x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

„Bitcoin je jen pračka špinavých peněz“ a další pádné argumenty, proč půjde brzy ke dnu

Trochu jiný pohled na aktuální mánii. Co se stane 16. listopadu?

04.11.2017 / Martin Muller
Pokud v posledních týdnech sledujete vývojový graf bitcoinu, asi jste propotili už nejedno triko. Ti z vás, kteří do ní investovali, nejspíš vzrušením. Ti, co jí předpovídali brzký pád, nejspíš hrůzou z prošvihnuté příležitosti. Možná to ale všechno nakonec nebude tak růžové, jak by se mohlo zdát.

Je to tak. Prvního listopadu jsme se probudili do reality, kdy se jeden bitcoin prodával za 6500 $. O den později to bylo o 500 $ víc. A jaký je meziroční růst?

1000 %

Skutečně. Přesně před rokem se bitcoin obchodoval za necelých 700 $. Přesto se najdou takoví, kteří mu i přes dosavadní vývoj nevěří. A mají pro to pádné argumenty.

Vzpomínáte na Enron?

Saúdský princ Alwaleed bin Talal – miliardář a úspěšný investor – přirovnává bitcoin ke společnosti Enron, kdysi vlajkové lodi amerického průmyslu, která šla po sérii šokujících odhalení v roce 2001 prudce ke dnu.

Enron byl svého času také považován za sázku na jistotu, firma sbírala jedno ocenění za druhým a její hospodářské výsledky byly vynikající.

„Prostě to nedává smysl,“ tvrdí princ Alwaleed, „Bitcoin není regulovaný, není pod kontrolou, pod dohledem žádné centrální banky. Myslím, že to jednoho prostě zkrachuje. Je to jako Enron přes kopírák,“ dodává.

Bohatý princ vlastní společnost Kingdom Holding, masivní konglomerát, jehož investice zahrnují Citigroup, Apple nebo Twitter.

Bitcoin ale mezitím stále roste a proráží jednu hranici za druhou. Dovedl se otřepat i z dramatického rozštěpení v srpnu na dvě separátní měny.

Zájmy bohatých šejků

Ne všichni ale s princovým stanoviskem souhlasí. A poukazují na jeho možné skryté motivace.

„Pravidelné poklesy a pády bitcoinu čekáme, je to všechno velmi spekulativní,“ vysvětluje CEO Ritholtz Wealth Management Josh Brown. „Z každého takového pádu se ale může měna snadno vyhrabat.“

Brown dále poukazuje na to, že Alwaleed je ke kryptoměně kritický kvůli svým vazbám na autoritářské saúdské vůdce. Hlavní devízou bitcoinu je totiž její globální existence mimo vládní kontrolu.

Obchodovat s bitcoinem je v Saúdské Arábii povoleno, ale saúdská centrální banka před transakcemi varovala s tím, že měna bez vládní regulace není důvěryhodná.

Bitcoin je pračka špinavých peněz

Pravdou je, že masivní růst kryptoměny tlačí kupředu hrstka bohatých investorů, velká část z nich je z Japonska. Podle údajů z konce října to může být kolem 60 %. Otázkou je, jak by vývoj vypadal bez japonské mánie. A co se stane, pokud ta z nějakého důvodu náhle opadne.

Co je ale důležitější – bitcoinu nevěří ani největší správce aktiv na světě, společnosti Blackrock. Její CEO Larry Fink označil měnu za „index praní špinavých peněz“ kvůli podezřením, že slouží především k nelegálnímu byznysu na internetu.

„Bitcoin ukazuje, jak velká je tady poptávka po praní špinavých peněz,“ říká otevřeně. „Nic jiného za tím není.“ Ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon zašel zkraje října ještě dál, když označil bitcoinové investory za hlupáky.

„Pokud jste dost hloupí na to, abyste do bitcoinu investovali, zaplatíte za to vysokou cenu,“ prohlásil na konferenci Institutu pro mezinárodní finance.

Po chvíli se tak rozohnil, že zabrousil i do svého soukromí: „Nedávno jsem bitcoin prohlásil za podvod. Hned nato mi moje dcera poslal e-mail s tím, že vlastní dva bitcoiny. Moje doposud inteligentní dcera,“ řekl Dimon a dál se o bitcoinu nehodlal bavit.

Realita vypadá jinak

Amazon nyní vlastní čtyři domény, které se vztahují ke kryptoměnám: „amazonethere­um.com“, „amazoncrypto­currency.com“, „amazoncrypto­currencies.com“ a „amazonbitcoin­.com“.

Společnost tvrdí, že si jen chrání vlastní obchodní jméno a domény si registrovala preventivně. Pokud ale čtete mezi řádky, asi tušíte, že to nebude jediný důvod.

Amazon se možná připravuje na budoucnost, ve které se bude běžně platit kryptoměnami, nechce ale jejich růst přehnaně podporovat.

Když se minulý měsíc na veřejnosti objevila zvěst, že se Amazon možná chystá přijímat bitcoiny, vystřelila hodnoty měny okamžitě vzhůru.

Mezi studenty jsou kryptoměny stále populárnější a na bohatých univerzitách v USA i jinde ve světě by se dalo obchodování s nimi označit za nový trend. Kdo chce být cool, musí platit bitcoiny.

Na bitcoin už sází i hedgeové fondy a obchodníci z Wall Street. Jak tvrdí CEO obchodní firmy DV Chain Garrett See: „Volatilita je u akcií a klasických měn na historických minimech – až na kryptoměny. Je tedy jasné, že zájem o ně stoupá.“

Máme se bát 16. listopadu?

Pokud se o kryptoměny zajímáte, asi je vám známý výraz SegWit2×. Jde o zásadní modifikaci bitcoinu, po které naroste v datových blocích, které měna používá, datový prostor z 1 MB na 2 MB.

Kromě toho jde i o změnu softwaru, což mnoho lidí znervózňuje. Každá technická úprava s sebou nese riziko, že se takto decentralizovaný a volatilní systém zhroutí.

Nikdo navíc netuší, jestli se komunita vývojářů a těžařů na novém softwaru shodne a začne ho opravdu jednotně používat. Kromě varianty „unifikace“ tak může nastat varianta „rozštěpení“, kdy část uživatelů zůstane na starém systému.

Někteří vývojáři už se nechali slyšet, že SegWit2× není dobrý nápad. Podporují je i provozovatelé jednotlivých uzlů („Node operators“), kterým po zvýšení objemu dat v blocích narostou náklady na jejich skladování.

Obě skupiny varují, že SegWit2× dá příliš moci do rukou těžařům a firmám, napojeným na bitcoin. Nový systém podle nich přináší centralizaci, která podkope základní premisu decentralizované a svobodné měny.

Nikdo dnes netuší, jak se jednotlivé skupiny zachovají. Po 16. listopadu může nastat dramatický propad, ale i nevídaný růst hodnoty bitcoinu. Nebo se taky nemusí stát vůbec nic.

Pokud si chcete dokázat, že máte odvahu, teď je ten pravý čas do bitcoinu investovat.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Peněžní déšť dopadá na Wall Street: Jak využít Trumpovu daňovou reformu

Amerika opět láká investory

Článek

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Odvaha jít vlastní cestou

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 2. díl

Konkrétní kroky, jak postupovat

Článek

Buffettovi velcí vítězové prvního čtvrtletí

Akcie Warrena Buffetta - 3 nejvýkonnější za první kvartál letošního roku

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek
Další články z rubriky Investování