x
Zapomenuté heslo
Předplatné

Přihlašte se do svého profilu, abyste si mohli MontyRich užívat naplno

Zapomenuté heslo

Ještě nemáte svůj účet? Zaregistrujte se

Zapomenuté heslo

Očima expertů: Do čeho investovat 100 000 Kč? (díl 2.)

Jak dosáhnout na investiční rentu 30 000 Kč a proč se vyhnout dluhopisům USA?

02.10.2017 / Martin Muller
V druhém díle našeho investičního seriálu se dozvíte např. proč se vyhnout americkým dluhopisům nebo jestli se vyplatí investice do evropských akcií. Vladimír Fichtner se taky zamýšlí nad tím, jaká je optimální investiční částka k dosažení měsíční renty 30 000 Kč.

Vladimír Fichtner, majitel Fichtner s.r.o.

100 000 Kč je možné rozumně investovat pouze do vlastního vzdělání. Já osobně za pro sebe nejpřínosnější kurzy považuji kurzy a materiály o info-preneuringu. Skvělou osobní zkušenost jsem měl s kurzy a vzdělávacími materiály Roberta G. Allena (napsal např. knihu Mnohonásobný zdroj příjmů). Balík veškerých vzdělávacích materiálů cca před 10 lety prodával Robert Allen právě za cca 100 000 Kč.

V materiálech a kurzech jsem našel mnoho inspirace, ale aby investice byla skutečně úspěšná, bylo potřeba odvést ještě hodně práce. Teprve díky tomu se původní vzdělávací investice skutečně vyplatila. Takže počítejte s tím, že investice do vzdělání vás může nasměrovat správným směrem, ale práci za vás neudělá.

Jako člověk, který se primárně živí investicemi – dnes máme ve Fichtner s.r.o. v poradenském mandátu od úspěšných lidí cca 2,6 mld. Kč – mohu zodpovědně říci, že 100 000 Kč se jinak než do vzdělání rozumně investovat nedá.

S takovou částkou se dá tak maximálně nějakou dobu spekulovat (jednotlivé akcie, měnové páry, bitcoin, zlato), ale spekulace má ke skutečnému dlouhodobě úspěšnému investování velmi daleko. Jejím výsledkem bývá obvykle v horizontu 6 až 18 měsíců ztráta velké části hodnoty původního vkladu, a rozčarování z toho „že se to nepovedlo.“

Pokud byste chtěli skutečně dlouhodobě investovat s tím, abyste jednoho dne mohli díky investování mít nekonečnou reálnou rentu 30 000 Kč měsíčně, je k tomu potřeba nejen počáteční investice 100 000 Kč, ale následně další pravidelná investice 275 000 Kč ročně v průběhu příštích 20 let.

V takovém případě je nejlepší první investice směřovat do tzv. ETF zaměřených na americké a evropské akcie. V každém případě než jakoukoliv investici podniknete, je potřeba mít svůj konkrétní investiční plán.

Tomáš Geissler, nezávislý investiční poradce

Na podobná témata se píše mnoho článků, protože jsou mezi čtenáři oblíbené tím, že dávají jednoduchý návod k řešení komplexní problematiky. Je to především proto, že mnoho lidí má neukojitelnou touhu po vyšších výnosech tím spíš v dnešní ekonomické situaci, kdy měnová politika centrálních bank nutí investory a především drobné střadatele k vyhledávání výnosnějších ale také rizikovějších nástrojů ke zhodnocení svých úspor.

Většina drobných investorů a střadatelů ale není často připravená mít k investování aktivní přístup, který je přímo úměrný tomu jak vysoký výnos požaduje.

Dovolím si odhadovat, že 80% čtenářů i více jsou pasivními investory.

Pasivní investor využívá investičních nástrojů a služeb, které doporučuje většina finančních poradců a institucí podnikajících ve finančním sektoru, která většinou označují za časem prověřená a osvědčená řešení. Do toho spadá i většina informací, které můžete najít na internetu nebo si přečíst v knihách. Investují například do portfolia podílových fondů nebo do investičních programů životního cyklu a dalších investic.

Svá investiční rozhodnutí ale i odpovědnost za ně delegují na různé „experty“ a specialisty jako jsou finanční poradci, správci aktiv, makléři a jiní zprostředkovatelé. Zcela se spoléhají na odbornost finančních expertů místo toho aby byly sami aktivní a přijímali spoluodpovědnost na svoje finanční a investiční rozhodnutí.

Proto jsou jejich výnosy většinou podprůměrné. A to především protože nemají dostatečnou psychologickou odolnost, rozhodují se na základě emocí a lehce podléhají tendenčním hitům typu „Nejzajímavější investiční příležitosti pro následující rok“ nebo „Největší, nejúspěšnější firma jde s akciemi na burzu“ apod.

Zázračný recept neexistuje

Tím chci říct, a je to podloženo i akademickými studiemi, že není tak podstatné, jestli nakoupím akcie Alibaby nebo Facebooku, nebo jestli nakoupím třeba v poslední době mezi veřejností populární Bitcoiny, ale jak své portfolio rozložím jako celek. Výzkumy uvádějí, že za celkovou výnosnost portfolia zodpovídá z 90 % rozdělení mezi jednotlivé třídy aktiv a pouze z 10 % konkrétní investiční nástroje.

Proto v první řadě by začínající investoři měli investovat do svého vzdělání v oblasti investování a získat elementární teoretické znalosti. Pro začátek mohu doporučit např. Moderní teorii portfolia. A to především proto, aby pochopili zákonitosti, které ovlivňují zisk nebo ztrátu jejich investice. A díky tomu lépe pochopit i psychologické faktory, které ovlivňují chování investora a to jak se jich vyvarovat. Úplně nejzásadnějším je odlišit jestli chci investovat nebo spekulovat.

Aktivní a zkušený investor si pravděpodobně nebude takovou otázku pokládat, protože má předem dané určité schéma nebo plán, do kterého investuje volné peníze podle tohoto klíče. Což značně zjednodušuje celý proces investování.

Ale pokud bych měl přeci jenom dát určité vodítko, lehce dostupné začínajícím investorům, poohlídnul bych se mezi tzv. multi asset / all weather podílovými fondy. Ačkoliv zde budu opakovat oblíbenou všudypřítomnou mantru investičních a finančních poradců: V každém konkrétním případě musíte zvážit, na jak dlouho chcete investovat, jaký minimální výnos požadujete, kolik jste schopni a ochotni ztratit na takové investici a především s jakým cílem investujete.

Jakkoliv se zdají tyto otázky triviální, mnoho lidí, kteří chtějí investovat nebo už investují, je nedokáží konkrétně a jasně formulovat.

Spekulativní investice a šance na obzoru

Pro začínajícího investora to může být trochu náročné, ale před tím, než začne investovat, by si měl sám rozmyslet, jak by mělo vypadat jeho investiční portfolio a proč. Udělat si určitý plán, o který se může v budoucnu opřít. Investiční rozhodnutí mají často dlouhodobější časový horizont a my jsme jenom lidé. V průběhu času nás ovlivňují naše dennodenní starosti, které mohou snadno odvést pozornost od našich dlouhodobých cílů.

A jasně formulovaný plán, byť jednoduchý, nám může pomoci v tom udržet správný kurz. Součástí tohoto plánu může a mělo by být kolik procent ze svého rizikového kapitálu (tedy finančních prostředků vyčleněných k investování) budu investovat do spekulativních investic, jako jsou např. různé IPO nebo Bitcoiny a podobné alternativy.

Proto bych čtenářům poradil věnovat více času a úsilí přípravě než vyhledávání bombastických investičních příležitostí, se kterými se jim ozve třeba jejich makléř nebo finanční poradce. Pokud budou mít kvalitní investiční plán, nebudou si muset klást otázku „Jak nejlépe investovat 100 000 Kč“ protože se budou držet svého plánu.

Pokud mám ale uvést několik oblastí kde vidím příležitosti v následujících několika letech tak věřím ve velký potenciál komoditních trhů jako celku. Stále mi přijdou zajímavé ještě evropské akcie a také akcie rozvíjejících se trhů především BRIC(s). Rozhodně bych nesázel moc na americké dluhopisy, které bude velmi pravděpodobně dále negativně ovlivňovat růst úrokových sazeb.

Pošlete to dál:
Pošlete to dál

Přečtěte si také

Očima expertů: Do jakých kryptoměn investovat právě teď? (díl 2.)

Taky vám Bitcoin připomíná Harvardské fondy Viktora Koženého?

Článek

Když jdou všichni doleva, já jdu doprava, říká "král hypoték"

Aneb jak uzavřít hypotéky za 1,7 miliardy

Článek

Blue chips v éře bitcoinu: Dává jejich nákup ještě smysl?

Srovnání dvou investičních fenoménů

Článek

Očima expertů: Do jakých kryptoměn investovat právě teď? (díl 1.)

Oslovili jsme za vás experty, aby vám neujel rozjetý kryptovlak

Článek
Chcete odemknout všechny články? Pořiďte si předplatné
+ výběr knihy v hodnotě 890 Kč jako dárek
Koupit předplatné

Fotografie jsou nový investiční hit. Jak na nich vydělat?

Fotka lidí, kteří si prohlíží obrazy, dnes stojí víc než ty obrazy samotné

Článek

Pravý muž nosí hodinky, pravý investor na nich vydělává

Návratnost investice do hodinek může být až v tisícovkách procent

Článek
Další články z rubriky Investování