x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Hledáte dobrou investici? A co takhle konopí?

Připravte se, přichází konopná horečka

11.01.2018 / Patrik Kudláček
Australská vláda uvedla, že se plánuje stát čtvrtou zemí na světě, která legalizuje vývoz marihuany určené k lékařským účelům. Tento krok představuje snahu o získaní významného podílu na celosvětovém trhu, jehož budoucí velikost je odhadována na 56 miliard dolarů.

Pěstování konopí je v Austrálii stále poměrně málo rozšířené, neboť je v zemi jeho rekreační využití nelegální. Vláda doufá, že povolení pěstování pro lékařské účely, které bylo legalizované v loňském roce a nynější souhlas s vývozem kontroverzní plodiny, okamžitě zvýší jeho produkci.

Náš cíl je jasný: „Chceme vytvořit zemědělcům a producentům konopí, co nejlepší podmínky, tak abychom se stali světovým číslem jedna ve vývozu lékařského konopí,“ řekl v Melbourne novinářům Greg Hunt, australský ministr zdravotnictví. Jeho výrok se ihned pozitivně odrazil na růstu ceny akcií více než tuctu australských společností, které se orientují na produkci konopí.

Cenné papíry společnosti Cann Group končily v den výroku o 35 % výše než ráno, AusCann vzrostla téměř o 54 % a BOD Australia zaznamenala nárůst 39 %. Pro všechny tyto společnosti to byly zároveň hodnoty rekordní. „Dnešní růst akcií, je dalším potvrzením, že odvětví se stává seriózní oblastí investování, kterou neřídí skupina hippies. Jen je třeba klást důraz na správný výběr společnosti,“ tak zhodnotil momentální situaci John Athanasiou, ředitel Red Leaf Securities – největšího australského brokera.

Peter Crock, generální ředitel společnosti Cann Group, která právě pěstuje konopí pro léčebné a výzkumné účely uvedl, že pěstování lékařské marihuany bylo brzděno nízkou lokální poptávkou australských pacientů. „Přestože základna pacientů v Austrálii roste, tak stále není příliš významná. Možnosti exportu nám dovolují do značné míry rozšířit možnosti produkce,“ uvedl v rozhovoru ředitel.

Součástí australské legislativy je samozřejmě požadavek, aby pěstitelé primárně pokryli poptávku domácích pacientů před tím, než vyhradí zbytek sklizně na export. Navzdory rostoucí poptávce byl legalizován vývoz konopí kromě Austrálie už pouze v Uruguayi, Kanadě a Nizozemsku, pátým do party je Izrael, jenž se chystá připojit v horizontu několika měsíců. Návrh australské vlády musí ještě projít federálním parlamentem, který ho bude probírat na únorovém zasedaní, nicméně největší opoziční australská strana se nechala slyšet, že návrh podpoří.

Fungující léčebná metoda

K rostoucímu exportu marihuany a obchodu s ní vůbec pomáhá přijmutí faktu, že má skutečné objektivní léčebné účinky. Medikamenty z ní vyrobené napomáhají při léčbě chronických bolestí, zmírňuje dopady roztroušené sklerózy a také potlačují nepříznivé vedlejší účinky léčby rakoviny. Léčba proto byla legalizována v mnoha státech na celém světě včetně 29 států Spojených států amerických.

Austrálie nezveřejňuje přesná data o produkci konopí v zemi, ale hrubé odhady univerzity v Sydney odhadují velikost odvětví na 78 milionů dolarů, což v porovnání například s Kanadou, kde se velikost trhu odhaduje na 3,2 miliardy dolarů, představuje pouhý zlomek.

Americká poradenská společnost Grand View Research odhaduje, že by se mohl trh s konopnými léčebnými látkami do osmi let rozrůst na 56 miliard dolarů, přičemž v dnešní době nedosahuje ani pětinové hodnoty.

Jedničkou v pěstování lékařského konopí je momentálně Severní Amerika. Zde se už objevily také první burzovní produkty, které sledují globální cenu konopí.

Akcie severoamerických společností, které konopí produkují se dají celkem běžně koupit. Novinkou z dubna loňského roku je potom marihuanové ETF (Exchange traded funds), které kopíruje cenu celého koše marihuanových akcií. Vzhledem k dnešním možnostem obchodovaní, prostředním internetu, není příliš složité investovat svoje prostředky právě například do zmíněného fondu a participovat tak na očekávaném růstu.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peněžní déšť dopadá na Wall Street: Jak využít Trumpovu daňovou reformu

Amerika opět láká investory

Článek

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Odvaha jít vlastní cestou

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 2. díl

Konkrétní kroky, jak postupovat

Článek

Buffettovi velcí vítězové prvního čtvrtletí

Akcie Warrena Buffetta - 3 nejvýkonnější za první kvartál letošního roku

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek
Další články z rubriky Investování