x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

10 rad pro nováčky v investičním světě

Aneb jak začít s investováním

03.11.2017 / Ellen Fischerová
Investovat bychom měli, protože chceme zhodnotit naše volné finanční prostředky; to se děje za cenu přistoupení na určité riziko a za cenu ztráty likvidity volných prostředků. Připravili jsme pro vás deset rad, které vám mohou být v počátcích užitečné.

1. Začněte investovat on-line skrze svou banku

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak začít investovat, je investování přes internet. K investování po internetu nabádají své klienty banky, u kterých k první investici stačí být vlastníkem účtu a prokázat svou totožnost. FioBanka nabízí i ukázková portffolia, o dění na burze informuje.

2. Investujte do akcií nezničitelných firem

Další radou je investovat do akcií korporátních firem, které není možné jen tak zničit. V České republice je ukázkovým příkladem takovéto firmy ČEZ, celosvětově pak například Apple. U velkých firem nehrozí, že o své peníze přijdeme druhý den po investování, snad ani druhý rok, firmy mají své jméno, jsou dlouho na trhu a ve svém odvětví patří ke špičce.

3. Vyzkoušejte aplikace, které s investicemi pomáhají

Nedávno jste si mohli přečíst článek o aplikacích, které usnadňují začátky investování. Patří mezi ně například FundLift či Ferratum, ve Spojených Státech je populární Stash, zajímavou alternativou pak může být třeba i Zonky. Proč nezkusit komfortně investovat z vašeho smartphonu?

4. Stanovte si své cíle

Je velmi důležité vědět, čeho chceme pomocí investování dosáhnout. Prvním krokem k určení našeho cíle je sestavení rozvahy, ze které budou patrné naše budoucí závazky, z jejich velikosti a časové struktury vyplynou naše finanční cíle, které musejí být splnitelné. Musíme stát nohama pevně na zemi a mít realistickou představu o výnosnosti našich investic.

Přečtěte si také
Stash & Co. aneb kde zhodnotit i 5 dolarů?

5. Zvolte investiční strategii

Při rozhodování je třeba vzít v potaz různé strategie, které lze uplatnit při investování. V každé z nich je jiné riziko a jiný očekávaný výnos. Musíme tedy předem vědět, jak moc chceme riskovat. Více o investičních strategiích si můžete přečíst zde.

6. Raďte se s kvalifikovaným investičním poradcem

Radit se o investování je určitě nutné, důležité však je poslouchat správnou osobu. Názory vašich přátel, rodiny a rádoby expertů jsou určitě mnohdy zajímavé, ale rozhodně vám nemohou pomoci ve splnění vytyčených investičních cílů. Proto se nebojte vyhledat kvalifikovaného investičního poradce, který ví, o čem mluví a svým odborným názorem vám může pomoci vaše peníze zhodnotit.

7. Investujte do nemovitostí

Pokud nejste příznivci burzy, investujte do nemovitostí, což je jedna z možností, jak investovat dlouhodobě či trvale. Menší byt k pronajmutí v žádané lokalitě je zajímavým a poměrně málo rizikovým způsobem, jak rozmnožit své peníze.

8. Buďte netradiční

Pokud máte k dispozici více finančních prostředků a k nim i dostatek odvahy, nebojte se netradičního investování do nemovitostí. Zajímavým nápadem je houseboat na Vltavě či zámek uprostřed Vysočiny. Více si můžete přečíst v našem tištěném magazínu.

9. Investujte do lidí

Pokud investujete do startupů, je potřeba vnímat je komplexně. Kromě toho, jaký je před vámi projekt, je také důležité, kdo na něm pracuje. To potvrzuje investorka Dana Bérová slovy: „Úplně nejdůležitější jsou lidé, kteří za projektem stojí, zkušení američtí investoři říkají, že se investuje především do lidí, klíčový je tým či zakladatel, který projekt přináší.“

10. Buďte otevřeni investicím do zahraničí

Mnoho lidí se obává investic mimo naši zemi, snad z neznalosti či strachu expandovat za hranice. Úspěšní investoři však často investují i mimo naši republiku. Buďte proto otevřeni novým příležitostem v zahraničí, třeba se vám vyplatí.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 1/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Investice do umění vyžadují znalosti i vkus, říká Alexandra Špoková

Umění může posloužit i jako cenné rodinné dědictví

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

MontyRich INVEST SUMMIT speakers: Martin Skalický

Ředitel nemovitostního fondu EDULIOS skupiny Cimex

Článek

Solární monstra v Anhui: Čína spouští masivní investice do obnovitelných zdrojů energie

Nejzelenější ze zelených

Článek
Další články z rubriky Investování