x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Kam kráčí Apple? IT gigant rozvažuje budoucí investice

Padne "Jablko" daleko od stromu?

12.03.2018 / Jan Železný
Apple se během posledních desetiletí vypracoval z garážového projektu na kultovní značku. Již dlouho se však spekuluje o tom, že firma potřebuje překonat vlastní stín a posílit tržby produktů a služeb mimo pověstný iPhone. Pomoci by k tomu měl i balík 200 miliard dolarů, které má Apple k dispozici na další investice. S čím tedy přijde v roce 2018? A budou z toho nějak profitovat i drobní investoři?

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 390 Kč zdarma

Podnik bohužel již zesnulého vizionáře Stevea Jobse se vcelku pravidelně stará o titulní zprávy řady na nové technologie i investice zaměřených médií. V posledních měsících jej sice trochu zastínil Bezosův pokus o stavbu super obřích hodin či Muskovo vystřelení elektromotorem poháněné Tesly do vesmíru, nyní se však již pozornost opět vrací zpět k němu. Společnost s nakousnutým jablkem ve znaku má totiž v následujících týdnech zveřejnit finanční výsledky za první kvartál roku 2018, přičemž se předpokládá, že rovněž odhalí detailnější plány o svém dalším směřování. A zatímco uživatele pravděpodobně více zajímají nové produkty, investoři hledí směrem k plánovanému využití miliardových depozit, které má tým pod vedením Tima Cooka na účtech. Co z toho jsou však reálné představit a jak z nich lze těžit?

Překročit svůj vlastní stín

Přestože příběh Applu je synonymem úspěchu gigantických rozměrů, kritici často upozorňují na to, že pro další spokojený růst je potřeba přijít s novým produktem (či sérií navzájem propojených produktů) s potenciálem více diverzifikovat tržby. Jinak řičeno, iPhone je vskutku fajn, nicméně bylo by záhadno představit zákazníkům něco, co zajistí jejich věrnost i do dalších let. Že se nejedná o úplně bezpředmětnou výtku několika škarohlídů či příliš nervózních investorů si je přitom nejvyšší management očividně vědom. V minulém roce proto ohlásil, že hodlá posílit tržby z oblastí mimo smartphony. Držitelé akcií tuto zprávu samozřejmě přivítali a jsou proto zvědavi, jak se tento veřejný závazek promítne do výsledku hospodaření. Dosavadní čísla však prozatím působí spíše rozpačitě.

Tak kupříkladu velkým přáním Applu bylo oživit segment iPadů poté, kdy zájem veřejnosti o tablety zřejmě i díky nástupu pěti a více palcových smartphonů opadl. Celý záměr byl založen na představě, že tato vychytralá elektronická destička by díky novým modelům se značně rozšířeným displejem, posíleným hardwarem a speciálním perem mohla oslovit i byznysové zákazníky. Vytvořit zcela novou kategorii cílící na podnikatele a podniknout tak útok na výrobce mini laptopů a ultrabooků se však ukázal být tvrdší oříškem, než se původně zdálo. Série „Pro“ totiž k již existující modelové řadě přispěla dle všeho jen málo a růst prodejů tak byl nižší, než se předpokládalo. Dle odhadů mezikvartálně dosahoval anemického 1 %, přičemž se zdá, že za pohybem daleko více stál zájem o běžné verze iPadu (které lez v USA pořídit již za 350 USD), než-li o jeho podstatně dražší příbuzné s 10,5 a 12,9 palcovým displejem. Ukazuje se totiž, že byznysová klientela je velice konzervativní a daleko více ji zajímá důraz na produktivitu než nejnovější technické vychytávky. A zde malý přenosný počítač s hardwarovou klávesnicí stále vítězí. Úspěch, na jehož základě kdysi iPhone vytlačil z firem kultovní Blackberry s qwerty klávesnicí, se tak zřejmě alespoň prozatím nekoná.

Reakce vývojářů však byla rychlá a rázem se objevily spekulace o tom, že Apple hodlá během druhého kvartálu vypustit na trh levnější verzi svého 13 palcového Macbooku Air, jehož cenovka by měla klesnout hloupěji pod 1000 USD. Představen pravděpodobně bude v rámci letní Apple's Worldwide Developer Conference, přičemž se očekává zvýšený zájem trhu. Samotné tržby Macbooků by díky němu měly povyskočit o 10 až 15 %. Podobně je prorokován i další rozvoj kategorie tzv. „wearables“, tedy elektroniky sloužící k nošení na těle. Zde zaznamenaly rekordní úspěch Apple Watch, díky nimž odvětví zahrnující i sluchátka zvýšilo meziročně tržby o 70 %. Právě zde proto řada analytiků spatřuje budoucnost značky i budoucí zisky. Otázkou však zůstává, jak ze všeho budou těžit investoři.

Porcování medvěda

A zde už se dostáváme k oněm magickým 200 miliardám USD, které má společnost dle všeho k dispozici. Pomineme-li nyní řadu futuristických projektů, o nichž vášnivě spekuluje nejeden geek na svém blogu, investory především zajímá možnost dalšího růstu akcií a dividend. K prvnímu možno říci, že akcie společnosti velice potěšily, když od počátku roku 2017 prokázaly svoji sílu prakticky nepřerušovaným růstem z úrovně 120 USD až na dnešních 180 USD za kus. Tím se Apple řadí k růstovým titulům, které řada odborníků radí nakupovat především pro kapitálový zisk. Otázka dividendy, jež v současnosti stojí na úrovni 1,4 % (2,52 USD), je poněkud odlišná. Přestože se totiž jedná o zajímavý bonus za držení cenných papírů, k vyloženě dividendovým akciím se Apple stále nepřibližuje. Investory proto nedávno potěšily spekulace, dle nichž firma plánuje odložit některé akvizice a své „věrné“ do budoucna více odměňovat. Nicméně tyto zprávy byly vzápětí poměrně rychle vyvráceny řadou analytiků, kteří poukazují na všeobecný trend rostoucí chuti velkých IT firem pohlcovat své menší konkurenty a to často nehledě na náklady. V přístupu k investorům však povětšinou bývají mnohem skoupější, přičemž nelze příliš očekávat, že by nakouslé jablko bylo výjimkou. Porcování 200 miliardového medvěda tak zřejmě bude probíhat jinak, než by si mnozí přáli. Ať tak či onak, ohlášení výsledků hospodaření Applu, plánované na přelom dubna a května, tak opět bude velkou událostí výsledkové sezóny, která při troše štěstí odpoví investorům, jakou strategii dále zvolit.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

2 čínské internetové akcie, které z vás mohou udělat boháče

Rostoucí pokrytí internetu na území Číny bude velkým katalyzátorem pro Baidu a NetEase

Článek

Více než jen duchovní kratochvíle: Jak investovat do umění?

Jak je možné spojit estetický zážitek se zhodnocením financí

Článek

Jaké jsou dopady zpětných odkupů akcií na portfolio investora?

Když je nejlepším způsobem využití vlastního kapitálů stažení vlastních akcií z trhu

Článek

Může Cardano do budoucna nahradit Bitcoin a Ethereum?

Kryptoměna budoucnosti je postavena na bloku třetí generace

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Souboj titánů: Ohrozí americko-čínská celní šarvátka světový obchod? - 2. díl

Clo za clo, žaloba za žalobu

Článek

Dopis Warrena Buffetta akcionářům: 5 věcí, na které je třeba se zaměřit

Tradice s počátkem v roce 1970 stále přetrvává

Článek
Další články z rubriky Investování