x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Zlato rozhodně neřeklo poslední slovo, proč ho zařadit v letošním roce do svého portfolia?

Letošní rok se pro zlato tváří jako zlomový

09.01.2018 / Patrik Kudláček
V konkurenci raketově rostoucího bitcoinu i dalších kryptoměn a dvouciferného růstu akcií, napříč globálními trhy, možná začínají investoři zapomínat na tento vzácný kov. Zde vám přinášíme 7 důvodů, proč není radno zapomínat na staré dobré zlato.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 390 Kč zdarma

Za velký příběh roku 2017, který zaznamenala většina investorů, můžeme považovat značný růst ceny akcií ve všech oblastech, finančním sektorem počínaje a farmaceutickým konče. K zisku investorům stačilo držet akcie téměř jakéhokoliv druhu pouze za předpokladu, že byli schopni odolat krátkodobým poklesům jejich ceny.

Index S&P 500, který jak už název napovídá, měří vývoj 500 amerických akcií vybraných týmem analytiků společnosti Standard & Poor zaznamenal za loňský rok růst 20 %. Zaznamenali jsme však i indexy si vedly ještě lépe, jako příklad lze uvést index FXI, který sdružuje akcie 25 největších čínských firem, kde byl zaregistrován masivní růst přesahující 37 %. Za zmínku stojí i pražská burza, která v loňském roce také zaznamenala růst a to velice slušných 17 %.

Pokud nejste příznivci akcií a stihli jste se nechat včas strhnout vlnou populárního investování do kryptoměn, pak jste nemohli zaplakat nad výdělkem. Hodnota bitcoinu, nejznámější a nejpopulárnější digitální měny, vzrostla v roce 2017 více než 15× a zbylé digitální měny na tom nebyly o mnoho hůře.

Uprostřed těchto žní možná někteří investoři zapomněli na konzervativnější zlato, nicméně letošní rok se zdá být ideální pro zvážení této investice a zde je několik důvodů, proč by se měl tento uchovatel hodnoty opět stát „bezpečným přístavem“ pro vaše peníze:

Silná celosvětová poptávka

Celosvětová poptávka po zlatě roste, a to především na asijských trzích, které by se tak mohly stát slušným výtahem pro růst ceny této komodity. Konkrétně v Indii vzrostl loni dovoz zlata o neuvěřitelných 67 %, přičemž tento trh je druhým největším na světě, hned za Čínou. Pokud jde zmíněnou „říši středu“, tam došlo k růstu poptávky oproti předchozímu roku o 40 %.

Nízká produkce

Loňský rok spadá ve statistikách těžby zlata mezi velmi podprůměrné. Celosvětově bylo vytěženo nejméně zlata od finanční krize v roce 2009. Produkce byla ovlivněna více faktory, jednak bylo globálně podepsáno méně kontraktů na těžbu, v druhé řadě zasáhla těžbu v řadě zemí regulatorní opatření, která těžbu omezila. Jmenovitě se restrikce týkaly významných producentů zlata, jako jsou Indonésie a Jihoafrická republika. Tyto faktory však opět měly pozitivně působit na vývoj ceny směrem, který bude všem investujícím sympatický.

Zřetelný support

Z technického hlediska už dlouho zlato nevypadalo tak dobře. Zmíněný vzácný kov se za poslední 3 roky několikrát dotkl hranice 1350 dolaru za unci. Po posledním testu této hladiny v září loňského roku osciluje mezi hodnotami 1250 až 1300 dolarů. Dosud jsme se nedočkali výrazného pohybu nad tuto hranici, a právě ta je oním zmiňovaným supportem, od kterého může cena výrazně růst.

Krátkodobá hybnost

Cena zlata za posledních šest měsíců vzrostla zhruba o 6 %, což stále pokulhává za 11 % růstem indexu S&P 500 ve stejném období, ale v prosinci už index začal stagnovat, zatímco zlato si připsalo 5% posílení.

Změna aktiv

Mnoho investorů pohybujících se v loňském roce na akciových trzích je po skvělém roce 2017 stále optimistických, nicméně vlivem daňové reformy ve spojených státech se jich mnoho bude snažit jádro svého portfolia přesouvat jiným směrem a začátek roku je pro ně ideálním časem.

Slabý dolar

Protože jsou komodity oceňovány v amerických dolarech, je pro českého obchodníka výhodné, když je nakupuje v době, kdy je dolar slabý. Trendem poslední doby je právě oslabující dolar, který se propadl na tříměsíční minimum a jenom v loňském roce zaznamenal ztrátu o velikosti 10 %. Oslabený dolar představuje další podpůrný mechanismus pro očekávané zhodnocení investice.

„Konkurence“ kryptoměn

Na závěr je třeba dodat, že bláznění po virtuálních měnách také snížilo poptávku po investičním zlatě, i přesto však došlo v poslední době k zajímavému posílení ceny tohoto drahého kovu. To ukazuje, že zlato dokáže být odolné i vůči těmto „módním trendům“ a stále si dokáže držet pozornost řady investorů. Zlato je z nějakého důvodu stále tím „bezpečným přístavem“ a žádné momentální šílenství nedokáže jeho postavení změnit.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 1/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Investice do umění vyžadují znalosti i vkus, říká Alexandra Špoková

Umění může posloužit i jako cenné rodinné dědictví

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

MontyRich INVEST SUMMIT speakers: Martin Skalický

Ředitel nemovitostního fondu EDULIOS skupiny Cimex

Článek

Solární monstra v Anhui: Čína spouští masivní investice do obnovitelných zdrojů energie

Nejzelenější ze zelených

Článek
Další články z rubriky Investování