x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Revoluce v kryptoměnách: Arizona plánuje umožnit platby daní bitcoinem

Pokrok nezastavíme

13.02.2018 / Jan Železný
Bitcoin i další kryptoměny se v minulém roce dostaly do hledáčku mnohých světových vlád a regulačních úřadů. Výsledkem byla globální snaha odvětví v lepším případě regulovat, v horším doslova potlačit. Existují však i místa, kde úřady aplikují mnohem srdečnější přístup. Jedním z nich je možná poněkud překvapivě americký stát Arizona, kde se tamní zákonodárci rozhodli nejenom kryptoměny fakticky zlegalizovat, ale co více, umožnit jejich držitelům platit s nimi daně či jiné závazky vůči státu.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Přiznejme si otevřeně, že veřejný sektor je (stejně jako každou technologickou novinku) neměl nikdy příliš v lásce. Řeč je samozřejmě o kryptoměnách, převážně reprezentovaných bitcoinem. Navzdory tomu však zprávy o ryze negativním přístupu k nim zprvu přicházely především od autoritářských režimů typu pevninské Číny či Egypta. Ne snad že by skutky tamních dosti nesmlouvavých regulačních úřadů nebyly podstatně, nicméně vzhledem k charakteru těchto zemí se nejednalo o překvapivé zprávy. Na konci minulého roku však do povědomí veřejnosti vešel tvrdý zásah policie a daňové správy v Jižní Koreji, tedy jedné z mála uznávaných liberálních demokracií v Asii. Ten přitom tamní trh uvrhl do krize a zahájil vlnu diskusí o budoucnosti kryptoměn a především bezpečnosti jejich užívání. Základní otázka stála, jakým způsobem je vyvést z šedé zóny práva a přitom nepopřít esenciální myšlenku, jež stála u jejich zrodu – tedy svobodu a decentralizaci.

Pokrokoví senátoři

Naprosto specifický přístup se rozhodli zvolit v Arizoně v jednom z padesáti států federace známé jako Spojené státy americké. Tuto převážně vyprahlou krajinu si většina čtenářů pravděpodobně spojí s věhlasným přírodním úkazem Grand Canyon či filmovými westerny. Jenže právě v této zemi, které v rámci Unie patří k těm hůře příjmovým, se nedávno zrodil poměrně revoluční nápad, jak naložit s kryptoměnami. V lednu totiž malá skupinka tamních senátorů předložena návrh zákona, který by umožnil občanům hradit daně a další poplatky vůči centrálním orgánům ve Phoenixu v bitcoinech či jiných kryptoměnách (samozřejmě vedle tradičního dolaru). Vcelku překvapivě byl ještě daný měsíc záměr schválen rozpočtovým výborem tamního senátu v poměru hlasů 4:3 a následně začátkem prosince i na plenárním zasedání této horní komory. Plných 16 senátorů se vyjádřilo pro, 13 bylo proti a jeden nehlasoval. Přestože dané opatření ještě čeká dlouhá legislativní cesta, již tento krok vzbudil ve světové komunitě nadšení. Jedná se totiž o revoluční myšlenku, jejíž kořeny je vcelku těžké vysledovat. Předkladatelé totiž hovoří pouze obecně o snaze vytvořit z Arizony moderní finanční hub, přičemž doufají, že tento krok pomůže pozvednout tamní trochu klopýtající ekonomiku. Nakolik se jedná o reálnou představu, ovšem zůstává velkou neznámou.

Arizonská ruleta

A jak by celá věc měla fungovat? Odpověď je trochu složitější a možná mnohé fanoušky bitcoinu zklame. Nová pravidla totiž nezačnou platit dříve než v roce 2020 a to pouze v ideálním případě. Problém spočívá především v obavách státních orgánů z ohromné volatility, která kryptoměny zatím provází. Tradiční dolar je v porovnání s nimi nesrovnatelně stabilním platidlem, což je argument, který i předkladatelé uznávají. Součástí je proto i pokyn pro finanční správu, aby zajistila plán technického řešení, které by úřadům umožnilo nejdéle do 24 hodin od obdržení platby kryptoměny směnit za dolary. Toto opatřením mělo zamezit devalvaci hodnoty a zamezit tak možnému propadu státních příjmů. Nicméně dle řady kritiků se i tak jedná o přílišně rizikový krok, neboť cena bitcoinu i jemu podobných se někdy dosti radikálně proměňuje v řádu hodin. Celý systém by navíc vznikal zcela na zelené louce, neboť prakticky nemá obdoby. Doposud se totiž k podobné myšlence přihlásil pouze Isle of Man, jenž je ovšem díky svému charakteru v globálním finančním systému spíše těžko uchopitelnou raritou. V neposlední řadě zůstává rovněž nejasné, jak se k celé věci budou stavět federální autority Washingtonu. Arizonský záměr zapsat se do historie tak zatím zůstává velkou neznámou, která však může posloužit jako zajímavý příklad dalším zemím.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Jak je možné se zabezpečit na důchod, bez ohledu na státní politiku?

Nákup a držení dividendových akcií je během na dlouhou trať

Článek

Nemovitosti jako výnosná a stabilní investice

Proč je lepší investovat do nemovitostního fondu?

Článek

Souboj titánů: Ohrozí americko-čínská celní šarvátka světový obchod? - 1. díl

Kdo s koho ve světovém obchodě

Článek

Víte, které akcie z vás udělají boháče?

Pozor byste si měli dát především na tyto 3

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Akcie odsouzené k neúspěchu - co takhle Tesla a Snapchat?

V době krize mohou být růstové akcie obzvláště zranitelné

Článek

Z bitcoinu se stane digitální obdoba zlata, říká Pavel Niedoba

O svoje postřehy se s námi podělil majitel bitcoinové směnárny

Článek
Další články z rubriky Investování