x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

3 aktuální hrozby pro akciové trhy. Na co se připravit a jak předejít ztrátám?

Štěstí přeje těm, co neusnou na vavřínech

12.10.2017 / Martin Muller
Aktuální stav trhů zdánlivě přeje investicím všeho druhu. Indexy i ceny akcií rostou, ekonomika Evropy a USA šlape jako dobře promazaný stroj, zleva zprava zní zprávy o minimální nezaměstnanosti. Zdá se, že můžeme ulehnout na vavříny a spokojeně zavřít oči.

Získejte přístup k exkluzivnímu byznysovému obsahu

MontyRich předplatné

+ kniha v hodnotě 390 Kč zdarma

Nebo ne?

Šéf ekonomického oddělení Allianz Modamed El-Eiran to tak růžově nevidí. Před pár dny vyjmenoval v pořadu televizní stanice CNBC Squawk Box několik potenciálních ekonomických hrozeb, které jsou reálnější, než si myslíme. A které mohou zamávat i s vašimi investicemi.

Dva rakeťáci

Aby bylo jasno, El-Eiran si nemyslí, že jsme na dohled velkého tržního kolapsu USA (a v návaznosti na něm pak celé Evropy). „Vykolejit trh by mohl jen nějaký opravdu velký šok nebo jejich série. Současný trh se nedá jen tak lehce narušit,“ řekl pro CNBC.

Několik hrozeb ale reálných je, například současná válka slov mezi USA a Severní Koreou, respektive mezi jejich lídry Donaldem Trumpem a Kom Čong-unem. El-Eiran má obavy, že „Severní Korea neudělá jen něco zbrklého, ale přímo hloupého – a Spojené státy na to podobným způsobem zareagují.“

Zpráva pro vaše investiční portfolio: Pokud USA vyhlásí Severní Koreji válku, před útěkem do protiatomového krytu radši prodejte akcie.

Zdánlivý klid centrálních bank

Mnohem méně viditelná, ale o to nebezpečnější je podle něj zdánlivá jistota, kterou v investorech vzbuzují centrální banky po celém světě.

„Lidé mají falešný pocit bezpečí,“ varuje s tím, že centrální banky se dlouhodobě snaží vyvolávat dojem, že investorům budou za každých okolností krýt záda. Jednoduše řečeno, když půjde nějaká velká firma (např. banka) ke dnu, centrální banka ji podrží a investoři nepřijdou o peníze.

To ale podle El-Eirana vede k nezdravému sebevědomí investorů, kteří na sebe berou rizika, kterým by se za normálních okolností vyhnuli. Doporučuje proto bedlivě sledovat kroky centrálních bank Evropy, Japonska, Číny a USA (resp. Federálního rezervního systému).

Ekonomické zdraví světa

Jak jsme psali v úvodním odstavci, světová ekonomika se zdá být na koni. El-Eiran ale hrozí: „Sliby o synchronizovaném ekonomickém růstu celého západu se zatím nedaří uspokojivě naplnit a rozhodně neposkytují silný základ pro současné ceny akcií.“

Jinými slovy: kolektivně jsme zapomněli na ekonomickou krizi. Děláme, jako by se rok 2008 nikdy nestal a ženeme ceny příliš vysoko. Opatrnost jsme ztratili příliš brzy. Alespoň podle El-Eirana.

„Jsme tam, kde jsme, jen díky obřím finančním injekcím od světových bank a zpětným nákupům akcií velkými společnostmi,“ dodává. Otázkou podle něj zůstává, zda to bude stačit pro vytvoření solidního ekonomického základu, který by podložil v současnosti boomující trhy.

„Jsme v půli dlouhé cesty, na jejímž konci nás čeká odměna,“ končí optimisticky svou předpověď. „Otázkou ale je, kam míříme.“

Starý známý brexit

Ekonomickému šéfovi Allianz přizvukuje i nedávný průzkum britského Aegonu. Ten sice přinesl zprávu, že 48 % analytiků věří v další růst trhů, zmínil ale i některé hrozby, které mohou ekonomický rozvoj přidusit.

Tou první překvapivě není brexit, ale volatilita trhu. Můžeme ale s klidným srdcem říci, že to byl právě brexit, který se stabilitou trhů v Evropě pořádně zamával. Jako by nebylo dost nové studené války s Ruskem a migrační krize. Do hořícího ohně nejistoty nalili britští voliči kýbl benzínu.

Z dlouhodobých hrozeb zmiňuje studie stárnutí britské populace, což je problém celé Evropy, který může v příštích letech zcela proměnit trh, ekonomiku i celý společenský systém. Následky tohoto trendu nedovede dnes nikdo uspokojivě předvídat.

Odpovědí na nejistoty je podle autorů studie finanční gramotnost a vytváření krizových rezerv. Což je fakt, na který nepotřebujete studii ani finančního poradce. Tuhle radu (jinak formulovanou) jste určitě aspoň jednou v životě slyšeli od svých rodičů nebo prarodičů.

Steve Cameron z Aegonu to shrnuje následovně: „Silný růst akciového trhu po brexitu vyústil ve vzrušující období plné finančních výnosů. Je povzbudivé, že mnoho finančních poradců očekává, že tento trend bude pokračovat. Nicméně je třeba myslet na to, že v politické a hospodářské rovině vůbec netušíme, co nás v dohledné době čeká.“

Zdá se tedy, že žijeme v nejisté době. Položte si ale otázku – existuje vůbec něco jako jistá doba?

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

2 čínské internetové akcie, které z vás mohou udělat boháče

Rostoucí pokrytí internetu na území Číny bude velkým katalyzátorem pro Baidu a NetEase

Článek

Více než jen duchovní kratochvíle: Jak investovat do umění?

Jak je možné spojit estetický zážitek se zhodnocením financí

Článek

Kam kráčí Apple? IT gigant rozvažuje budoucí investice

Padne "Jablko" daleko od stromu?

Článek

Jaké jsou dopady zpětných odkupů akcií na portfolio investora?

Když je nejlepším způsobem využití vlastního kapitálů stažení vlastních akcií z trhu

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 390 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Může Cardano do budoucna nahradit Bitcoin a Ethereum?

Kryptoměna budoucnosti je postavena na bloku třetí generace

Článek

Souboj titánů: Ohrozí americko-čínská celní šarvátka světový obchod? - 2. díl

Clo za clo, žaloba za žalobu

Článek
Další články z rubriky Investování