x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Akcie odsouzené k neúspěchu - co takhle Tesla a Snapchat?

V době krize mohou být růstové akcie obzvláště zranitelné

08.02.2018 / Patrik Kudláček
Index S&P 500 vzrostl za poslední dva roky o pozoruhodnou hodnotu – 45 procent, ale po silném lednu se akciové trhy v USA během dvou dnů propadly o 7 procent, ačkoliv následoval opětovný růst, nemůžeme vyloučit, že nám potenciální krize klepe na dveře – černé labutě se však předpovídat nedají.

Zdá se, že prudké zisky vyvolaly v některých investorech až závratě, nicméně před několika dny na Světovém ekonomickém fóru generální ředitel Allianz Oliver Bäte prohlásil, že je naprosto jistý příchod korekce trhů, čemuž přitakával i hlavní strategický analytik Goldman Sachs Peter Oppenheimer. Nassim Taleb by s nimi pravděpodobně polemizoval v otázce, co je možné a není předpovědět, které akcie ale mohou být pro investory největším rizikem, na to odpovědět lze.

P/E ratio (poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii) obvykle považované za nejlepší způsob, jak stanovit ocenění trhu je u indexu S&P 500 momentálně 26,3, což je nejvyšší hodnota od poslední ekonomické krize, přičemž historický průměr je 15,7.

V úvodu jsem se snažil naznačit, že předpovídání korekcí případně krizí je čirou spekulací. Co je ale jisté, že až k něčemu takovému dojde, nejvíce budou zasaženy růstové akcie. Níže naleznete dvě akcie, které jsou vysoko ceněny na základě optimistických očekávání z budoucích zisků. Jejich cena odráží řadu pozitivních budoucích trendů, jako zlepšení prodeje, inovace, spuštění nových produktů nebo příhodnou ekonomickou situaci, nic z toho však nutně nastat nemusí.

1. Snap Inc.

Možná si budete myslet že akcie rodiče sociální aplikace Snapchat jsou dnes dobrou investiční příležitosti. Od loňského IPO ztratily už více než polovinu své hodnoty, to ovšem neznamená, že už tyto cenné papíry nalezly své dno. Snap se dá charakterizovat jako nepříliš ziskový start-up s nejasným obchodním modelem, který musí o reklamní dolary bojovat s technologickými titány jako jsou Facebook nebo Alphabet.

Je pravidlem že se jeho akcie po ohlášení hospodářských výsledků propadají dvojciferným tempem. Poslední půlrok se pohybují spíše do strany – věří snad akcionáři v lepší zítřky? Růst příjmů byl v posledním čtvrtletí stále silný (62 procent), nicméně čistá ztráta společnosti se za poslední rok více než ztrojnásobila na 443 milionů dolarů. Zároveň zpomaluje růst počtu uživatelů, který se vlivem silicí konkurence v podobě Instagram stories zastavil na počtu 178 milionů.

Přesto zůstávají akcie Snap Inc. ceněny jako kdyby společnosti pokračovala v silném růstu a přinášela smysluplnou ziskovost. Tržní kapitalizace společnosti je nyní 16 miliard dolarů a P/E ratio se pohybuje okolo hodnoty 19.

Vývoj ceny akcií se nápadně podoba příběhu Twitteru, který chtěl také svoji uživatelskou základnu přetavit ve vysoké reklamní zisky – po svém IPO ztratily akcie sociální sítě více než čtyři pětiny hodnoty. Dá se očekávat, že hrubé příjmy budou dále pokračovat ve svém růstu, směr pohybu akcií však může být možný pouze jedním směrem.

Ironií osudu vzrostla hodnota společnosti během psaní těchto řádků v průběhu včerejšího dne o 47 procent (P/E ratio = 29,7), což by se ale dalo vyložit i tak, že nyní je nereálné pozitivní očekávání investorů ještě vyšší.

akcie Snap Inc. – poslední rok

2. Tesla Inc.

Teslu netřeba představovat. Hodnota automobilky raketově vzrostla po úspěšných prodejích Modelu S a Modelu X. Později také vyvolala nadšení z podporování využívání obnovitelných zdrojů energie, stejně jako budováním Gigafaktrory a převzetím kontroly nad SolarCity.

Vzhledem k tomu že momentální tržní kapitalizace je vyšší než u Fordu a téměř se rovná General Motors, ale s mnohem nižšími příjmy a téměř žádnými zisky, je jasné že akcie jsou oceněny především na základě pozitivního očekávání. Nyní se zdá, že bude muset Tesla prokázat, že je více než jenom výrobcem automobilů, aby přinesla akcionářům skutečně očekávanou hodnotu – akcie konkurentů z automobilového průmyslu mají obecně nízké ocenění.

Tesla se v současné době, jak řekl sám Elon Musk, vaří v produkčním pekle. Snaží se splnit výrobní cíle modelu 3, který je prvním vozem určeným pro masový trh. Většinou se však objevují zprávy, že společnost nedokáže držet ani plán na plnění předběžných objednávek.

Začátkem ledna společnost uvedla, že produkce dosáhla na konci prosince úrovně tisíc aut týdně, původně se však očekávala produkce 5× vyšší. I když výroba stále zaostává, poptávka po vozech Tesla odpovídá síle značky, jak ji vybudoval neustále omílaný marketingový mág Elon Musk.

Akcie Tesly do poloviny loňského roku rostly, než ztratily důvěru části investorů, nicméně zotavení akcií ukazuje, že se investoři k Tesle vracejí. Společnost investuje jak do Gigafactory, tak do superrychlé nabíjecí sítě, zároveň se snaží o urychlení produkce Modelu 3. V dnešní době se tedy její akcie mohou zdát bezpečněji než v minulosti. Hodnota společnosti už není závislá pouze na geniálním marketingu a know-how, ale i hmotném bohatství.

akcie Tesla – poslední rok

Obě dvě společnosti by se mohly dostat při budoucích otřesech na trzích do problémů, nicméně Tesla se zdá přeci jenom bezpečnějším útočištěm pro potenciální investory. U Tesly je zřejmé, že její produkty mají vysokou přidanou hodnotu. Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet situace okolo produkčních plánů.

Na druhé straně Snap pouze zůstává závislý na milosrdenství inzerentů, podcenění ze strany konkurentů a nespolehlivé uživatelské základně, která se nechová příliš loajálně.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peněžní déšť dopadá na Wall Street: Jak využít Trumpovu daňovou reformu

Amerika opět láká investory

Článek

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Odvaha jít vlastní cestou

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 2. díl

Konkrétní kroky, jak postupovat

Článek

Buffettovi velcí vítězové prvního čtvrtletí

Akcie Warrena Buffetta - 3 nejvýkonnější za první kvartál letošního roku

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek
Další články z rubriky Investování