x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Nemovitosti jako výnosná a stabilní investice

Proč je lepší investovat do nemovitostního fondu?

22.02.2018 / Patrik Kudláček
Příležitostí k investicím do nemovitostí je v dnešní době mnoho. Investor může například své prostředky zhodnotit koupí a následným pronájmem nemovitosti. S tím je ovšem spojeno velké množství nákladů a relativně nižší míra výnosu, což dokládají i statistiky. Ty také ukazují, že v průměru je nemovitost pronajatá v kuse jen deset až dvanáct měsíců, což zvyšuje náročnost takové investice na investora.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 390 Kč zdarma

Investor ale může zvolit i jinou cestu – stabilnější a dlouhodobější investice do nemovitosti zprostředkovaně přes investiční fond. Právě tento způsob investice nabízí klientům i společnost BH Securities. Ta založila v roce 2016 fond kvalifikovaných investorů „German Real Estate Fund“, který se orientuje na komerční nemovitosti. V průběhu roku 2017 byly do fondu získány prostředky od investorů a vybrána první investiční příležitost. Začátkem letošního roku se do něj navíc podařilo za atraktivních podmínek získat první velkou kancelářskou budovu, Oregon House v Praze – Zličíně.

Celkový objem transakce byl 27 milionů eur. Z toho 9,5 milionů představovala investice samotného fondu a 17,5 milionů eur bylo poskytnuto jako dlouhodobé financování bankou. „Právě spolufinancování transakce bankou je za současných podmínek velice výhodné. Díky nízkým úrokovým sazbám, tak dosáhneme vyšších výnosů pro klienty, kteří s námi investují. Výnosnost se tak může pohybovat až okolo 10 %,“ říká Pavel Borovička, člen správní rady fondu. Celá transakce je zajímavá i tím, že byla zrealizována za nevídaně krátkou dobu deseti týdnů. V tomto čase se podařilo nejen dojednat spolufinancování bankou, ale také provést všechny potřebné kontroly, ať už účetní, technické, nebo právní.

Očekávaný příjem z transakce je přitom pro každý rok minimálně ve výši dvou milionů eur. Stabilnímu výnosu pomáhá i to, že kancelářské prostory se standardně pronajímají na dobu 5 let. V tomto konkrétním případě jsou nájemci významné zahraniční i české společnosti. Jednou z nich je například Sportisimo, jehož kancelářské prostory realizované společností CAPEXUS jsou dokonce nominovány na Best FIT-OUT CIJ Awards. Díky dlouhodobým pronájmům a většímu počtu nájemců je tak i diverzifikováno riziko. To opět přidává na atraktivnosti pro investory, kterých je v současnosti v tomto fondu přibližně sto. Primárně se jedná o fyzické osoby, ale svůj zájem začínají čím dál více projevovat i institucionální investoři.

„Díky menšímu počtu investorů máme jedinečnou možnost s klienty navázat co nejbližší vztah a zakládáme si na co nejosobnějším přístupu. V tomto roce máme například v plánu uspořádat po uzavření účetních výkazů malou konferenci pro investory z našich fondů kvalifikovaných investorů, abychom jim mohli, co nejlépe vysvětlit výkonnost našich fondů a jejich investiční možnosti,“ říká Pavel Borovička. Dále dodává, že fond stále hledá nové příležitosti na trhu nemovitostí a má v letošním roce v plánu rozšířit své portfolio o další tři až čtyři komerční nemovitosti. Ty v současné době vybírají na území Česka, Slovenska a Německa.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

2 čínské internetové akcie, které z vás mohou udělat boháče

Rostoucí pokrytí internetu na území Číny bude velkým katalyzátorem pro Baidu a NetEase

Článek

Více než jen duchovní kratochvíle: Jak investovat do umění?

Jak je možné spojit estetický zážitek se zhodnocením financí

Článek

Kam kráčí Apple? IT gigant rozvažuje budoucí investice

Padne "Jablko" daleko od stromu?

Článek

Jaké jsou dopady zpětných odkupů akcií na portfolio investora?

Když je nejlepším způsobem využití vlastního kapitálů stažení vlastních akcií z trhu

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Může Cardano do budoucna nahradit Bitcoin a Ethereum?

Kryptoměna budoucnosti je postavena na bloku třetí generace

Článek

Souboj titánů: Ohrozí americko-čínská celní šarvátka světový obchod? - 2. díl

Clo za clo, žaloba za žalobu

Článek
Další články z rubriky Investování