x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Nižší daně, vyšší sazby: Co dalšího nadělí Amerika investorům v novém roce?

Investiční výhled největšího světového trhu

02.01.2018 / Jan Železný
Ani poslední předvánoční týden nečekal investory sledující Spojené státy klid. Právě naopak! V plánu totiž nebylo nic menšího než schvalování pravděpodobně nejvýznamnějších daňových změn od doby Reganova reformního zákona z roku 1986. Hlavním lákadlem mělo být snížení korporátní daně ze závratných 35 na přijatelnějších 21 %. Změnu by americké firmy přitom mohly pocítit již v tomto roce. Internet proto neustále plní odhady dopadů těchto opatření na finanční trhy.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 390 Kč zdarma

Vánoční svátky spolu s oslavou příchodu nového roku mají onu magickou schopnost ukolébat nejednoho pracovitého investora a odlákat jeho pozornost pryč od vývoje na finančních trzích směrem k daleko idyličtějšímu světu rozbalování dárků a setkávání se s dávno zapomenutými přáteli. Letos však konec roku ve Spojených státech nabídl vskutku zajímavou podívanou. Hlavním bodem programu v Kongresu totiž bylo schvalování kontroverzního návrhu daňové reformy. Ta přitom měla být naprosto stěžejní součástí programu domácí hospodářské obnovy nového prezidenta Donalda Trumpa stejně jako zkouškou toho, zdali se tento bývalý realitní magnát dokáže popasovat s věčně rozhádanými zákonodárci a „vnutit“ jim tak svoji vůli. Přestože totiž Republikáni drží v obou komorách většinu, ne všichni se s prezidentovou ekonomickou vizí bez výhrad ztotožňovali. A není divu! Hrálo se zde totiž dle mínění expertů o jednu z nejzásadnějších změn amerického daňového systému od konce druhé světové války. Srovnávat ji bylo možné snad jen s reformami prezidentů Johnsona a Regana z 60., respektive 80. let.

Přestože seznam navrhovaných opatření byl poměrně rozsáhlý, pozornost médií, podnikatelů i investorů mířila především k razantnímu snížení korporátní daně. Ta dosud činila 35 % a představovala tak jednu z nejvyšších mezi zeměmi OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development). Republikány z obou komor schválený dokument nakonec přišel s jejím osekáním na 21 %, což je o procento více než požadoval Trump. Nutno ovšem podotknout, že ještě před rokem a čtvrt byl tento slib tehdy prezidentského kandidáta Trumpa považován za naprosto nereálný a s jeho naplněním nekalkulovaly ani velké americké korporace, jimž by měl především pomoci. Nyní je však již reformní legislativa schválena a čeká se na realizaci, která by dle mínění zastánců měla nebývale usnadnit život americkým podnikům a dát jim k dispozici daleko více peněz na rozvoj a investice do nových výrobních kapacit.

FED a predikce světlých zítřků

Přestože shoda nad dopady reformy mezi politiky i novináři nepanuje, minimálně jedna z nejsilnějších institucí amerického hospodářského systému se vůči ní zdá být relativně pozitivně naladěna. FED totiž v půli prosince po zasedání FOMC (Federal Open Markets Committee) ústy své dosluhující předsedkyně Janet Yellen oznámil navýšení úrokových sazeb o 0,25 %. Jedná se přitom již o třetí posun směrem vzhůru v tomto roce, který lze ústy hlavy centrální banky vysvětlit nejenom listopadovou nezaměstnaností na úrovni 4,1 % (nejnižší od roku 2001), ale především dobrými výsledky americké ekonomiky, která si v posledních kvartálech pravidelně připisovala kolem 3 %. Ostatně pokračování tohoto trendu FED predikuje i do následujících dvou let, když hovoří 2,5 % ročně. Jako hlavní důvod je přitom skloňována plánovaná daňová reforma. Jaký však bude její dopad na finanční trhy? Přetaví se předpokládané dobré výsledky hospodaření i do dalšího vzedmutí cenných papírů nejenom v Americe ale i globálně? Zde mezi analytiky komerčních bankovních domů a brokerských společností rozhodně nepanuje shoda.

Skrz růžové brýle se na další vývoj dívá například Keith Parker, hlavní stratég UBS, jež se pro média nechal slyšet, že se investoři se díky schválení reformy mohou těšit na další ziskově velice tučný rok. Dle jeho mínění totiž dopad nižších daní dosud nebyl v cenách akcií plně reflektován (konkrétně hovoří o cca 35 – 45 %) a hlavní pozitivní vlna teprve přijde. U indexu S&P 500 tak například uvádí cíl 3300 bodů, přičemž jej neznepokojuje ani fakt, že tento od srpna zaznamenal více než 8% nepřetržitý růst a většina titulů se nachází na historických maximech. Sám přitom rovněž argumentuje historií, když dokládá, že již zmíněné reformy z let 1964 a 1986 vždy vedly k výraznému vzrůstu hlavních indexů. Podobně situaci vidí i další analytici, když zmiňují, že hlavní motory těchto výsledků v podobě dobrých firemních výsledků, globálního rozvoje hospodářství a očekávání pozitivních daňových změn nadále zůstávají.

Ne každé zlato třpytívá se

Navzdory výše zmíněnému optimismu však nadále existuje silná skupina analytiků a investorů, která tento pozitivní výhled nesdílí. Ti totiž tvrdí, že akcie rostou již příliš dlouho a jejich další pobyt na maximech je více než nepravděpodobný. Ostatně S&P 500 si od počátku roku připsal úctyhodných 20 %, přičemž v posledních měsících lze vysledovat enormní zájem i velice drobných investorů o vstup na trh. Právě tento masivní nový příliv kapitálu (loni dle Bank of America až 264 miliard USD) totiž dle „škarohlídů“ označuje manickou fázi trhu plnou nerealistických očekávání, která vždy předchází silným propadům. Jaký tedy pro investory bude rok 2018, zůstává ve hvězdách.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 1/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Investice do umění vyžadují znalosti i vkus, říká Alexandra Špoková

Umění může posloužit i jako cenné rodinné dědictví

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

MontyRich INVEST SUMMIT speakers: Martin Skalický

Ředitel nemovitostního fondu EDULIOS skupiny Cimex

Článek

Solární monstra v Anhui: Čína spouští masivní investice do obnovitelných zdrojů energie

Nejzelenější ze zelených

Článek
Další články z rubriky Investování