zde měla zdvojnásobit výrobní kapacita oproti roku 2017.

Hlavní výzvou pro Mideu potom je zvýšení nízké ziskovosti nové akvizice. V posledním dvanáctiměsíčním období se marže společnosti pohybovala na úrovni 2,5 procenta, což je daleko za hlavními konkurenty na trhu Fanucem (24,4 %), Yaskavou (7,8 %) a ABB (6,6 %). Německé inženýrství je považováno za světovou špičku, a tak se i Kuka může chlubit velkým počtem primátů v průmyslové robotice. Náklady na podnikání jsou ve většině západní Evropy na velmi vysoké úrovni, proto by k vyšší ziskovosti mělo přispět právě zvyšování objemu výroby na čínském území.

Fanuc

Zástupce Japonské robotické výroby byl oficiálně založen v roce 1972, ačkoliv se jeho kořeny datují již do poloviny padesátých let minulého století. Stejně jako u Kuky se jedná o globální společnost, která se zaměřuje na čistou automatizaci. Společnost se prosazuje v široké škále průmyslových odvětví včetně letectví, automobilového průmyslu, spotřebního zboží, vzdělávání, potravinářství, lékařství nebo solární energetice.

Severoamerické ústředí společnosti se nachází nedaleko Detroitu, kde firma dodává spoustu robotů do továren místních automobilek. Stejně jako Kuka i Fanuc v loňském roce ohlásil vyrobení robota s pořadovým číslem 500.000. Aby byl výrobce schopný držet krok s rostoucí poptávkou, plánuje v srpnu 2018 otevřít novou továrnu, která takřka zdvojnásobí produkční potenciál společnosti z 6 tisíc na 11 tisíc robotů za měsíc.

Za prvních šest měsíců loňského fiskálního roku, který skončil v září 2017, vzrostly tržby o 35,2 procenta a čistý příjem dokonce o 42,5 procenta. Právě čistý příjem rostoucí rychleji než tržby je situace, kterou vidí rádi investoři, neboť je tato situace projevem rostoucích marží společnosti. Jak již bylo zmíněno za loňský rok se jednalo o téměř 25 procent. Vzhledem k vyšší výkonnosti a ziskovosti v porovnání s výše zmíněnou Kukou není překvapením, že akcie Fanucu jsou na základě PEG poměru (price to earnings to growth ratio), který označuje poměr podílu tržní ceny akcie k zisku na akcii a růstu zisku, cenově příznivější.

Co si odnést

Průmysloví roboti již brzy nebudou pouze luxusem, ale nutnou podmínkou k zachování konkurenceschop­nosti. Čína už zachází se svou politikou tak daleko, že přijímá opatření za účelem přeměny většiny své výroby na automatickou, přestože je cena místní pracovní síly poměrně nízká v porovnání se západem. Vzhledem k velikosti průmyslové produkce země, představuje iniciativa Made in China 2025 obrovskou příležitost pro robotický průmysl. Společnosti Kuka i Fanuc určitě stojí za pozornost, neboť by mohly těžit z rostoucí automatizace továren a skladů. Využití průmyslových robotů by mělo podle Mezinárodní federace robotiky růst do roku 2025 dvouciferným tempem.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 1/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Investice do umění vyžadují znalosti i vkus, říká Alexandra Špoková

Umění může posloužit i jako cenné rodinné dědictví

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

MontyRich INVEST SUMMIT speakers: Martin Skalický

Ředitel nemovitostního fondu EDULIOS skupiny Cimex

Článek

Solární monstra v Anhui: Čína spouští masivní investice do obnovitelných zdrojů energie

Nejzelenější ze zelených

Článek
Další články z rubriky Investování