x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Zlato rozhodně neřeklo poslední slovo, proč ho zařadit v letošním roce do svého portfolia?

Letošní rok se pro zlato tváří jako zlomový

09.01.2018 / Patrik Kudláček
V konkurenci raketově rostoucího bitcoinu i dalších kryptoměn a dvouciferného růstu akcií, napříč globálními trhy, možná začínají investoři zapomínat na tento vzácný kov. Zde vám přinášíme 7 důvodů, proč není radno zapomínat na staré dobré zlato.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 890 Kč zdarma

Za velký příběh roku 2017, který zaznamenala většina investorů, můžeme považovat značný růst ceny akcií ve všech oblastech, finančním sektorem počínaje a farmaceutickým konče. K zisku investorům stačilo držet akcie téměř jakéhokoliv druhu pouze za předpokladu, že byli schopni odolat krátkodobým poklesům jejich ceny.

Index S&P 500, který jak už název napovídá, měří vývoj 500 amerických akcií vybraných týmem analytiků společnosti Standard & Poor zaznamenal za loňský rok růst 20 %. Zaznamenali jsme však i indexy si vedly ještě lépe, jako příklad lze uvést index FXI, který sdružuje akcie 25 největších čínských firem, kde byl zaregistrován masivní růst přesahující 37 %. Za zmínku stojí i pražská burza, která v loňském roce také zaznamenala růst a to velice slušných 17 %.

Pokud nejste příznivci akcií a stihli jste se nechat včas strhnout vlnou populárního investování do kryptoměn, pak jste nemohli zaplakat nad výdělkem. Hodnota bitcoinu, nejznámější a nejpopulárnější digitální měny, vzrostla v roce 2017 více než 15× a zbylé digitální měny na tom nebyly o mnoho hůře.

Uprostřed těchto žní možná někteří investoři zapomněli na konzervativnější zlato, nicméně letošní rok se zdá být ideální pro zvážení této investice a zde je několik důvodů, proč by se měl tento uchovatel hodnoty opět stát „bezpečným přístavem“ pro vaše peníze:

Silná celosvětová poptávka

Celosvětová poptávka po zlatě roste, a to především na asijských trzích, které by se tak mohly stát slušným výtahem pro růst ceny této komodity. Konkrétně v Indii vzrostl loni dovoz zlata o neuvěřitelných 67 %, přičemž tento trh je druhým největším na světě, hned za Čínou. Pokud jde zmíněnou „říši středu“, tam došlo k růstu poptávky oproti předchozímu roku o 40 %.

Nízká produkce

Loňský rok spadá ve statistikách těžby zlata mezi velmi podprůměrné. Celosvětově bylo vytěženo nejméně zlata od finanční krize v roce 2009. Produkce byla ovlivněna více faktory, jednak bylo globálně podepsáno méně kontraktů na těžbu, v druhé řadě zasáhla těžbu v řadě zemí regulatorní opatření, která těžbu omezila. Jmenovitě se restrikce týkaly významných producentů zlata, jako jsou Indonésie a Jihoafrická republika. Tyto faktory však opět měly pozitivně působit na vývoj ceny směrem, který bude všem investujícím sympatický.

Zřetelný support

Z technického hlediska už dlouho zlato nevypadalo tak dobře. Zmíněný vzácný kov se za poslední 3 roky několikrát dotkl hranice 1350 dolaru za unci. Po posledním testu této hladiny v září loňského roku osciluje mezi hodnotami 1250 až 1300 dolarů. Dosud jsme se nedočkali výrazného pohybu nad tuto hranici, a právě ta je oním zmiňovaným supportem, od kterého může cena výrazně růst.

Krátkodobá hybnost

Cena zlata za posledních šest měsíců vzrostla zhruba o 6 %, což stále pokulhává za 11 % růstem indexu S&P 500 ve stejném období, ale v prosinci už index začal stagnovat, zatímco zlato si připsalo 5% posílení.

Změna aktiv

Mnoho investorů pohybujících se v loňském roce na akciových trzích je po skvělém roce 2017 stále optimistických, nicméně vlivem daňové reformy ve spojených státech se jich mnoho bude snažit jádro svého portfolia přesouvat jiným směrem a začátek roku je pro ně ideálním časem.

Slabý dolar

Protože jsou komodity oceňovány v amerických dolarech, je pro českého obchodníka výhodné, když je nakupuje v době, kdy je dolar slabý. Trendem poslední doby je právě oslabující dolar, který se propadl na tříměsíční minimum a jenom v loňském roce zaznamenal ztrátu o velikosti 10 %. Oslabený dolar představuje další podpůrný mechanismus pro očekávané zhodnocení investice.

„Konkurence“ kryptoměn

Na závěr je třeba dodat, že bláznění po virtuálních měnách také snížilo poptávku po investičním zlatě, i přesto však došlo v poslední době k zajímavému posílení ceny tohoto drahého kovu. To ukazuje, že zlato dokáže být odolné i vůči těmto „módním trendům“ a stále si dokáže držet pozornost řady investorů. Zlato je z nějakého důvodu stále tím „bezpečným přístavem“ a žádné momentální šílenství nedokáže jeho postavení změnit.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Ripple z něj udělal „nejbohatšího muže planety“: Kdo je Chris Larsen?

Kryptoměny vládnou světu

Článek

Hledáte dobrou investici? A co takhle konopí?

Připravte se, přichází konopná horečka

Článek

Potřebují bohatí lidé investičního poradce?

Aneb ne každý je jako Forrest Gump

Článek

Komentář odborníka: Proč se bojíme investovat?

Protože jsme líní o investicích přemýšlet a hledat ty dobré!

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Nižší daně, vyšší sazby: Co dalšího nadělí Amerika investorům v novém roce?

Investiční výhled největšího světového trhu

Článek

Očima expertů: Do jakých kryptoměn investovat právě teď? (díl 3.)

Může Bitcoin sloužit jako důchodové připojištění?

Článek
Další články z rubriky Investování