Zlato rozhodně neřeklo poslední slovo, proč ho zařadit v letošním roce do svého portfolia?

Letošní rok se pro zlato tváří jako zlomový

V konkurenci raketově rostoucího bitcoinu i dalších kryptoměn a dvouciferného růstu akcií, napříč globálními trhy, možná začínají investoři zapomínat na tento vzácný kov. Zde vám přinášíme 7 důvodů, proč není radno zapomínat na staré dobré zlato.

Za velký příběh roku 2017, který zaznamenala většina investorů, můžeme považovat značný růst ceny akcií ve všech oblastech, finančním sektorem počínaje a farmaceutickým konče. K zisku investorům stačilo držet akcie téměř jakéhokoliv druhu pouze za předpokladu, že byli schopni odolat krátkodobým poklesům jejich ceny.

Index S&P 500, který jak už název napovídá, měří vývoj 500 amerických akcií vybraných týmem analytiků společnosti Standard & Poor zaznamenal za loňský rok růst 20 %. Zaznamenali jsme však i indexy si vedly ještě lépe, jako příklad lze uvést index FXI, který sdružuje akcie 25 největších čínských firem, kde byl zaregistrován masivní růst přesahující 37 %. Za zmínku stojí i pražská burza, která v loňském roce také zaznamenala růst a to velice slušných 17 %.

Pokud nejste příznivci akcií a stihli jste se nechat včas strhnout vlnou populárního investování do kryptoměn, pak jste nemohli zaplakat nad výdělkem. Hodnota bitcoinu, nejznámější a nejpopulárnější digitální měny, vzrostla v roce 2017 více než 15× a zbylé digitální měny na tom nebyly o mnoho hůře.

Uprostřed těchto žní možná někteří investoři zapomněli na konzervativnější zlato, nicméně letošní rok se zdá být ideální pro zvážení této investice a zde je několik důvodů, proč by se měl tento uchovatel hodnoty opět stát „bezpečným přístavem“ pro vaše peníze:

Silná celosvětová poptávka

Celosvětová poptávka po zlatě roste, a to především na asijských trzích, které by se tak mohly stát slušným výtahem pro růst ceny této komodity. Konkrétně v Indii vzrostl loni dovoz zlata o neuvěřitelných 67 %, přičemž tento trh je druhým největším na světě, hned za Čínou. Pokud jde zmíněnou „říši středu“, tam došlo k růstu poptávky oproti předchozímu roku o 40 %.

Nízká produkce

Loňský rok spadá ve statistikách těžby zlata mezi velmi podprůměrné. Celosvětově bylo vytěženo nejméně zlata od finanční krize v roce 2009. Produkce byla ovlivněna více faktory, jednak bylo globálně podepsáno méně kontraktů na těžbu, v druhé řadě zasáhla těžbu v řadě zemí regulatorní opatření, která těžbu omezila. Jmenovitě se restrikce týkaly významných producentů zlata, jako jsou Indonésie a Jihoafrická republika. Tyto faktory však opět měly pozitivně působit na vývoj ceny směrem, který bude všem investujícím sympatický.

Zřetelný support

Z technického hlediska už dlouho zlato nevypadalo tak dobře. Zmíněný vzácný kov se za poslední 3 roky několikrát dotkl hranice 1350 dolaru za unci. Po posledním testu této hladiny v září loňského roku osciluje mezi hodnotami 1250 až 1300 dolarů. Dosud jsme se nedočkali výrazného pohybu nad tuto hranici, a právě ta je oním zmiňovaným supportem, od kterého může cena výrazně růst.

Krátkodobá hybnost

Cena zlata za posledních šest měsíců vzrostla zhruba o 6 %, což stále pokulhává za 11 % růstem indexu S&P 500 ve stejném období, ale v prosinci už index začal stagnovat, zatímco zlato si připsalo 5% posílení.

Změna aktiv

Mnoho investorů pohybujících se v loňském roce na akciových trzích je po skvělém roce 2017 stále optimistických, nicméně vlivem daňové reformy ve spojených státech se jich mnoho bude snažit jádro svého portfolia přesouvat jiným směrem a začátek roku je pro ně ideálním časem.

Slabý dolar

Protože jsou komodity oceňovány v amerických dolarech, je pro českého obchodníka výhodné, když je nakupuje v době, kdy je dolar slabý. Trendem poslední doby je právě oslabující dolar, který se propadl na tříměsíční minimum a jenom v loňském roce zaznamenal ztrátu o velikosti 10 %. Oslabený dolar představuje další podpůrný mechanismus pro očekávané zhodnocení investice.

„Konkurence“ kryptoměn

Na závěr je třeba dodat, že bláznění po virtuálních měnách také snížilo poptávku po investičním zlatě, i přesto však došlo v poslední době k zajímavému posílení ceny tohoto drahého kovu. To ukazuje, že zlato dokáže být odolné i vůči těmto „módním trendům“ a stále si dokáže držet pozornost řady investorů. Zlato je z nějakého důvodu stále tím „bezpečným přístavem“ a žádné momentální šílenství nedokáže jeho postavení změnit.

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam