x
Zapomenuté heslo
Největší česko-slovenská byznysová platforma pro podnikatelé a investory
+420 272 650 781 support@montyrich.cz
Členství

Milionové know-how aneb Těžbou kryptoměn k finanční nezávislosti?

Staňte se těžařem

31.10.2017 / Zdravko Krstanov
Kryptoměny jsou fenoménem dneška. Dostávají se i do mainstreamových médií a některými obchodníky začínají být přijímány jako “standardní” platidlo. Největší příležitost však zdaleka nespočívá v tom, že si vsadíte na další růst ceny Bitcoinu, což potvrzuje i Antonín Capoušek, autor kurzu Těžení kryptoměn.

O Bitcoinu se právě nyní nejvíce mluví. K čemu jsou ale zprávy o jeho ceně těm, kteří nevlastní ani 0,005 mince? Měli by snad nyní, když je tato kryptoměna na historických maximech, vzít své úspory a koupit Bitcoiny s nadějí, že do půl roku jejich cena přesáhne 10 000 dolarů za minci?

Bitcoin? Ne, děkuji

„Určitě bych se v současnou chvíli nesoustředil na to, abych nakoupil co nejvíce Bitcoinů. Existují mnohem konzervativnější způsoby investování do kryptoměn… a navíc vám mohou vydělat i více peněz,“ říká Antonín Capoušek, bývalý technický ředitel Mladé fronty a autor kurzu Těžení kryptoměn.

„Bitcoin je s přehledem nejrozšířenější a nejdražší kryptoměnou. Těm, kteří jej včas nakoupili, dokázal vydělat hromadu peněz. Dnes se však jeho nákupem dostáváte do stádia čiré spekulace.“

Příklad: Před týdnem dosahoval Bitcoin hranice 6000 dolarů. O tři dny později stál zhruba 5300 dolarů a dnes je zpět na šestitisícové hranici. „Pokud by nezkušený investor nakoupil před týdnem a viděl jak cena o více jak desetinu klesá, možná by z pozice raději vystoupil. A tam přesně vzniká riziko – volatilita je obrovská a na fundament se nelze spoléhat,“ vysvětluje Capoušek, který se svým projektem Těžení kryptoměn vydal tak trochu proti proudu, protože se Bitcoinu vůbec nevěnuje.

Příležitost je v těžbě

Svou pozornost obrátil zhruba před rokem k alternativním kryptoměnám. Nejvíce ho zaujalo Monero, které také začal těžit. „Pro menšího investora, který nemá desítky jako spíše stovky milionů korun na těžící zařízení, je těžba Bitcoinu předem prohraný boj. Monero je na tom přesně obráceně.“

K tomu, aby se vám těžba Monera vyplatila, stačí vstupní investice ve výši 20 – 25 tisíc korun. „Za tyto peníze si koupite rig (jeden počítač těžící kryptoměny, pozn.red.), který vám bude při dnešních kurzech generovat zhruba 2000 korun měsíčně. To je naprosto fantastická návratnost investice,“ pochvaluje si Capoušek.

Míru rizika pak významně snižuje fakt, že jako těžař neinvestujete do kryptoměn, ale do hardwaru. A po něm je obrovská poptávka. K těžbě se totiž využívají grafické karty, které jsou naprosto elementární součástí každého hráčského PC.

„I když bych si představil ten nejhorší scénář a propad ceny Monera, vždy mohu svůj hardware prodat s minimální ztrátou. Další věcí je, že si mince můžete měnit na koruny nebo na eura klidně každý den, což slouží jako taková pojistka proti špatným dnům… i když já jsem osobně přesvědčen, že vrchol ceny Monera jsme zatím vůbec neviděli.“

Bez znalostí to nejde

Nic však není tak snadné a celá těžba Monera vyžaduje obrovské množství know-how. „Představa, že si koupím rig, přečtu jeden článek a vydělávám je zcestná. Stojí za tím spousta práce, testování, optimalizace a nemalá dávka studia. Než jsem začal vydělávat, ztratil jsem spoustu peněz,“ vzpomíná Capoušek.

Sám všechny tyto znalosti a zkušenosti zabalil do návodného video kurzu, který udělá těžaře kryptoměn i z naprostého začátečníka. „Přátelé a známí se mě pořád ptali, jak to vlastně dělám často si chodili pro radu. Řekl jsem si, že takových lidí mohou být stovky, a proto jsem kurz vytvořil. Snad se mi tak trochu uvolní ruce,“ vtipkuje s úsměvem a dodává, že on sám by za takové informace v době, kdy začínal, dal cokoli.

Pokračování tématu naleznete v listopadovém vydání tištěného MontyRich!

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 2/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Zvažujete investici do podílových fondů? Zásadní otázky, které je třeba si položit - 1. díl

Jsou pro vás vůbec vhodné?

Článek

Jak mohou fúze a akvizice ovlivnit společnost – část 1/2

Slučování a skupování společností v sobě skrývá celou řadu úskalí

Článek

Investice do umění vyžadují znalosti i vkus, říká Alexandra Špoková

Umění může posloužit i jako cenné rodinné dědictví

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

MontyRich INVEST SUMMIT speakers: Martin Skalický

Ředitel nemovitostního fondu EDULIOS skupiny Cimex

Článek

Solární monstra v Anhui: Čína spouští masivní investice do obnovitelných zdrojů energie

Nejzelenější ze zelených

Článek
Další články z rubriky Investování