Zlato rozhodně neřeklo poslední slovo, proč ho zařadit v letošním roce do svého portfolia?

Letošní rok se pro zlato tváří jako zlomový

V konkurenci raketově rostoucího bitcoinu i dalších kryptoměn a dvouciferného růstu akcií, napříč globálními trhy, možná začínají investoři zapomínat na tento vzácný kov. Zde vám přinášíme 7 důvodů, proč není radno zapomínat na staré dobré zlato.

Za velký příběh roku 2017, který zaznamenala většina investorů, můžeme považovat značný růst ceny akcií ve všech oblastech, finančním sektorem počínaje a farmaceutickým konče. K zisku investorům stačilo držet akcie téměř jakéhokoliv druhu pouze za předpokladu, že byli schopni odolat krátkodobým poklesům jejich ceny.

Index S&P 500, který jak už název napovídá, měří vývoj 500 amerických akcií vybraných týmem analytiků společnosti Standard & Poor zaznamenal za loňský rok růst 20 %. Zaznamenali jsme však i indexy si vedly ještě lépe, jako příklad lze uvést index FXI, který sdružuje akcie 25 největších čínských firem, kde byl zaregistrován masivní růst přesahující 37 %. Za zmínku stojí i pražská burza, která v loňském roce také zaznamenala růst a to velice slušných 17 %.

Pokud nejste příznivci akcií a stihli jste se nechat včas strhnout vlnou populárního investování do kryptoměn, pak jste nemohli zaplakat nad výdělkem. Hodnota bitcoinu, nejznámější a nejpopulárnější digitální měny, vzrostla v roce 2017 více než 15× a zbylé digitální měny na tom nebyly o mnoho hůře.

Uprostřed těchto žní možná někteří investoři zapomněli na konzervativnější zlato, nicméně letošní rok se zdá být ideální pro zvážení této investice a zde je několik důvodů, proč by se měl tento uchovatel hodnoty opět stát „bezpečným přístavem“ pro vaše peníze:

Silná celosvětová poptávka

Celosvětová poptávka po zlatě roste, a to především na asijských trzích, které by se tak mohly stát slušným výtahem pro růst ceny této komodity. Konkrétně v Indii vzrostl loni dovoz zlata o neuvěřitelných 67 %, přičemž tento trh je druhým největším na světě, hned za Čínou. Pokud jde zmíněnou „říši středu“, tam došlo k růstu poptávky oproti předchozímu roku o 40 %.

Nízká produkce

Loňský rok spadá ve statistikách těžby zlata mezi velmi podprůměrné. Celosvětově bylo vytěženo nejméně zlata od finanční krize v roce 2009. Produkce byla ovlivněna více faktory, jednak bylo globálně podepsáno méně kontraktů na těžbu, v druhé řadě zasáhla těžbu v řadě zemí regulatorní opatření, která těžbu omezila. Jmenovitě se restrikce týkaly významných producentů zlata, jako jsou Indonésie a Jihoafrická republika. Tyto faktory však opět měly pozitivně působit na vývoj ceny směrem, který bude všem investujícím sympatický.

Zřetelný support

Z technického hlediska už dlouho zlato nevypadalo tak dobře. Zmíněný vzácný kov se za poslední 3 roky několikrát dotkl hranice 1350 dolaru za unci. Po posledním testu této hladiny v září loňského roku osciluje mezi hodnotami 1250 až 1300 dolarů. Dosud jsme se nedočkali výrazného pohybu nad tuto hranici, a právě ta je oním zmiňovaným supportem, od kterého může cena výrazně růst.

Krátkodobá hybnost

Cena zlata za posledních šest měsíců vzrostla zhruba o 6 %, což stále pokulhává za 11 % růstem indexu S&P 500 ve stejném období, ale v prosinci už index začal stagnovat, zatímco zlato si připsalo 5% posílení.

Změna aktiv

Mnoho investorů pohybujících se v loňském roce na akciových trzích je po skvělém roce 2017 stále optimistických, nicméně vlivem daňové reformy ve spojených státech se jich mnoho bude snažit jádro svého portfolia přesouvat jiným směrem a začátek roku je pro ně ideálním časem.

Slabý dolar

Protože jsou komodity oceňovány v amerických dolarech, je pro českého obchodníka výhodné, když je nakupuje v době, kdy je dolar slabý. Trendem poslední doby je právě oslabující dolar, který se propadl na tříměsíční minimum a jenom v loňském roce zaznamenal ztrátu o velikosti 10 %. Oslabený dolar představuje další podpůrný mechanismus pro očekávané zhodnocení investice.

„Konkurence“ kryptoměn

Na závěr je třeba dodat, že bláznění po virtuálních měnách také snížilo poptávku po investičním zlatě, i přesto však došlo v poslední době k zajímavému posílení ceny tohoto drahého kovu. To ukazuje, že zlato dokáže být odolné i vůči těmto „módním trendům“ a stále si dokáže držet pozornost řady investorů. Zlato je z nějakého důvodu stále tím „bezpečným přístavem“ a žádné momentální šílenství nedokáže jeho postavení změnit.

Podobné články

Jak se stát úspěšným investorem? Učte se od těch nejlepších
Investování

Jak se stát úspěšným investorem? Učte se od těch nejlepších

Patrik Kudláček - 14.07.2018

O životě a investičních úspěších Warrena Buffetta, Benjamina Grahama, Petera Lynche nebo Johna Bogla byly popsány stohy papíru. Nezměrné množství…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Jak prodává nemovitosti Warren Buffett? S osmdesátinásobným zhodnocením!
Investování

Jak prodává nemovitosti Warren Buffett? S osmdesátinásobným zhodnocením!

Milan Charvát - 09.07.2018

Pokud jste si mysleli, že Warren Buffett má pouze onen malý skromný domeček v Omaze v Nebrasce, kde zároveň žije, budete překvapeni. Tenhle americký…

Tajemství úspěchu Apple? Agresivní investování do své budoucnosti
Investování

Tajemství úspěchu Apple? Agresivní investování do své budoucnosti

Patrik Kudláček - 04.07.2018

Nesmírně úspěšná technologická společnost generuje za čtvrtletí více příjmů a zisku než většina její konkurence za celý rok. Úspěch plyne z faktu, že…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Dávám souhlas se zpracováním mé adresy (ochranou osobních údajů)
Neodesíláme žádny spam