Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč? (díl 3.)

Potenciál malých společnosti a střední Evropy se začíná probouzet

Investovat spíše do menších, nebo větších společností? Jak poznat, jestli zrovna tenhle start-up bude nový Facebook, nebo skončí na smetišti dějin? A proč je právě teď doba na investice do akcií středoevropských firem? O tom všem a mnohém dalším je 3. díl našeho investičního seriálu.

Jaroslav Kropáček, investiční specialista České spořitelny

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Poradit klientům aktuálně tu nejvýhodnější investici úplně dobře nejde, protože pro každého člověka to může být něco jiného. Hlavní zásadou je tedy poznat a identifikovat sám sebe. A je nutné si správně nastavit očekávání.

Najít, či vybalancovat správný poměr mezi ochotou podstupovat tržní rizika kolísání hodnoty mých peněz a očekávaným zhodnocením. Prostě není výnosu bez tržního rizika a já bych si měl správně uvědomit, co jsem pro dosažení výnosu ochoten podstupovat.

Důležitou roli pak také hraje doba, po kterou chci peníze zhodnocovat, ne snad proto, že bych peníze neměl téměř okamžitě dostupné, ale proto, že pokud budu chtít peníze zlikvidnit dříve než odpovídá dané investiční strategii, může být aktuální tržní hodnota mé investice pod jejich původní investovanou hodnotou, a já bych mohl realizovat ztrátu.

Řekněme ale, že se jedná o zkušeného investora, jehož cílem je dosáhnout co možná nejvyššího zhodnocení, a je proto ochoten podstoupit odpovídající tržní rizika. Pro takového investora bude určitě zajímavá akciová investice. Pro zkušeného a znalého investora bude tedy přiměřená pro dosažení jeho cílů, ať již pro pravidelnou, či jednorázovou investici.

Investice do firem, které budou psát budoucnost

Konkrétně by pro něho mohl být zajímavý akciový fond STOCK SMALL CAPS , který přináší unikátní investiční příležitosti s nadstandardním potenciálem zhodnocení. Jeho prostřednictvím mohou klienti investovat do společností, které naši budoucnost budou teprve psát.

Jedná se především o méně známé menší firmy na vyspělých trzích západní Evropy a severní Ameriky, jejichž potenciál růstu není ještě plně zahrnutý v jejich ocenění, a dávají tak prostor pro atraktivní nadvýnos. Portfolio manažer aktivně vyhledává a vybírá na trhu jednotlivé společnosti s dlouhodobým růstovým potenciálem tzv. metodou „Stock-Picking“.

Portfolio fondu je reprezentováno 40 až 50 investičními nápady, pečlivě vybranými akciemi „Small caps“ společností.

Oproti velkým „gigantům“, označovaným jako „Large caps“ (firmy typu Microsoft, Apple, Johnson & Johnson či McDonald's) bývají „Small caps“ společnosti pružnější a inovativnější. Většinou se vyznačují pochopitelným modelem podnikání, stabilním a osobně zainteresovaným managementem, jasně zdůvodnitelnou konkurenční výhodou v rámci sektoru podnikání a kvalitním plánem na další růst tržeb a marží. „Small caps“ společnosti historicky překonávají svou výkonností ty velké v průměru o 2 % ročně.

Sázka na jistotu

Pokud bychom chtěli řešit komplexní klientské portfolio, museli bychom znát více informací, abychom mohli investičně poradit. Nicméně, pro konzervativněji laděného investora, který nechce podstupovat vyšší tržní rizika a kolísání hodnoty své investice by mohl být zajímavý smíšený fond OPTIMUM.

Ten je komplexním investičním portfoliem. Prostřednictvím inteligentní investiční strategie pružně reaguje na tržní vývoj a umožnuje upravovat poměr konzervativní i dynamické složky portfolia. Díky tomu optimalizuje poměr mezi výnosovým potenciálem a kolísáním hodnoty fondu.

Konzervativní část portfolia mu dodává stabilitu a je tvořena konzervativními dluhopisy a nástroji peněžního trhu. Jejich podíl muže v obdobích tržních výkyvů tvořit převážnou část portfolia, až 80 %. Podíl dynamické složky je pak významně snížen.

Atraktivitu fondu zvyšuje složení Dynamické složky portfolia. Tradiční akciová část dynamické složky portfolia je doplňována realitními investicemi, a také alternativními investičními nástroji. V období růstu dynamických aktiv umožnuje inteligentní strategie fondu podíl této složky navýšit. Podíl dynamických aktiv je pak udržován na úrovni 50 %.

Michal Stupavský, Investiční specialista Conseq Investment Management, a. s.

Kam v dnešní době investovat 100 tisíc korun? Pokud můžete tyto peníze postrádat alespoň pět let a nebojíte se investičního rizika, mohli byste zvážit náš Conseq Invest Akciový fond se zaměřením na trhy střední a východní Evropy a to z následujících tří důvodů.

1. Špičkový portfolio manažer a vynikající výkonnost

Portfolio manažer fondu Martin Pavlík má s investováním bohaté zkušenosti, na finančním trhu se pohybuje již deset let, když do společnosti Conseq nastoupil už v roce 2008. Akciový fondu Consequ řídí od roku 2012 a za tu dobu se mu podařilo dosáhnout výrazně vyššího výnosu než srovnávací index, tzv. benchmark.

V pětileté periodě od srpna 2012 do srpna 2017 dosáhl fond velmi vysokého zhodnocení ve výši 68 %, zatímco srovnávací index si připsal “pouhých” 45 %. Nadvýkonnost našeho fondu za posledních pět let tudíž činí 23 %, což znamená, že Martin Pavlík každý rok trh v průměru překonal o více než 3 %.

Že je tato výkonnost opravdu výjimečná a ojedinělá vyplývá také ze skutečnosti, že společnost Citywire, jež se zabývá hodnocením podílových fondů po celém světě, Martina zařadila mezi absolutní světovou extratřídu, když jej v rámci celosvětové konkurence označila za 14. nejlepšího portfolio manažera mladšího 40 let.

2. Výborná kondice ekonomik ve středoevropském regionu

V posledních třech letech ekonomiky Česka, Polska, Maďarska a Rumunska velice slušně rostou, přičemž ekonomové očekávají, že dynamika HDP by v letošním roce měla zrychlit až k 4 procentům. Nacházíme se v pozdní fázi aktuálního hospodářského cyklu, která bude ještě nějakou dobu pokračovat, přičemž riziko hospodářské recese je v tuto chvíli stále velice malé.

Inflační vývoj byl v uplynulých letech charakterizován silnými deflačními tendencemi. Ty jsou již podle všeho za námi, když by se v našem regionu měla inflace v nejbližších dvou letech pohybovat poblíž 2 %, tedy velice blízko inflačního cíle centrálních bank.

Velice příznivě se v posledních letech vyvíjí rovněž nezaměstnanost, jež se nyní pohybuje na historických minimech s tím, jak hospodářská expanze naráží na své limity z nabídkové strany ekonomiky. Příznivý průběh mají také rozpočtové bilance.

Český státní rozpočet skončil v loňském roce dokonce v mírném přebytku, další regionální ekonomiky operují s deficitem státního rozpočtu do 3 %. Vládní finance jsou tak v ekonomikách našeho regionu relativně zdravé, což je pro mezinárodní investory velice důležitý faktor.

Pro tyto malé otevřené ekonomiky je v neposlední řadě velice důležitým kritériem také stav ekonomické bilance se zahraničím měřené vývojem běžného účtu platební bilance. Zde je vývoj rovněž poměrně příznivý, český běžný účet se pohybuje v mírném přebytku, maďarský běžný účet dokonce vykazuje přebytek ve výši 3 % HDP, zatímco běžný účet Polska a Rumunska se pohybuje v mírném deficitu do 3 %.

Ekonomiky střední Evropy se tak nacházejí v situaci poměrně vzácné celkové ekonomické rovnováhy, jež by měla ještě minimálně rok až dva pokračovat.

3. Příznivé valuace středoevropských akciových trhů

Dalším důvodem našeho pozitivního výhledu jsou příznivé valuace, resp. ocenění středoevropských akciových trhů ve srovnání s globálními trhy. Poměrový ukazatel ceny vůči ziskům P/E našeho fondu momentálně činí pouhý 11-násobek, zatímco u širokého evropského indexu Dow Jones Stoxx 600 16-násobek a amerického indexu S&P 500 dokonce 19-násobek.

Poměrový ukazatel ceny vůči účetní hodnotě vlastního kapitálu P/B našeho fondu momentálně činí pouhý 1,1-násobek, zatímco u indexu Dow Jones Stoxx 600 1,9-násobek a indexu S&P 500 dokonce 3,1-násobek. V investování přitom platí, že čím nižší aktuální valuace jsou, tím vyšší výnos můžeme ceteris paribus v následujících letech očekávat.

Conseq Invest akciovému fondu se zatím v letošním roce skvěle daří, když si do konce srpna připsal 18% zhodnocení, zatímco index globálních akcií MSCI All Country World zhodnotil o 5 % méně. Domníváme se, že tato nadvýkonnost středoevropských akcií oproti globálním indexům bude v následujících letech pokračovat, neboť v uplynulých letech naopak střední Evropa poměrně výrazně zaostávala.

A u kterých konkrétních titulů, jež aktuálně v portfoliu našeho fondu držíme, vidíme největší růstový potenciál? Patří mezi ně například slovinský výrobce bílé techniky Gorenje, rakouská realitní společnost UBM nebo rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group.

Podobné články

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou
Investování

Nikové investování – akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou

Jan Železný - 11.09.2018

Hnát se za módními hvězdami novinových titulků může být bezpochyby cool, nicméně je třeba říci, že existují i mnohem zajímavější způsoby, jak…

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet
Investování

Být či nebýt trader? Výhody a nástrahy obchodování na vlastní účet

Jan Železný - 03.09.2018

Divoká 90. léta i globální hospodářská krize zasely do srdcí Čechů hlubokou nedůvěru ve finanční trhy a investování obecně. Mnozí se proto i dnes…

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.
Investování

NATLAND Group zvýšila v roce 2017 konsolidovaný čistý zisk na 120 mil. Kč.

Redakce MontyRich - 18.07.2018

Největšími transakcemi loňského roku byly pro Natland prodej polovičního podílu v karlovarském golfovém resortu a většinového podílu v AVANT,…

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?
Investování

Trump vs Čína: Jaké akcie to „odskáčou“?

Jan Železný - 12.07.2018

Když prezident Trump začal poprvé hovořit o zavádění tvrdých celních opatření, většina komentátorů jeho slova připisovala pouze bojovné rétorice. O…

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl
Investování, Prémium

Jak proměnit své ztráty na burze v tučné zisky? Odpovědí je money management – 1. díl

Jan Železný - 11.07.2018

V propagačních brožurách brokerů o něm nenajdete ani slovo. Většina standardních burzovních školení se mu nevěnuje a autoři knih kapitoly o něm…

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...
Investování

Kolik byste vydělali, kdybyste investovali do...

Milan Charvát - 10.07.2018

Nedávno jsem tu psal o několika zajímavostech, které byste měli znát o Amazonu. A jakmile člověk píše o Amazonu, narazí na jednu zajímavou myšlenku -…

Newsletter

Chcete kvalitní informace ze světa byznysu?

Přidejte se k 7 tisícům investorů, podnikatelů či obchodniků a začněte odebírat náš newsletter.

Červen 2018
+ PDF magazínu MontyRich
jako dárek
Souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů
Neodesíláme žádny spam