Hledáte dobrou investici? A co takhle konopí?

Připravte se, přichází konopná horečka

Australská vláda uvedla, že se plánuje stát čtvrtou zemí na světě, která legalizuje vývoz marihuany určené k lékařským účelům. Tento krok představuje snahu o získaní významného podílu na celosvětovém trhu, jehož budoucí velikost je odhadována na 56 miliard dolarů.

Pěstování konopí je v Austrálii stále poměrně málo rozšířené, neboť je v zemi jeho rekreační využití nelegální. Vláda doufá, že povolení pěstování pro lékařské účely, které bylo legalizované v loňském roce a nynější souhlas s vývozem kontroverzní plodiny, okamžitě zvýší jeho produkci.

Náš cíl je jasný: „Chceme vytvořit zemědělcům a producentům konopí, co nejlepší podmínky, tak abychom se stali světovým číslem jedna ve vývozu lékařského konopí,“ řekl v Melbourne novinářům Greg Hunt, australský ministr zdravotnictví. Jeho výrok se ihned pozitivně odrazil na růstu ceny akcií více než tuctu australských společností, které se orientují na produkci konopí.

Cenné papíry společnosti Cann Group končily v den výroku o 35 % výše než ráno, AusCann vzrostla téměř o 54 % a BOD Australia zaznamenala nárůst 39 %. Pro všechny tyto společnosti to byly zároveň hodnoty rekordní. „Dnešní růst akcií, je dalším potvrzením, že odvětví se stává seriózní oblastí investování, kterou neřídí skupina hippies. Jen je třeba klást důraz na správný výběr společnosti,“ tak zhodnotil momentální situaci John Athanasiou, ředitel Red Leaf Securities – největšího australského brokera.

Peter Crock, generální ředitel společnosti Cann Group, která právě pěstuje konopí pro léčebné a výzkumné účely uvedl, že pěstování lékařské marihuany bylo brzděno nízkou lokální poptávkou australských pacientů. „Přestože základna pacientů v Austrálii roste, tak stále není příliš významná. Možnosti exportu nám dovolují do značné míry rozšířit možnosti produkce,“ uvedl v rozhovoru ředitel.

Součástí australské legislativy je samozřejmě požadavek, aby pěstitelé primárně pokryli poptávku domácích pacientů před tím, než vyhradí zbytek sklizně na export. Navzdory rostoucí poptávce byl legalizován vývoz konopí kromě Austrálie už pouze v Uruguayi, Kanadě a Nizozemsku, pátým do party je Izrael, jenž se chystá připojit v horizontu několika měsíců. Návrh australské vlády musí ještě projít federálním parlamentem, který ho bude probírat na únorovém zasedaní, nicméně největší opoziční australská strana se nechala slyšet, že návrh podpoří.

Fungující léčebná metoda

K rostoucímu exportu marihuany a obchodu s ní vůbec pomáhá přijmutí faktu, že má skutečné objektivní léčebné účinky. Medikamenty z ní vyrobené napomáhají při léčbě chronických bolestí, zmírňuje dopady roztroušené sklerózy a také potlačují nepříznivé vedlejší účinky léčby rakoviny. Léčba proto byla legalizována v mnoha státech na celém světě včetně 29 států Spojených států amerických.

Austrálie nezveřejňuje přesná data o produkci konopí v zemi, ale hrubé odhady univerzity v Sydney odhadují velikost odvětví na 78 milionů dolarů, což v porovnání například s Kanadou, kde se velikost trhu odhaduje na 3,2 miliardy dolarů, představuje pouhý zlomek.

Americká poradenská společnost Grand View Research odhaduje, že by se mohl trh s konopnými léčebnými látkami do osmi let rozrůst na 56 miliard dolarů, přičemž v dnešní době nedosahuje ani pětinové hodnoty.

Jedničkou v pěstování lékařského konopí je momentálně Severní Amerika. Zde se už objevily také první burzovní produkty, které sledují globální cenu konopí.

Akcie severoamerických společností, které konopí produkují se dají celkem běžně koupit. Novinkou z dubna loňského roku je potom marihuanové ETF (Exchange traded funds), které kopíruje cenu celého koše marihuanových akcií. Vzhledem k dnešním možnostem obchodovaní, prostředním internetu, není příliš složité investovat svoje prostředky právě například do zmíněného fondu a participovat tak na očekávaném růstu.

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam